19.02.2024, 12:35 | czytano: 3133

Biblioteka w Waksmundzie chce się rozwijać. Przeszkodą ciasnota

Fot. Google Maps
Iwona Faltyn, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Waksmundzkie zwróciła się do radnych z prośba o pomoc w unowocześnieniu placówki.
- Obecnie funkcjonujemy w lokalu, który nie spełnia standardów obiektu użyteczności publicznej. Niewystarczająca powierzchnia ogranicza naszą zdolność do organizowania różnorodnych wydarzeń czytelniczych, co jest istotnym elementem naszej misji - napisała w piśmie, które na sesji Rady Gminy Nowy Targ odczytał radnym przewodniczący Stanisław Buła.
Dyrektor zwróciła się z propozycją przeniesienia Gminnej Biblioteki Publicznej na pierwsze piętro zajmowanego budynku i zamiany poziomów ze świetlicą, która przeniosłaby się piętro wyżej. Dyrektor dodała, że rozmawiała już na ten temat z dyrekcją Gminnego Ośrodka Kultury i jest przychylność dla tego rozwiązania. Dalsze kroki w tej sprawie należą już jednak do gminu. - Pozwoli nam to na przystosowanie obiektu dla osób ze szczególnymi potrzebami, zaadoptowanie dużych sal na przestronne wypożyczalnie książek, przygotowanie specjalnego kącika dla dzieci. Z kolei obecny hol po powiększeniu może stać się centralną przestrzenią, która spełniać będzie funkcję multimedialnej sali wydarzeń, z której będą mogły korzystać biblioteka, świetlica czy przedszkole. Odpowiednia aranżacja przestrzeni i wyposażenie biblioteki znacząco podniesie poziom atrakcyjności oferowanych usług bibliotecznych - przekonywała.

Obecnie na pierwszym piętrze budynku przy ulicy Kościelnej funkcjonuje świetlica i biuro przedszkola.

Wicewójt Wiesław Parzygnat poinformował, że gmina wystąpiła do programu uruchomionego przez Marszałka Województwa Małopolskiego o dotację na doposażenie świetlicy, we wspomnianym przez dyrektor biblioteki holu. Zdaniem władz gminy, to dobry pomysł, by hol był wspólny dla wszystkich instytucji, które prowadzą działalność w tym budynku. Natomiast jakakolwiek przebudowa, dodał, wiązać się musi z generalną przebudową całego budynku, by dostosować go do przepisów prawa budowlanego.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Czytelniczka26.02.2024, 08:27
Te złośliwe komentarze to piszą mamy, które pewnie nigdy nie były w bibliotece. Jestem tam częstą bywalczynią i jeszcze mi się nie zdarzyło, żebym była niemiło obsłużona. Panie bardzo sympatyczne, zawsze uśmiechnięte i chętnie doradzają. Współczuję im, że na co dzień muszą pracować w takich warunkach, krzyki dochodzące ze świetlicy, to jakiś koszmar. Szkoda, że opiekun nie potrafi zapanować nad dziećmi. Pozdrawiam super panie bibliotekarki!!!!
młodamama23.02.2024, 15:08
ja to bym chciała w naszej wsi taką bibliotekę gdzie można się zrelaksować, odpocząć, z fajną czytelnią, salą zabaw dla dzieci, w końcu też mamy tam przedszkole, takie nowoczesne spokojne miejsce, rozumiem świetlica tez potrzebna ale te krzyki, przekleństwa młodzieży nie fajnie zwłaszcza jak się idzie z maluchami po książki, zresztą dla starszych też muszą być uciążliwe te wycieczki na samą górę. Dlatego jak najbardziej na tak dla fajnej dużej biblioteki :) pozdrowienia dla Pani Dyrektor dobrze że jest ktoś kto chce zmian na lepsze
marzena23.02.2024, 11:46
nie zamierzam głosować na tego pana Parzygnata, jak ktoś ma takie podejście do kultury, te biblioteki choć małe robią wiele dobrego i trzeba by się zastanowić nad ich rozwojem i usprawnieniem, a tu widzę że znowu do władzy pcha się człowiek któremu to obojętne, bo co - bo kasy nie przynosi !!!
czyli świetlica większa od biblioteki gminnej ??? 22.02.2024, 14:42
Czytelnik
???co22.02.2024, 14:16
to świetlica zapomniała że wiele wydarzeń robi i zrobiła wraz z biblioteką
czytelnik22.02.2024, 14:08
Super Pani Dyrektor, w końcu ktoś chce zadbać o kulturę i rozwój, biblioteka jest bardzo mała jak na gminną, pod nią podlega jeszcze 11 fili bibliotecznych na terenie Nowego Targu, nie ma gdzie organizować szkoleń i większych wydarzeń, pisanie że biblioteka świeci pustkami jest totalną nie prawdą, wystarczy zobaczyć stronę i widać ile jest tam fajnych wydarzeń, trzymam kciuki żeby jednak władza poszła po rozum do głowy i zaczęła robić coś w tym kierunku, a nie wiecznie bo się nie da, da się tylko trzeba chcieć a to Wszystkim wyszłoby na dobre
prawda22.02.2024, 13:54
pisanie tekstów że w bibliotece nic się nie dzieje jest totalnym kłamstwem i jest niesprawiedliwe, wystarczy popatrzeć na stronę biblioteki i widać czarno na białym ile jest tam wydarzeń, a świetlica działa i organizuje różne wydarzenia wraz z biblioteką, to nie jest tylko praca świetlicy, nie raz tak było, pani Dyrektor chciała coś zmienić poprawić ku lepszemu i z korzyścią dla wszystkich, ale wiadomo jak chce się dobrych zmian to wszyscy oburzeni, a te komentarze że wystarczająco miejsca na bibliotekę to z całym szacunkiem ale nie widzieliście chyba prawdziwej biblioteki
Waksmundzianka, matka19.02.2024, 22:37
Wystarczająco jest dosyć dużo miejsca na bibliotekę. Rozwinąć należy świetlicę, bo to właśnie tam jest większa frekwencja. Szczególnie od jesieni do wiosny, co nie oznacza, że w lecie nic się tam nie dzieje. Funkcjonuje to przede wszystkim dzięki dobrze zorganizowanej Pani Halince.
Marcin19.02.2024, 21:05
Jak edukacja poszła w las to może tam też powstanie "centrum czytelnicze" i kultura będzie blisko natury.Same korzyści dla biznesu i dla ducha.
Ktoś19.02.2024, 21:00
A co ze swietlicą do tej klitki ja przeniosą na strychu przecież tam dozo dzieci spędza wolny czas w przeciwieństwie do biblioteki która świeci pustkami
pani prezydent19.02.2024, 20:56
biblioteka chce się rozwijać czy panie z biblioteki maja za mało miejsca? moje dzieci przestały chodzić do biblioteki aczkolwiek pani z biblioteki wiecznie nie ma czasu dla dziecka poniewaz rozmawia przez telefon! najpierw trzeba zająć się pracownikami a później inwestycjami zeby ściągnac tam kogokolwiek!!!!!
Waksmundzianin19.02.2024, 20:29
Uważam, że biblioteka nie funkcjonuje na tyle wydaje , by zwiększać miejsce, zwłaszcza kosztem Świetlicy,która w przeciwieństwie do biblioteki spisuje się i nasze dzieci na tym korzystają
Turysta19.02.2024, 18:06
W waksmundzie edukacja poszła w las nawet sala kinowa jest w lesie tylko ten co to reklamuje to ma tak nudny głos że to wręcz odpycha
Waksmundzianka19.02.2024, 17:13
Miejsca biblioteka ma wystarczająco a panie tam pracujące powinny skupić się na swojej pracy i na podejściu do czytelników bo czasem krzywda im odznaczyć wypożyczona książkę bo się muszą oderwać od telefonów... Większa ilość regałów chyba tu nie rozwiąże problemu ????
Podhalan19.02.2024, 16:53
Szkoda że w artykule pominięto fakt że na 1 piętrze znajduje się świetlica wiejska do której uczęszcza bardzo duża ilość dzieci a w bibliotece kompletnie nic się nie dzieje. Pani ignorantką która zawsze rozmawia przez telefon zamiast zająć się swoją pracą i obsłużyć w jakikolwiek sposób "klienta".
Turysta19.02.2024, 16:35
A jaki stan czytelników? Dla waksmundzkiej społeczności wystarczająco miejsca.Przecież są filie w innych wsiach i to z lepszą bazą, remizy, które poza wekendami są puste, a trzeba je utrzymywać.Czy tam nie można organizować większych imprez? Przecież to dobro wspólne.A utrzymanie obiektów to koszty.
Przyszły radny19.02.2024, 15:56
Brawo dla Pani dyrektor nareszcie coś się dzieje
A W.Parzygnat to za Panią dyrektor GOK złożył wniosek dziwny układ
ot tak sobie19.02.2024, 13:43
niech nie narzekają
biblioteka w Ochotnicy ma gorzej
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl