17.05.2024, 14:17 | czytano: 7744

Górale przed siedzibą TPN. W środku trwa spotkanie w sprawie koni pracujących w Morskim Oku (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Górale pracujący na Drodze do Morskiego Oka zrezygnowali z pracy i przyszli przed siedzibę Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie trwa spotkanie w sprawie transportu konnego na Drodze do Morskiego Oka.
Niemal wszyscy górale powożący fasiągami przyszli przed siedzibę TPN, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec likwidacji transportu konnego, którego domagają się organizacje pro-zwierzęce. Do górali przed spotkaniem wyszli biorący udział rozmowach posłowie.
- Nie jesteśmy tu, żeby się kłócić i przekrzykiwać. Dzisiaj jesteśmy w takiej sytuacji, że robimy sobie wzajemnie krzywdę, bo jest problem z góralami. Cała Polska przyczepia wam łatkę, której wiem, że nie chcecie i być może na nią nie zasługujecie. Trzeba zmian. Dajcie chociaż spróbować. Waszą tradycją są piękne stroje, góry, a nie męczenie koni. Chciałem osobiście ufundować meleksa dla was. Za złotówkę wam go pokażę - mówił do zgromadzonych Łukasz Litewka, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

- Naszym zdaniem potrzeba zmian. Mamy już XXI wiek. Tak jak kiedyś konie pracowały w kopalni, czy rolnictwie, to dzisiaj już nie jest. Moim zdaniem równie fajnie byście wyglądali na meleksach - mówiła Katarzyna Piekarska, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Górale czekają na koniec rozmów.

e/s
Może Cię zainteresować
komentarze
sawuarek i wiwarek18.05.2024, 23:08
Zdziwiony: meleksy w terenie górskim jako tako sprawdzają się na prostej drodze pod górę, ale nie sprawdzają się przy stromym zjeździe z w dół albo na ostrych zakrętach. Dlaczego sukcesywnie polikwidowano pola uprawne o dużym nachyleniu? Ponieważ pomimo dostępności traktorów nie nadawały się one do pracy w górach, nie były w stanie zastąpić konia. Taka prawda. Z meleksami będzie to samo co z traktorami, dużo więcej wypadków aniżeli z końmi, bo konie mają instynkt, wiedzą jak i gdzie nogę postawić żeby wóz się nie stoczył, a meleks to będzie bezduszna maszyna, która jak wpadnie w poślizg to koniec.
BlekAjdPiS18.05.2024, 22:41
Tej "milosnicy" z vivy nie chodzi o konie, tylko o zlikwidowanie przewozow.
Zdziwiony18.05.2024, 21:21
Kiedys bylbym na tym samym etapie co kazdy nie doinformowany, ze gorale mecza konie. Teraz jestem zdziwiony, ze gorale jeszcze w to wszystko brna. Oni chyba po prostu naprawde to lubia... Co miesiac (a sa miesia e gdzue taki goral nie wyjedzie ani razu, czyt. Nie zarobi nic) - a przypominam jezdzi 15 dni w miesiacu - musi zaplacic licencje dla parku (jak sie dobrze orientuje to 1500), ZUS, dochodowy, oplata za uzytkowanie drogi do MO, a zeby tego bylo malo to jak nie jedzi do MO to musi isc w pole i ususzyc siano dla takiego konia ( tak, tez kiedys myslalalem ze ma dobrze, bo w nastepne 15 dni moze isc do innej pracy). Kiedy inny odpoczywaja po pracy, gorale musza isc do stajni i takiego konia nakarmic (zwykle ich jest po 8) i napoic. Wczesnie rano przed wyjazdem wstac i je nakarmic przed praca. I malo tego zazwyczaj w takiej gospodzie 2 osoby pracuja na jeden biznes!! Jak im sie to oplaca? Nie mam pojecia. I szczerze mowiac, dawno bym tym pierdolnal i poszukal roboty na etacie. Bo pieniadze z tego zadne, roboty od cholery i nagonka jakich eko psycholi. Gorale chyba nie zdaja sobie sprawy z tego jak przy meleksach mieli by lzej. Jak by TPN kupil meleksy i zatrudnil gorali na etacie (gdzie wtedy TPN zajmowal by sie ich eksplatacja, tankowaniem, naprawa) mysle ze wszyscy byli by zadowoleni.
czytelnik18.05.2024, 16:12
ministerka z całym sztabem przyturlała się na Podhale z powodu 1 konia a co z tysiącami dzieci zabitymi przez aborcję .HIPOKRYCI
Prawo i sowieci18.05.2024, 14:02
Co to za gorale na zdjęciach?Jak im cos nie pasuje to niech sami ciągną wozy z turystami.Albo niech zmienia fach,prosta sprawa.
no p18.05.2024, 13:35
te konie w zimie ciągły piękne zabytkowe sanie.tej atrakcji też nie.następne będą psy,a my ciemne meleksy,albo helikoptery ratownicze będą kursować.dalej komisja tusko hołowio myszy pod celę wezwie.
Zostawcie górali18.05.2024, 09:55
Krzyczą silni i zdrowi . Boli ludzi że ktoś zarabia na tradycjach jeszcze . Wszystko tylko likwidować od fabryk po tradycje . Najważniejsze to prawa lewicy , która dużo krzyczy a ma marne 8 % poparcia i wszystkiego by zabraniała.
sawuarek i wiwarek18.05.2024, 07:51
Igorrr: Ależ oczywiście że porównujemy Kraków do Morskiego Oka. Koniec znęcania się nad końmi wszędzie, w Krakowie również. Jeśli w Chorwacji mamy XXI wiek i na wydmy koło Łeby busiki elektryczne, to i w Krakowie konie również muszą zostać zastąpione przez meleksy. Konie w Krakowie mają takie same prawa jak konie w Zakopanem, Chorwacji, itd. Górale mają takie same prawa jak Krakowianie. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. I tylko zdumiewać muszą jakiekolwiek wątpliwości kogokolwiek w tej sprawie. Jeszcze bardziej zdumiewa stanowisko dwójki parlamentarzystów, czyli tych którzy stanowią prawo. Dlaczegoż to akurat w Zakopanem trzeba zmian, a już w Krakowie to takich samych zmian nie trzeba?
Stasek z glycarowa18.05.2024, 06:59
Nie likwidować ,tylko dołożyć jeszcze koni..koń ma być koniem,po to właśnie jest koń....trzeba zrobić referendum,za państwem o nazwie Podhale ..
MAG18.05.2024, 06:50
Uśmiechnięta Polska już wam sznur zakłada na szyję. I nie tylko wam.
Token18.05.2024, 00:21
Ani konie ani meleksy tylko spacerek z buta kto chce obaczyć Moko
be lajzy17.05.2024, 22:51
Te fasiągi trza skrócić o jakieś 1,5 metra i po problemie

odbijecie se stratę ceną za bilet ...

a odbije się to pozytywnie na koniach ...

koń posłuży Wam kilkanaście lat a nie kilka ... i na ubój.
melex17.05.2024, 21:40
No to już po Was, drodzy fiakrzy. Ale najważniejsze, że zaściankowy PiS już nie rządzi, nieprawdaż?
Stanley17.05.2024, 21:00
A gdzież jest szanowny PITOŃ ze swoim VETO - teraz jak by się przydał to go nima on woli wspierać hotele pod obcym kapitałem
Wcher17.05.2024, 20:03
Ciupagi do ręki i gnać to lewactwo gdzie pieprz rośnie !
Osiol17.05.2024, 20:00
Pierwsze wywlaszczenia, później park... pierwszeństwo w wykupie sprzedawanych gruntów, i to się rozrasta i rozrasta i coraz mniej wolno, nowe podatki aż obudzicie się w dniu że pojawia się dylematy zapłacić podatki/rachunki czy jedzenie i lekarstwa a przyjdzie taki dzień
A może emigracja z likwidowanymi zakładami do Chin Wietnamu bo co tu robic
Terka17.05.2024, 19:44
Absolutny zakaz koni do Morskiego Oka!Prawdziwi turysci chodza piechota!Jak mozna tak znecac sie nad zwierzetami!Mam nadzieje ze tak sie stanie!
Bogdan17.05.2024, 19:37
Chcieliśta do Uni To mocie Unia dutki daje to je dobrze ale jak Dutki trza oddać uni bedzie to zle i nikt o tym nie myśli .
Igorrr17.05.2024, 19:28
Nie porównujcie Krk do drogi do Morskiego Oka. Poza tym trochę świata widziałem i bardzo często dojazdem do atrakcji turystycznych zajmują się melexy - czy inne pojazdy elektryczne. W parkach narodowych to norma. W Chorwacji prawie w każdym, daleko nie szukając w Polsce na wydmy koło Łeby też są busiki elektryczne jeśli nie chce się iść 1,5km. Dajcie już spokój tym zwierzętom?. A jak już drodzy górale (aż się wstydzę w tym przypadku, że też jestem rodowitym) to chociaż im pomóżcie i zainstalujcie wspomaganie elektryczne. Na rowerach elektrycznych to wszyscy swoje bebzony wożą, a koniom nie pomogą.
bramkarz z awry17.05.2024, 19:18
miała być miłość w zakopcu, a będzie uśmiechnięta lewica z epp
sawuarek i wiwarek17.05.2024, 17:45
Panie i panowie z wielkiego miasta przyjechali poinformować górali o tym że mamy 21 wiek. Dobre sobie! Jeśli pani posłanka twierdzi że potrzeba zmian to niech najpierw robi te zmiany u siebie. Nie interesowałem się tymi sprawami, ale nie umknęły mojej uwagi te wszystkie liczne natrętne i natarczywe doniesienia medialne o każdym jednym incydencie z zaprzęgami konnymi w mojej lokalnej ojczyźnie, Podhalu, i ci wszyscy górale też są patriotami lokalnymi - czy wolno być patriotą i kochać swoją mała lokalną ojczyznę? Przyznam że od kilku już lat wzbudzało to moją podejrzliwość gdy czytałem że, o rety wielkie nieba, koń na drodze do Morskiego Oka dostał zadyszki, itp., wszak tyle zła dookoła, ale my mieliśmy non stop przeżywać że jakiś pojedynczy koń (jeden incydent na parę tysięcy) potknął na drodze, takie bzdety to bywał temat numer jeden we wszystkich lokalnych mediach. A o rynku krakowskim jakiś dziwnie nigdy nic. Tam wszystko jest ok, bo to jest wielkie miasto, oni mogą. W Krakowie koń nie dostał zadyszki tylko efektownie zarżał celem dostarczenia wrażeń wycieczkowiczom, och nie, nie zboczył z drogi tylko winny był przechodzień bo go czymś zwabił (oj, nieładnie, przechodniu, nieładnie!). Traumatyzują te konie turystów w Krakowie, na trakcie królewskim, pod Sukiennicami, pod kościołem Mariackim; ludzie boją się przejść przez ulicę, a są to ruchliwe miejsca. Czy ktoś słyszał o tym żeby kiedykolwiek dziennikarze grzali temat wycieńczonych, zestresowanych tłumami, ledwie zipiących, wzbudzających litość ze względu na nieludzkie traktowanie, obciążonych ponad zdroworozsądkową miarę, końmi na rynku krakowskim? Nie! Tylko zagraniczni turyści zagraniczni kręcą z wielką dezaprobatą głowami, z trudem ukrywają swoje wielkie oburzenie, widok tych koni psuje im pobyt w tym historycznym mieście, ilekroć bywałem na rynku w Krakowie widziałem jak z niesmakiem turyści patrzyli na te nie licujące z XXI wiekiem dorożki, ale to posłom RP jakoś dziwnie nie przeszkadza.
Expert17.05.2024, 17:41
Jestem góralem i każdy z mojej rodziny jest za tym by ten rodzaj transportu zlikwidować. Mamy XXI wiek !
Brzuchy17.05.2024, 17:30
Dobry woźnica to taki jak koniowi ciężko pod górę to z wozu gazda zchodzi
202417.05.2024, 17:19
dowódcę PO na harnasia hej
Miejscowy17.05.2024, 16:59
A gdzie są posłowie którzy reprezentują Podhale?
remember17.05.2024, 16:21
Niech się lewica nie miesza. Pigułki PO dla 15 letnich dziewcząt, chyba już grunt pod śniadych, których mamy przyjąć w ramach paktu migracyjnego, aborcja a za chwilę eutanazja ludzi starszych. Niech spadają do światłej warszawki czaskowskiego gdzie już zakazują wieszać krzyży, żeby nie obrazić uczuć religijnych mniejszości wyznaniowych.
Bukowianin. czynny wozok17.05.2024, 16:13
KPINA.Nie poszli do pracy? To jest praca !!!! Chyba ŻART.To jest wożenie się do góry i na. dół kosztem koni za GRUBĄ KASĘ LIKWIDACJA NATYCHMIASTOWA
Gazdzinka17.05.2024, 15:22
Tu nie chodzi o konie czy tradycje ktorej nie ma tylko o wielkie pieniadze I o to bija sie fiakrzy
szambo-lot17.05.2024, 15:16
Zlikwidować natychmiast ten transport .
Erwin17.05.2024, 15:11
konie lepiej zadbanie jak ta wypowiadającą się "Pani" w wymiętolonym ubraniu dramat górale mają racje konie potrzebują wysiłku a nie stania w zoo i są zadbane i w dobrej kondycji górale też świetnie wyglądają
com17.05.2024, 15:01
Szczerze? Konie nie są potrzebne do odwiedzenia Morskiego Oka. Mało tego - NIE MA OBOWIĄZKU odwiedzenia Morskiego Oka skoro ktoś nie ma na to sił. Już pokazały osoby na wózkach oraz w wieku powyżej 80l że da się na własnych nogach tam dostać jeśli się ma chęci.

I nie ma co tutaj rozwodzić się na temat tradycji i innych bzdur, gdyż dawniej praktycznie nad Morskie Oko dojeżdżał autobus a nie fasiągi ;)
tak17.05.2024, 14:47
Oczywiście zlikwidować jazdę z zaprzęgiem konnym , jak wczasy to na piechotę żadnego znęcana się nad końmi bo inaczej tego się nie da nazwać..
Zagadka17.05.2024, 14:42
Ciekawe kiedy pani minister nabierze odwagi i dostrzeże kwestie ludobójstwa w Palestynie?
Horse17.05.2024, 14:40
Melexami to POwywozić POlityków w siną dal...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl