Polska Spółka Gazownictwa oraz Miasto i Gmina Czarny Dunajec podpisały porozumienie o współpracy. Celem jest długoterminowe partnerstwo w dziedzinie rozwoju technologii związanych z paliwami alternatywnymi, ze szczególnym uwzględnieniem wodoru.
- Bardzo się cieszymy, że to właśnie Polska Spółka Gazownictwa będzie partnerem, który pomoże miastu i gminie Czarny Dunajec wykorzystywać wodór jako źródło energii na dużą skalę. Od kilku lat systematycznie jako spółka podnosimy nasze kompetencje, aby w przyszłości być największym operatorem systemu dystrybucyjnego wodoru w Polsce - mówi Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.W ramach współpracy obie strony zobowiązały się do realizacji szeregu inicjatyw, przyczyniających się do poprawy jakości powietrza oraz ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Wśród głównych punktów umowy znajdują się:- wdrożenie technologii związanych z paliwami alternatywnymi, w szczególności dotyczących wodoru oraz innych gazów odnawialnych i niskoemisyjnych,
- prowadzenie prac rozwojowych i inwestycyjnych na terenie gminy Czarny Dunajec w zakresie paliw gazowych,
- realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych w obszarze niskoemisyjnych paliw alternatywnych,
- wdrożenie innowacyjnych technologii w ramach wspólnych projektów.
- Dążymy do tego, aby nasze miasto stało się uzdrowiskiem i liderem w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii energetycznych. Partnerstwo z Polską Spółką Gazownictwa otwiera przed nami nowe możliwości i przyspieszy realizację naszych ambitnych planów rozwojowych. Chcemy być pierwszą w Polsce gminą wykorzystującą wyłącznie wodór jako źródło energii - mówi Marcin Ratułowski, Burmistrz Miasta i Gminy Czarny Dunajec.
- Umowa o współpracy między PSG a Miastem i Gminą Czarny Dunajec jest znaczącym krokiem w kierunku realizacji innowacyjnych na skalę całego kraju rozwiązań energetycznych. Ta partnerska inicjatywa nie tylko przyniesie korzyści środowiskowe dla mieszkańców i turystów, ale jest także przykładem synergii pomiędzy największym w Polsce Operatorem Systemu Dystrybucyjnego gazu ziemnego a jednostką samorządu terytorialnego, stanowiąc inspirację dla innych miast i gmin do podejmowania podobnych działań - podsumowuje Paweł Firlej, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie.
Polska Spółka Gazownictwa zrobiła w marcu br. duży krok w kierunku dystrybucji wodoru, uzyskując dla pierwszego w Polsce gazociągu Świadectwo Oceny Technicznej w zakresie przesyłu gazu ziemnego z jego domieszkami do 20 proc. objętości. Również w pierwszym kwartale tego roku PSG rozpoczęła współpracę z niemieckim operatorem dystrybucji gazu Gasnetz Hamburg. Jej celem jest m.in. rozwój w spółce kompetencji związanych z budową wodorociągów.
mat. nadesłany, opr. s/