15.05.2024, 15:39 | czytano: 3743

Górale z Podhala mieszkają w Gdańsku. Teraz już oficjalnie mają swoje rondo

fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
W Gdański oficjalnie otwarto rondo Związku Podhalan, które znajduje się w rejonie alei Armii Krajowej, ulicy Kartuskiej i Gronostajowej w dzielnicy Jasień.
O tym, że jedno z gdańskich rond nosić będzie nazwę Związku Podhalan, zdecydowali podczas 71. sesji RMG gdańscy radni w grudniu 2023 roku. Był to wyraz wdzięczności i upamiętnienie czterech pokoleń górali, którzy po II wojnie światowej przyjechali do Gdańska i współtworzą do dziś historię naszego miasta. Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpił Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej.
W nadaniu rondu nazwy wzięli udział: m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Anna Golędzinowska, radna Miasta Gdańska, Mirosław Adamczyk, prezes Oddziału Gdańskiego Związku Podhalan w Polsce im. Św. Wojciecha oraz Julian Kowalczyk, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce im. Św. Jana Pawła II. Rondo poświęcił ks. Adam Kołkiewicz, proboszcz parafii Bł. Doroty z Mątew.Rondo znajduje się w rejonie powojennego osadnictwa górali podhalańskich. Przybyli oni na obecne tereny Gdańska po II wojnie światowej, by uprawiać i gospodarować pagórkowatymi polami i łąkami obecnej dzielnicy Jasień, a tym samym zapewnić miastu żywność. Rodziny góralskie współtworzyły historię naszego miasta, a swoją tradycję kultywują do dzisiaj.

- Razem tworzymy bogactwo różnorodnego Gdańska, różnorodnej Polski. Ja też kocham morze, ale kocham i góry. Gratulacje dla tej inicjatywy, szczególnie dla klubu Koalicji Obywatelskiej, bo ona doskonale wpisuje się w myślenie o naszej wspólnocie - powiedział zastępca prezydenta Gdańska.

- To rondo to ukoronowanie przyjazdu naszych ojców, dziadków tutaj na Wybrzeże, do Gdańska po wojnie. Naszych przodków, którzy tu mieszkali, pracowali, otrzymali tutaj mieszkania - mówił Mirosław Adamczyk, prezes Oddziału Gdańsk Związku Podhalan w Polsce. - Jesteśmy ich potomkami, jesteśmy szczęśliwi, że tu mieszkamy. Ciągnie nas w góry, ale jednak jesteśmy w Gdańsku. To jest nasze miejsce, tu się urodziliśmy, wychowaliśmy, tutaj mieszkamy, tu działamy i współpracujemy z różnymi środowiskami. Dla nas uzyskanie nazwy ronda naszym imieniem jest bardzo ważne, bo dzięki temu mieszkańcy Gdańska dowiedzą się, że żyją tu górale, osiedlili się i pracowali dla dobra Gdańska.

Po zakończeniu wydarzenia goście przemaszerowali w kolorowym pochodzie do Gazdówki u Biki przy ulicy Źródlanej wzdłuż ulic Kartuskiej i Źródlanej. Znajduje się tam kawałek Podhala w Gdańsku - drewniana gazdówka, miejsce na ognisko, sala pod dachem do tańców i występów, swoją zagrodą ma też ...dziewięć sztuk owiec.Źródło: Urząd Miasta Gdańsk, oprac. r/ zdj. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
Może Cię zainteresować
komentarze
...16.05.2024, 15:11
Zamiast ronda górali podhalańskich mamy rondo organizacji, która delikatnie mówiąc jest kontrowersyjna dla wielu...
@pytanie16.05.2024, 14:58
Lepsza przybudówka PiS od KO-laborantów
pytanie15.05.2024, 21:32
Czy prezydent Gdańska wie ze Związek Podhalan to przybudówka PiS ?
sawuarek i wiwarek15.05.2024, 21:03
Czy jest gdzieś w Polsce chociaż jedno rondo w formie płaskiego, pokrytego zwykłą trawą terenu w formie koła? W środku żadnych rzeźb, skalniaków, krzewów, tablic, i innych pionowych instalacji które blokują kierowcom widoczność? Błagam o normalność - na mapie może się nazywać takie rondo jak kto chce, nie problem z nazwą.
żona pana Andrzeja15.05.2024, 20:41
Kocham Gdańsk, to moje drugie miejsce na ziemi. Mam swoje "gniazdko", swoje M2 na Przymorzu i zazdrosna jestem że rondo w Jasieniu a nie na Przymorzu. Nigdy nie myślałam że górale jechali za chlebem do Gdańska. W czerwcu zrobię wycieczkę rowerową popodziwiać to rondo. No i sprawdzę tą gazdówkę u Biki , czy owce nie głodują.
góral15.05.2024, 19:22
Dziękujemy. Górale się Wam Gdanszczanie odwdzięczą swoją gościnnością.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl