15.03.2024, 12:33 | czytano: 1868

Czarny Dunajec doceniony za realizację programu Maluch+

zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.
Program „Maluch+” na lata 2022-2029, jego dotychczasowa realizacja i zakładane zmiany - to temat rozmów, które odbyły się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego spotkała się sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska.
Obecne były posłanki Katarzyna Matusik-Lipiec i Weronika Smarduch.
- Dla mnie najważniejsza jest rozmowa z samorządem. Chcemy zrozumieć, jakie są uwarunkowania w Państwa regionie, po to abyśmy mogli jak najlepiej dostosować programy rządowe do państwa oczekiwań. Nie wyobrażam sobie, abyśmy mówili o jakimkolwiek rządowym programie bez szerokiej konsultacji z samorządem – mówiła wiceminister Gajewska.

Program „Maluch+” został przekształcony w program długofalowy na lata 2022-2029. Integruje środki europejskie –z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 – a także środki budżetu państwa.


O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty, które mogą tworzyć miejsca opieki zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, tj.: jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (w tym uczelnie i współpracujące z nimi podmioty oraz pracodawcy).

- Wzrost dostępności miejsc opieki przyczyni się nie tylko do zwiększenia liczby dzieci objętych opieką, ale także umożliwi łączenie życia zawodowego z rodzinnym. Dlatego też bardzo zależy nam na tym, aby „białych plam” było jak najmniej w Małopolsce i jak najwięcej samorządów korzystało z możliwości, jakie daje to narzędzie. Zachęcam do dyskusji o tym, jak „Maluch” powinien się rozwijać - przypomniał wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Podczas spotkania przedstawiciele gmin, które wyróżniły się podczas realizacji programu „Maluch+”, otrzymali specjalne podziękowaniami. Wśród wyróżnionych samorządów znalazł się Czarny Dunajec, Gródek nad Dunajcem oraz Jordanów, Gorlice, Mszana Dolna, Nowy Sącz, Limanowa.

- Wręczone podziękowania to dowód troski o rodziny w naszych małych ojczyznach. Rozwój miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 jest szansą dla rozwoju regionu. Liczba żłobków oraz miejsc w nich powinna się zwiększać - wyjaśniała wicewojewoda Elżbieta Achinger.

- Zachęcam do podejmowania kolejnych inicjatyw, których efekty będą widoczne w przyszłości. W Małopolsce mamy ok. 760 instytucji opieki z ponad 24 tys. miejsc. Niestety 26% gmin to „białe plamy”, czyli w 48 samorządach nie ma takich miejsc opieki. Życzyłbym sobie, aby na kolejnym spotkaniu dotyczącym „Malucha” móc powiedzieć, że ta liczba jest mniejsza. System opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech z pewnością powinien się rozwijać - podsumował wojewoda Jan Klęczar.

Z I naboru wniosków o dofinansowanie w ramach Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Maluch+ 2022-2029, ogłoszonego na początku 2023 roku, w Małopolsce planowane jest utworzenie 171 instytucji opieki z ponad 5,8 tys. miejsc (w tym zawarliśmy już umowy z 69 gminami – 93 umowy i 57 umów z podmiotami prywatnymi). Łącznie planujemy zawrzeć umowy z gminami na 108 instytucji oraz z podmiotami prywatnymi na 63 instytucje.

Z danych wynika, że koszt budowy nowych placówek to prawie 60 tys. zł na jedno miejsce. Podwyższono kwotę jednostkową z KPO do 57 tys. zł. W ramach dotychczasowych naborów z programu Maluch+ planuje się utworzenie 276 instytucji opieki z ponad 9 tys. miejsc.


MUW, opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl