Widok dużego samochodu terenowego jadącego szczytem Małych Pienin, między turystami, oburzył tych ostatnich. Od jednego z naszych czytelników otrzymaliśmy nagranie video, w którym skarży się na całą sytuację. Nadleśniczy Nadleśnictwa Krościenko Jan Czaja tłumaczy, że nie jest to teren rezerwatu ani nadleśnictwa, i choć biegnie tędy szlak turystyczny, to niewiele można zrobić.
Czytelnik zwraca uwagę, że w Gorcach odbywają się kontrole samochodów terenowych i crossów. Policjanci i pracownicy nadleśnictwa zatrzymują kierowców i karzą ich m.in. za łamanie zakazu poruszania się pojazdami silnikowymi po terenach leśnych. Takie same kontrole, jego zdaniem, powinny odbywać się w Pieninach, gdzie również możne dochodzić do przypadków łamania prawa przez kierowców samochodów terenowych. - Po Gorcach to byłby dobry pomysł, żeby kontrolować też Pieniny. Długi weekend i przejazd szczytem Małych Pienin plus późniejszy camping nad Homolami. A jak widoczne na filmie, mają na wszystko wywalone. Tam nie ma wjazdu bez zgody nadleśnictwa - przekonuje nasza czytelniczka. Nadleśniczy Jan Czaja wyjaśnia, że teren, który widać na nagraniu, nie jest pod zarządem Nadleśnictwa Krościenko. To teren Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który dzierżawi go Regionalnemu Związkowi Hodowców Owiec i Kóz. Związek z kolei wynajmuje go pod wypas owiec. I choć leży na terenie obszaru Natura 2000, to nie jest szczególnie chroniony. Z drogi korzysta wiele osób.: obsługa schroniska na Durbaszce, turyści, myśliwi, pracownicy nadleśnictwa, a przede wszystkim bacowie wypasający tam owce, bo to oni płacą za drogę.
Kierowca samochodu terenowego, jak ten, teoretycznie może otrzymać mandat od policji za poruszanie się po lesie albo np. z płoszenie zwierzyny. Jednak w tym przypadku samochód znajduje się poza terenem lasu, a kierowca nie jedzie agresywnie. Są jeszcze właściciele działek, którzy mają prawo dojazdu do swoich nieruchomości. Zdecydowanie większym problemem są kierowcy quadów czy crossów, którzy niejednokrotnie poruszają się szybko, agresywnie, są głośni i często nieuchwytni. Nie posiadają tablic rejestracyjnych i umykają służbom. - To szeroki problem – mówi nadleśniczy Czaja. Pomagają liczne fotopułapki, ale to nie rozwiązuje problemu.
r/