04.04.2024, 13:02 | czytano: 4033

Pytanie do kandydatów na burmistrza: "Co z tą obwodnicą"

zdj. Maciej Gębacz
NOWY TARG. Podczas wczorajszej debaty z udziałem kandydatów na burmistrza, z sali padło pytanie do całej trójki o południową obwodnicę Miasta.
- Co z tą obwodnicą? Jej plan budowy był zrobiony 30 lat temu, a budowana jest teraz, gdy miasto przesunęło się w tamtą stronę. Obwodnica ma przechodzić wzdłuż Sikorskiego - to nie ma sensu - mówił uczestniczka spotkania. Zwracając się do kandydatów, zachęciła ich do odpowiedzi słowami: - Panowie zawalczcie o mój głos.
- Obwodnica to temat, którym żyje całe miasto. W jednej części wzbudza obawy i kontrowersje, w drugiej - jest oczekiwana - przypomniał Bartłomiej Garbacz. Jak dodał - to, który wariant poprowadzenia drogi zostanie wybrany - o tym zdecyduje wydana decyzja środowiskowa.

- Chodzi o wariant najmniej szkodliwy społecznie i środowiskowo, który zaspokoi potrzeby Nowego Targu w wyprowadzeniu poza miasto ruchu tranzytowego - dodał.

- GDDKiA odwołała się od postanowienia, że ma sporządzić alternatywny wariant - przekazał najnowsze informacje w tej sprawie Maciej Tokarz. - Nie wiem jeszcze jaka jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale jak będzie ona niekorzystna, to zostanie zaskarżona. Inwestor walczy za wszelką cenę, by przeforsować swój pomysł (na poprowadzenie obwodnicy - przyp. red.). Ja widzę to tak: najpierw trzeba zbudować północną obwodnicę Nowego Targu - od Kowańca na Niwę, co odciąży ruch, a południową obwodnicę należy wykonać albo w innej technologii, albo bliżej Szaflar. To powinien być jeden pas, a nie gargantuiczna budowla - przekonywał.

- Trzeba poczekać na rozstrzygnięcie postępowania, które prowadzone jest przed wójtem Gminy Nowy Targ. Nie wiemy w jakim zakresie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaoponuje warianty tej drogi. Będziemy naciskać, by pokazano inne rozwiązanie - tłumaczył Grzegorz Watycha.
Odnosząc się do słów o drodze po drugiej stronie Miasta, dodał: - Ta północna obwodnica nie jest dobrym rozwiązaniem, bo na rondzie na Kowańcu wszystko się zakorkuje. Dlatego czekamy na wariant alternatywny (południowej obwodnicy) do tego, który poznaliśmy do tej pory.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
coś tam wiem05.04.2024, 18:37
jak macie taki problem w tym mieście z tą obwodnicą to poprowadźcie ją tunelem popod bloki i Biały Dunajec wypuście na drogę przy śmietniku moje zdanie jest takie powinni budować i nie pytać się czy się zgadzacie czy nie bo jak będą wszyscy rządzić to nic nie powstanie
Do pani Mikołajskiej Grażyny05.04.2024, 18:04
Pani Mikołajska,siedzi pani na swoim podwórku i patrzy na świat w promieniu najwyżej 200metrów i tylko ten świat panią interesuje.Pani ma korki przed domem na ulicy św.Anny,bo gps-y prowadzą turystów z Zakopanego i Białki przez Nowy Targ i żąda pani budowy pełnowymiarowej autostrady w drogocennym terenie rekreacyjnym dla tysięcy Nowotarżan.Proszę wyściubić nosek trochę dalej i odwiedzić ten teren z którego korzysta całe miasto.Nie ma żadnych sprawdzonych badań, że budowa tej autostrady na paru kilometrach udrożni Pani ulicę. Tą całą awanturę zgotował nam burmistrz Watycha,który przez dwie kadencje 9 lat opłacane z naszych podatków uzgadniał z generalną dyrekcją dróg i autostrad pełnowymiarową autostradę na nasypach,przy osiedlach mieszkaniowych w terenie rezerwatu,natury 2000 i strefy rekreacji,której projekt okazał s?ę totalnym gniotem.Zatrzymał go Maciej Tokarz,który uświadomił mieszkańcom i również burmistrzowi,do jakiej haniebnej degradacji środowiska doprowadzi realizacja tej obwodnicy w oparciu o ten projekt.I dla Pani wiadomości Watycha zmienił zdanie i wycofał się pod naciskiem mieszkańców i teraz sam chce zmieniać przebieg obwodnicy i jej projekt,bo uznał że ten wariant jest szkodliwy dla miasta i trzeba go zmienić.Proszę spojrzeć na świat szerzej i zagłosować na Macieja Tokarza, on na pewno dołoży wszystkich starań aby poprawić komunikację na pani ulicy, ale nie kosztem takich zniszczeń otaczającej nas przyrody.
Ania05.04.2024, 10:47
Proszę zapomnieć o przesunięciu obwodnicy na południe od Boru na Czerwonem. Tam jest otulina, którą nadleśnictwo stara się objąć rezerwatem, a dalej są Szaflary które nigdy się nie zgodzą na obwodnicę dla NT bo i dlaczego?
zpodhalanskiej05.04.2024, 09:15
Obwodnicy nie bylo nie ma i nie bedzie , snaktuarium powinni wybudowac nic wiecej nie potrzeba plebsowi na podhalu
abecede04.04.2024, 23:42
Pan Tokarz to ewidentnie nie wie co się w mieście dzieje. Jeszcze tego brakło żeby nam w Mieście rządził ktoś związany z Zakopanym
froczek04.04.2024, 22:31
Maciej Tokarz wiele razy mówił (na spotkaniach z mieszkańcami, live chatach na FB, na debacie, w artykułach), że obwodnica południowa jest potrzebna i powinna powstać, ale nie w obecnej technologii! Czyli możliwy jest kompromis w postaci estakady i ograniczenia się do jednego pasa ruchu. Ale do tego trzeba rozmawiać z GDDKiA i podchodzić jako gospodarz, a nie petent, który przyjmuje wszystko z góry jak leci. Nowy Targ nie wypadł sroce spod ogona, żeby dać się wykorzystywać okolicznym gminom i innym.
Blokowiec04.04.2024, 21:13
Po stronie południowej jest już oddana w tym roku 1 obwodnicą czas na obwodnicę po stronie północnej i tym w tej kadencji trzeba się zająć popieram wypowiedź Tokarza.
Kkk04.04.2024, 21:08
Widać że Pan Tokarz chyba zainwestował w mieszkania na polanie. Obwodnica to jest mus, jeżeli jej nie będzie to kpina, smog zostanie razem z krokami w mieście.
wera04.04.2024, 20:29
Róbcie tą północną obwodnicę jak najszybciej.
Robert04.04.2024, 20:15
Debata totalnie beznadziejna. Widać brak doświadczenia, pomawianie konkurencji o stronniczość, stronnicze pytania. Kiepski kabaret w kiepskim czasie.
MAMUSIU RATUJ04.04.2024, 19:33
zawiedziony zmien nick na nawiedzony.Popatrz ile twoi towarzysze rozdali sobie kasy przez te lata co byli przy korytku.Nie Pamietasz kogo wyslal kaminski na kobiety?Boli utrata wladzy co?
Olek04.04.2024, 18:37
Adam66 a czemu do prywatnego biznesu Brama w gorce ma być darmowy parking? W Waksmundzie jest płatny. To co my mamy nie zarabiać na tym ?
Nowy Targ04.04.2024, 17:59
Do grazyny Mikołajskiej z tego co mi wiadomo,a wiem sporo o planach południowej obwodnicy.To juz za późno.Obwodnica wg takiego planu jaki pani zna,nie ma racji bytu.
Kaczy łupież04.04.2024, 17:55
Zawiedziony ty faktycznie przez te ponad 8 lat rzadow komunistow z pis jadu sie nie pozbyles.Jestes jak dawne tvp info i wiadomosci.T eraz wychodzi jaki ty i twoja partia byla prawa i sprawiedliwa.
Nowy Targ Sikorskiego04.04.2024, 17:50
Obwodnica północna będzie na sto procent.Wiec kowaniec bedzie wreszcie mial co chcial...
oko04.04.2024, 17:36
Żadnej obwodnicy wzdłuż Dunajca i rezerwatu! Należy zwrócić ją na południe za rezerwatem . Dość smrodu spalin przejeżdżających do kurortów Białki, Bukowiny turystów. To, co dziś dzieje się z powietrzem w mieście woła o pomstę do nieba. Z centrum powinny zniknąć parkingi. Dlaczego Nowy Targ nie może pójść wzorem Zakopanego i zorganizować za miastem parking i darmowy dojazd do centrum?
Do p. Mikołajewskiej04.04.2024, 17:28
Gratuluję promowania ohydnych, niezwykle szpecących ekranów! Stanowczy sprzeciw dla ekranów! Nigdzie w Europie nie ma tak szpecącej krajobraz infrastruktury. Proponuję, aby zwiedziła Pani chociaż Europę?.
Osiol04.04.2024, 17:07
Pani Grazyno może pora te zakorkowana obwodnicę poszerzyć o dodatkowe dwa pasy i zacząć procedurę do odszkodowań do wykupu(wyceny) i wyburzen może wtedy te ulice(obwodnica) zrozumieja stanowisko państwa L
Dla,, dobra''mieszkańców, turystow, kierowców ciężarówek a niedługo wojska by niebylo korków spalin zwiększenia bezpieczeństwa tak jeszcze raz tak
Adam_6604.04.2024, 16:48
Brawo 'Burok'. W sumie o to też 'chodzi', żeby nie przeszkadzało, żeby były dzieci ale żeby place zabaw były poza miastem, żeby było lotnisko - ale samoloty niech stoją i nie latają a jak już to bez pracujących silników. Błędem jest też oskarżanie 'bloków', tym z prywatnych domów, też przeszkadza nowo budowany dom, bo zasłania widok... bo i bo, i bo... A raz jeszcze powtarzam burmistrzowie (obecni, było, przyszli i niedoszli) wy jesteście dla nas a nie my dla was. To wy macie prowadzić miasto żeby zadowolić, jeżeli nie wszystkich, to przynajmniej większość ale nie wolno wam zapominać o tej mniejszości. Jeżeli tego nie rozumiecie, nie powinniście zajmować się polityką, nawet tą małą, samorządową.
gustaf04.04.2024, 16:40
Dobrze powiedziane przez p.Mikołajska, tu chodzi o cale miasto a nie widok z okna.
Mowie to jako mieszkaniec ulicy Podhalanskiej. Kto blokuje poludniowa obwodnice chce turystyki ale w wydaniu takim ze bedziecie stojacym w korkach samochodom myc szyby co najwyzej (w nawiazaniu do sciagniecia do miasta duzych inwestorow)
Grażyna Mikołajska04.04.2024, 16:25
Właśnie napisaliśmy pismo do GDDKiA od mieszkańców północnej części miasta wiecznie zakorkowanej z prośbą , aby jak najszybciej budowali obwodnicę południowo wschodnią wcześniej wytyczonym szlakiem. Dusimy się w korkach i spalinach,bieda otworzyć okna kiedy kilka metrów od nich stoi ciągle sznur samochodów na włączonych silnikach, całymi dniami, nie siedzimy na leżaczkach i nie grilujemy w strefie relaksu . Posłaliśmy tez filmy jakie nagrałam rok temu i obecnie- niech zobaczą jaki tu mamy armagedon.My też zawalczymy po swoje prawa.Mówienie o obwodnicy północnej ,to na ten czas mrzonki,a trzeba działać jak najszybciej. Żeby dojechać do ewentualnej obwodnicy północnej to trzeba najpierw zrobić sprawne do niej dojazdy w mieście i wyjazdy z niej( Niwa) Tu ma rację burmistrz Watycha. Żeby powstała ewentualnie obwodnica północna potrzeba najmniej dekady. Strefę relaksu można przesunąć trochę dalej, a spacer do niej już jest relaksem. Obwodnicę da się oddzielić ekranami akustycznymi,puścić ją nawet estakadą.
Adam_6604.04.2024, 15:58
Dyskusje o obwodnicach, których nie ma i których pewnie nie będzie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - na północy nie ma jej którendy przeprowadzić. A południowa się buduje i wystarczy tylko nie przeszkadzać, to powstanie.
A ja mam pytanie do burmistrzów (obecnych, przyszłych i niedoszłych), co że strefami płatnego parkowania. Kiedy zostaną zlikwidowane? Albo kiedy mieszkańcy Nowego Targu będą mogli tam parkować, jeżeli nie darmo, to chociaż bez ograniczeń. Miało to być załatwione jakieś 3 lata temu i co?
A jeszcze 'Brama Gorc". Gdzie jest darmowy parking na Oleksówkach? Pamiętajcie burmistrzowie, że tonery macie być dla nas a nie my dla was.
Burok04.04.2024, 15:57
Cały czas tylko bloki , nasze wspaniałe bloki i nasze wymarzone mieszkanka , żeby nic nie przeszkadzało i było ślicznie . Może jeszcze założyć baterię przeciwlotniczą i zestrzeliwywać samoloty i koniecznie pprzepędzać koty bo miauczą . Z takiem podejściem chcieć zostać Burmistrzem po to by ratować swoje ukochane mieszkanko a reszta niech zdechnie , byle mnie było lepiej . Dramat
Grażyna Mikołajska04.04.2024, 15:52
@ sofia. Państwo L popierają Pana Garbacza
sofia04.04.2024, 15:40
Stanowisko p. Tokarza wobec koniecznej obwodnicy w mojej ocenie (mam nadzieję, że nie tylko mojej) dyskredytuje jego kandydaturę. Kuriozalna sytuacja gdyby burmistrzem Nowego Targu został gość, który zapowiada oprotestowywanie strategicznej dla miasta obwodnicy.
Jeszcze pytanie kogo popierają państwo L? Ktoś w końcu wie? Żebym wiedział na kogo nie głosować.
Loko04.04.2024, 15:25
A moze by tak napisac jaki zapadl wyrok wczoraj?
gustaf04.04.2024, 14:59
Co p.Tokarz rozumie przez północną obwodnicę miasta?
wg Planu Zagospodarowania Przestrzennego będzie łączyła ul. Kowaniec z Krakowską/Św. Anny, obecnie co prawda to zakopianka ale już niedługo będzie drogą miejską.
Obwodnica dwóch miejskich ulic??? To jest priorytetem???
Może i potrzebna jako droga do nieruchomości dla mieszkańców bo kto z przyjezdnych, a raczej przejeżdżających przez NT będzie z niej korzystał przy nowej trasie zakopianki, a bez południowej miasto stanie w korkach.
Po co ktoś jadący do Bukowiny T. i Białki T. ma przejeżdżać przez NT ( chore mrzonki ludzi wmawiającym wszystkim, że NT może być miastem turystycznym).
mieszkaniec04.04.2024, 14:55
Na wy czekacie obwodnica musi być bo miasto stoi po każdym weekendzie.
I nie można odwlekać jej budowy aby zrobić dobrze wąskiej grupie zamieszkującej bloki na Sikorskiego kosztem mieszkańców reszty części miasta .Przestańmy wszystko blokować rozwiążmy problemy nie ma innej możliwości.
smoggg i korki04.04.2024, 14:40
Północna obwodnica już dawno temu powinna powstać tak na marginesie tylko ktoś zaspał.
alan04.04.2024, 14:38
Prawdziwa obwodnica N.Targu to droga przesunięta za Bór na Czerwonem, a nie droga okrążająca miasto nasypem tworząc getto i wchodząca faktycznie do miasta
Sdsss04.04.2024, 14:31
Tokarz jest gwarancją tego, że zamiast obwodnicy będzie zakorkowany Nowy Targ. Zważcie, że cały ruch, który ratuje nam Klikuszowa zostanie puszczony samopas i przeniesie się na rondo przy MC Donalds'/KFC. Stamtąd pojazdy ruszą alejami, szaflarską chcąc dojechać na Białkę, Bukowinę, Kluszkowce, Szczawnica i te inne równie bardzo urodziwe turystyczne wioski. Cały ten tabun pojazdów będzie stał na światłach, rondach w Nowym Targu.
Jakie jest rozwiązanie? BUDOWAĆ! I to piorunem!
Mam nadzieję, że GDDKiA nie będzie zważać na protesty pojedynczych mieszkańców i ruszą z kopyta. I jak bardzo dobrze jest napisane na początku artykułu: "plan był już 30 lat temu". To przecież było już z góry wiadomo że droga powstanie, wszyscy co mają teraz ale że tam jest teren rekreacyjny, są sami sobie winni - było wiadomo że tam będzie droga.
Alternatyw szuka się na etapie projektowania, nie gdy już projekt jest gotowy.
Kuma04.04.2024, 14:29
Do Monika przecież strefę relaksu zrobił Pan Fryźlewicz wiedząc że będzie tam droga
Brawo04.04.2024, 14:17
Tylko głos na Tokarza. Brawo.
pniok04.04.2024, 14:16
Jak najbardziej dobry pomysł z tą północną obwodnicą. Szybciej jest w stanie powstać, niż południowa, bo będzie to droga miejska. A GDDKiA nie szanuje zdania i obaw nowotarżan.
zawiedziony04.04.2024, 14:15
mam proste pytanie do tych trzech Panów kandydatów na burmistrza, czy koalicja sławetnego 13 grudnia która rządy rozpoczęła od "pały,gazu, kłamstwa i uchwały" jest im bliższa, dalsza lub od niej się całkowicie odcinają oraz jaki mają stosunek do innych partii Sejmowych?
Grzmot w nocniku04.04.2024, 14:15
Obwodnicy południowej nie bedzie na sto procent...i tak 3 mac!
hahaha04.04.2024, 14:12
Pan Tokarz ma w 100 % rację
Edi04.04.2024, 14:11
Północna obwodnica to jedno z większych zaniedbań Watychy
...04.04.2024, 14:09
Grzegorz jak zawsze nie wie, zapomniał itd. słabo!
King of the Spisz04.04.2024, 14:04
Czyli na tokarza nie ma co głosować
Bór04.04.2024, 13:22
Do d..y se wsadźcie a nie do Szaflar.
Monika bez stanika04.04.2024, 13:20
Watycha wynegocjował wariant z nasypem ziemnym i to cichaczem nie informując mieszkańców. Wcześniej zrobił tam strefę relaksu. Potem mówił że się ją przeniesie. Ten facet faktycznie robi na odwrót
wilk04.04.2024, 13:08
Północna obwodnica.Hahaha.Panie Tokarz.Takie żarty w trakcie debaty eliminują kandydata.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl