04.02.2024, 14:36 | czytano: 17825

Maciej Jachymiak: "I co tam jeszcze Wataha szykuje? Trudno powiedzieć. Najpewniej nic"

arch. Autora
FELIETON. "Jestem zwolennikiem tezy, że dziękować władzy, że robi co do niej należy, to jak dziękować bankomatowi, że wypłaca pieniądze. I że, jak bankomat nie działa, trza wsadzić nowy" - pisze Maciej Jachymiak, lekarz i nowotarżanin, były samorządowiec i polityk.
Moi Drodzy !
Mamy to! Nasza Wataha ogłosiła, że kandyduje. To ci niespodzianka. Mówio, że muszo dokończyć co zaczęli. Ale co zaczęli? Stację narciarską? Pałac lodowy? Czy jakąś z innych obietnic? Czy może obsadzanie Watahą spółek i rad nadzorczych? Ale to już chyba skończyli. Chyba, że jakieś nowe spółki…

Bo myślo, żeby zrobić spalarnię odpadów… Nie wiem po co. Przecież takie spalarnie są w większości nowotarskich chałup. I jeszcze wuc narodu kiedyś był i powiedział, czym palić. No, ale teraz nowy wuc. Eko. Więc się wywiezie do spalarni, a zachodni wiatr wywieje na Waksmund... Ale czasem duje z innych kierunków. A czasem, jak dziś, nie duje, tylko leje prostopadle i wtedy pierwiastki ciężkie oraz inny syf w kropelkach dżdżu, spadną na miastową ziemię. I szybko jej nie opuszczą….

Wataha wspiera też dewastację doliny Białego Dunajca. W celu przeprowadzenia tzw. obwodnicy. Sąsiadujący rezerwat rosiczki podhalańskiej aż się o to prosi. No i nowotarscy blokersi co sobie tak lubią spacerować na ranczo i dalej. Przez kilka lat będą mieli cudowny obraz budowy, a potem już tylko obwodnicę. Żeby Warszafka miała wygodę. W związku z tym, że na blokach mniej dymi, to mieszkańców doinhaluje ww. obwodnica. Będzie braterstwo i równość obu stron Alei, które w mieście ważną rzeczą jest…

I co tam jeszcze Wataha szykuje? Trudno powiedzieć. Najpewniej nic. Tego pałaca z lodu może jeszcze odgrzeją. Choć grzanie lodu nie jest bezpieczne. Przez 9 lat nie pozyskali nawet terenu. I się nie zanosi… Poza tym bioro się za to, a nie wybudowali nawet jednej sali gimnastycznej przy miejskich szkołach. Największe – Dwójka i Piątka – mają kurniki, nie hale sportowe. Jedno gimnazjum nie miało nawet kurnika, a drugie miało kurnik na pół z Jedenastką.

My w starostwie, przy podobnym budżecie, robiliśmy jedną halę na rok. Generalny remont lub funkiel nówka. Nie piszę, żeby się chwalić. Jestem zwolennikiem tezy, że dziękować władzy, że robi co do niej należy, to jak dziękować bankomatowi, że wypłaca pieniądze. I że, jak bankomat nie działa, trza wsadzić nowy.

Rosiczką na torciku kadencji Naszej Watahy niech będzie pomysł, który w ostatnich dniach wywołał tyle entuzjazmu i władzy i tzw. opozycji w radzie (5 lat się ukrywała, ale jest!). Autobus wywożący ludzi z Miasta do Białki. To z nadmiaru miejskich atrakcji! W Białce prysznic oczyszczający z miejskiego opadu i wio na narty! Na naszej stacji narciarskiej wyciągającej Pana Burmistrza w otoczeniu dzieci brak wolnych miejsc... Na marginesie… te dzieci to już pewnie śmigają. A burmistrz dalej nie umie jeździć. I to się nie zmieni…
Jeżeli jednak ktoś uważa, że istnieją jakiekolwiek argumenty za dalszym wyborem Naszej Watahy, proszę o wpisywanie w komentarzach. Oczywiście obok tradycyjnego wylewania na mnie pomyj, bo to przecież część felietonów. Niektórzy nawet uważają, że najlepsza.

*
Na koniec może coś bardziej optymistycznego niż Nasza W., czy pogoda za oknem… Bal u Sokoła. Wyszedł czadowo, mimo zwałów mokrego śniegu, korków, migreny organizatora i - w następstwie - lekkiego chaosu. Frekwencja - trza było dokładać stołków. Panie wyzdajały się tak, że szok. Ja też. Obwisłe gacie i bluzę zmieniłem na frak i cylinder. Ach, jak mi podskoczyło ego ! Dałem dwa przedwojenne hity bez fałszu. Krążą po sieci, można sprawdzić.

A Hanka Ordonka i jej milość, co wszystko wybaczy! Wow! Warta więcej niż całe MCK z uroczą fasadą jak zakładu utylizacji odpadów… A jedzenie… Restauracja Kaprys, niczym w oscarowej Uczcie Babette*, umie wprawić w stan euforii… No i ta atmosfera zabytku. Sokół jak sprzed 100 lat! A męska toaleta… Zabytek klasy zero silnia!
Co prawda nie dotarł na koniu pułkownik Wieniawa, bo go złożyła hiszpanka. Ale był Bolek Bara i zrobił kurs charlestona i tanga, najpopularniejszych tańców tamtych czasów. Cudna zabawa, i nie wiadomo co lepsze, charleston, tango czy Bolek…

W dodatkach moja sweet focia oraz krótki balowy wierszyk

Pozdrawiam

Maciej Jachymiak

*
Lata 20. Lata 30.
Pożegnanie Sokoła
Pod pretekstem
Zmiany wnętrzności
Zebrała się śmietanka
Znakomitych gości
Minister: Jeden
Z Panią Ministrową
Kandydat: Jeden
Z uroczą połową
Paru Mecenasów
Paru Biznesmenów
Paru Dyrektorów
Para LGBT
i Parę Doktorów
Ale reszta za to
Sam już Proletariat!
Wolna Zakonnica
I zajęty Wariat

* Uczta Babette – film duński z 1987., ekranizacja opowiadania Karen Blixen. W 1995, z okazji stulecia kina, film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.

MJ
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Aksjar Atunad11.02.2024, 21:36
Macieju pisz dalej,a tymi od rąda nie ma się co przejmować.
Obserwator06.02.2024, 02:33
Jeszcze jedno pytanie co z obwodnicą Północną z rąda północnego na szpital, a od szpitala przez Dunajec w kierunku Białki
To rozwiązanie z pewnością poprawiło by komunikację ze szpitalem i w znaczenj mieże skróciło drogę do Białki
Obserwator06.02.2024, 02:25
Do TUK
Uważam iż wywody Twoje nie mają żadnej logiki
Jakbyś użył odrobinę swojej inteligencji to doszedłbyś do wniosku że to rozwiązanie obwodnicy jest z założenia chorym rozwiązaniem, oczywiście służyć będzie wszystkim, ale w żadnym wypadku nie mieszkańcom Nowego Targu.
Ta propozycja rozwiązania obwodnicy jest z natury chora i będzie brzemienna w skutki dla nas i kolejnych pokoleń.
Wyobraź sobie pędzące samochody z prędkością około 100 km/h jadące w kierunku w Szczawnicy Białki Słowacji, które na obwodnicy Nowego Targu będą miały do pokonania dwa ewentualnie trzy rąda na których jest ustąp pierwszeństwa przejazdu.
Aby Ci to ułatwić dam Ci delikatną podpowiedź,
z pewnością wiesz jakie korki tworzą się na Al. Tysiąc Lecia pod Niwą gdzie jedzie się na tak zwany zamek lub zakładkę, tam jedna nitka jedzie non stop, a mimo to tworzą się tam kosmiczne korki, to teraz wyobraź sobie co będzie się działo na wspomnianych przezemnie rondach, gdzie każdy samochód będzie musiał się zatrzymać.
Poza tym jaka logika przemawia za tym żeby objeżdżać cały Nowy Targ praktycznie w koło jadąc z północy miasta i wracać ponownie na północ miasta, aby wjechać na drogę do Białki na wysokości wysypiska śmieci.
W dzisiejszych czasach każdy kierowca dysponuje nawigacją która podpowie
najkrótszą i mimo wszystko najszybszą trasę przez ul. Świętej Anny i Jana Pawła
w powyższym będziemy wdychać spaliny z obwodnicy jak również z Świętej Anny i Jana Pawła.
Pytanie jest proste, dlaczego wszystkim mamy dogadzać kosztem naszego zdrowia ?
Pozdrawiam Macieja sportowca05.02.2024, 18:41
Filomena karinka.. powstaly nowe sale w miescie za kadencji Macieja .. ekonomik i remonty gruntowne na borze.. goszczu nawet kardynał swiecil.. powstala sala w Rabce i jablonce.. I zaczeto budowac arena hala przy metalce ..ale widać że piszace nie są z miasta..na pewno z Maniow i okolic.
Dawid Bowie05.02.2024, 16:10
zezwalam panu Maciejowi Jachymiakowi na zamieszczanie moich złotych myśli
Zmija05.02.2024, 10:56
Dziwię się ze wciąż publikują pana quasi felietony bo tyle jadu w nich. Serio debata publiczna ma się składać z takiego niemerytorycznego żmijenia???
Finkelstin05.02.2024, 09:27
Czy teza w akapicie o dziękowaniu bankomatowi to nie jest przypadkiem plagiacik? Wydaje mi się powiedział to David Bowie????
kartagina05.02.2024, 08:26
Tylko Pan Grzegorz na Burmistrza. Będzie wreszcie hala lodowa z prawdziwego zdarzenia im. W. Ziętary, muzeum kultury i sztuki im A. Nowaka i setki rzeźb owiec w mieście, które będą atrakcją na miarę 21 wieku. Setki festiwali koncertów w Bunkrze Sztuki im. JIS. Obwodnica przetnie Miasto, zaświecą drzewa od Kowańca po Polanę Szaflarską. Gorąca woda z bańskiej rozgrzeje nam stopy a wydział promocji wyda książkę pt. Rozwój najbardziej papieskiego miasta ? startuj tu.
MF05.02.2024, 06:37
Pan Burmistrz zrobil wiecej dlq Miasta niz radny powiatowy Maciej,,,,
Każdy myślący wie, że04.02.2024, 23:26
Problemów ze spalarniami jest kilka, od zanieczyszczeń, przez systemową pułapkę konieczności zapewnienia stałego dopływu określonej ilości śmieci czyli będądo nas zjeżdżały hałdy śmieci cholera wie skąd, kolejno spalanie zasobów, wysokie koszty budowy i działania, po znaczne emisje CO2. Są to powody, które skłoniły UE do zaprzestania finansowania spalarni więc na cholere nam kolejna w Nowym Targu - mam prośbę idźmy w turystykę czyli w to co dała nam matka natura !
Że co!!!04.02.2024, 22:27
Np chyba Was pogięło z tą spalarnią śmieci już do reszty
Opop04.02.2024, 20:24
Właśnie Pan Watycha ci zrobił przez 8 lat z Dziubasowkami stacja narciarska. Zero działania. Waksmund bramę w Gorce a nowy targ pod jego rządami oprócz mrzonek dziurawy rozpadający się parking. Wstyd że podejmuje się ponownego startu w wyborach.
helena04.02.2024, 19:53
Panie Macieju, gimnazja bodajże 6 lat temu zostały zlikwidowane. Dlatego SP 11 nie może dzielić sali gimnastycznej z gimnazjum, bo go po prostu nie ma. Gdzie Pan był , że umknął Panu taki szczegół
sawuarek i wiwarek04.02.2024, 18:49
Nie spalarnie tylko inseneratory, które w lepiej rozwiniętych państwach już są. Ale najpierw automaty do selekcji odpadów wyposażone w chwytaki z czujnikami rozpoznającymi rodzaj odpadu, tj. czy plastik (jaki plastik?) czy papier (jaki papier), czy resztki żywności, itd. Co się da to do resajklingu a reszta do inseneratora, ciepło, para, turbina, prąd.
Do fanow spalarni04.02.2024, 17:47
Łudzicie się, że będzie taniej, tak jak jest teraz. Składowisko na jp2 już macie, a za śmieci płacicie najwięcej z okolicznych wsi
jam to04.02.2024, 17:22
Te "felietony" Pana Doktora to najczystsza postać grafomanii.
PTR04.02.2024, 16:46
Tak dla spalarni śmieci.
Powinna być zlokalizowana tam, gdzie dzisiaj stoi samotny komin.
Jest dojazd, byłyby czym dogrzewać wodę z geotermii.
Oszczędność dla mieszkańców jest oczywista.

Tak dla obwodnicy dwupasmowej w zaproponowanym przez GDDKiA śladzie.
Do Filemona04.02.2024, 16:40
Filomena to była tak:
- sala tortur
- sala rozkoszy
i sala zabaw tanecznych
Tak słyszałem04.02.2024, 16:38
Biogazownie to niech zrobią w Maniowach tam ponoć jest duży kompostownik
Pauza04.02.2024, 16:37
Wielkie NIE dla spalarni i obwodnicy!!!
Pytanie do osła04.02.2024, 16:35
Do osioł z którego komitetu jesteś- chcę wiedzieć który kandydat marzy o biogazowni wtedy nam tylko getta będzie jeszcze w Nowym Targu brakowało
Koliber04.02.2024, 16:32
Patrząc w przyszłość miasta
Syćko mnie już przerasta
Te pomysły poronione
Niczym węgiel rozpalone
Weźcie zgaście to w zarodku
Niech nie kiełkują w środku
Wolę czasy króla Mieszka
Bo ta przyszłość to już nie pocieszka
Łeb mnie boli od halnego
I pomysłów felietona tego
Mam nadzieję że to fantastyka
Nierealna czysta teoretyka
Jak twierdzenie Pitagorasa
Przyprostokątna niech już zgasa
Idem w lasy, pola łąki
Wąchać bzu fioletowego pąki
Obudzić chce się po wyborach
W tęczowych kolorach
Filomena04.02.2024, 16:26
Noo, to wymień pan przynajmniej 4 sale zbudowane podczas 8 letniej pana kadencji w powiecie.
Osiol04.02.2024, 16:06
Okres zarządzania grupy można podsumować kulturalnie,, kicha z wodą''i następna kadencja to kolejna kicha z wodą. Zwolennikami tej,, wody''jest otoczenie czytaj żelazny elektorat plus żona i dzieci urzędników by tatuś roboty nie stracił i emerytury w spokoju doczekał a że,, woda''zaleje miasto to nic byle dzieci po protekcji robotę złapały, no cóż naiwnych patriotow/id() którzy mają na to robić ubywa co roku i emigruja, jak tak dalej to jak w kilku miastach (Ruda Śląska) weznie się z budżetu państwa pożyczkę by... ,, tacie''zus opłacić
Cierpliwie patrzący na to doczekają samotności na starość z powodu emigracji dzieci.
Spalarnia to przyszłość tego miasta i jedyny inwestor chcący tu inwestować, miasto też powinno złożyć propozycje i na terenach obok oczyszczalni biogazownie zrobić w Rabie to,, setki miejsc pracy'' i jest inwestor którego .... Widzę jeszcze szanse w rozbudowie oczyszczalni i nieczystości i całej okolicy tu trafiajace(piękny grosz).
Jak za sto lat będzie wyglądał bal w kolejnym remoncie,,sokoła''odnoszący się do obecnych czasów miasta przy drodze gdzie cyt,co turysta kupuje w NT? ...ano tylko bilet do Krakowa
Tuk04.02.2024, 15:53
Burmistrz Watycha jasno wypowiadał się na temat spalarni a nawet dwóch. Do odszukania na podhale24. Maciej J mija się z prawdą i w sprawie spalarni a także obwodnicy, która powstać musi. Chyba,że mieszkańcy Alei,Sikorskiego,Św Anny, całego centrum Nowego Targu życzą sobie korków obok domostw. Wszyscy mieszkańcy Nowego Targu stać chcą w korkach a poruszający się pieszo pooddychać spalinami. Takie życie chce wam zafundować były samorządowiec i wieczny polityk. Pisze i
bredzi. Byłoby jakimś wytłumaczeniem wskazywanie, że po imprezie tak ma lecz niestety ma tak od dłuższego czasu.
Karinka04.02.2024, 15:23
Powiat budował jedno sale...heheh dobre. Pan MJ chyba dużo znów podróżował albo bawił się dobrze ba balu, bo fantazja jak z Marsa. Ale cóż od dawna już u tego Pana kontakt z Huston utracony....
Tupocz04.02.2024, 15:06
Ja jestem za spalarnią śmieci w Białce lub Zakopanem w Nowym Targu wystarczy już smrodzenie przy drodze na Gronków i tolen smog co zabija.
Knt04.02.2024, 15:03
Najpewniej pan też niczego nie szykuje, swoje frustracje tylko tu wyładowuje... Pisząc wierszem kiepskim jak pan. Że też rodzina byłego radne pozwala sie tak jednostronnie tu mścić na tej stronie. Pachnie to pisowstwem.
Nadzieja umiera ostatnia04.02.2024, 14:55
Z uporem maniaka będę ciągle pisać, że mam nadzieję,że podczas wyborów samorządowych któryś komitet wyborczy właśnie wpadnie na to, że koniec opowieści o Utopi tylko przejdziemy do realiów i zaczniemy myśleć o otaczającej nas przyrodzie, czas na zieloną kampanię, czas na wyraźne wyartykułowanie tego czego chcą lub nie chcą w swoim jeszcze pięknym mieście nowotarżanie. Nie chcemy żadnych spalarni śmieci, nie chcemy smogu trawionego przez nasze nozdrza, nie chcemy szamba tylko kąpieli w zalewie czorsztyńskim, nie chcemy żadnej obwodnicy w naszym rezerwacie ani w promieniu 3 km od niego, nie chcemy smrodu i brudu chcemy czyste, zielone miasto, łąki kwietne i pastwiska, a nie wysypiska. Chcemy pić źródlaną wodę,a nie zfermentowaną sodę, chcemy jeść oscypki z mleka naszych owiec ale na czym je będziemy wypasać jak tak dalej pójdzie?
Pytanko04.02.2024, 14:48
Czyli ptaszki na mieście cwierkały prawdę że tam na mleczarni ma być ta spalarnia czy ktoś wie coś w tym temacie ?
Dziękujemy04.02.2024, 14:45
Żadnej spalarni w Nowym Targu i okolicach no chyba oszaleli już nam jedną chcieli zafundować na szpitalu !!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl