18.05.2024, 17:00 | czytano: 2896

Wystartowała 13. Noc Muzeów w Nowym Targu (zdjęcia)

Fot. Piotr Dobosz
Wydarzenie oficjalnie otworzył o godz. 17 pod Ratuszem burmistrz Grzegorz Watycha.
Przypomnijmy, idea organizowania imprezy o zasięgu ogólnoeuropejskim, mająca zainspirować do obcowania z kulturą i zachęcić do poznawania sztuki, zrodziła się w Berlinie w 1997 roku. Pomysł „wypalił” i szybko się rozprzestrzenił, w Polsce w „Nocy Muzeów” bierze udział kilkadziesiąt miast. W stolicy Podhala trwa 13. już edycja Nocy Muzeów. Niektóre z wydarzeń potrwają nawet do północy.
W naszym kraju pierwszą edycję zorganizowano w 2003 w Poznaniu, w tamtejszym Muzeum Narodowym, szczególny charakter miała natomiast ta rok później, pokrywająca się w czasie z wejściem Polski do Unii Europejskiej. W Krakowie na przykład, o północy, zabrzmiała wtedy „Oda do radości”, a w niebo poleciały sztuczne ognie.

W Nowym Targu pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w 2011 r., a rok później do oferty włączono zwiedzanie schronu z okresu zimnej wojny, mieszczącego się w podziemiach nowotarskiego magistratu. Była to wówczas jedna z głównych atrakcji wydarzenia i ta propozycja weszła na stałe do kalendarza. Przypomnijmy, na przełomie lat 50. i 60. XX wieku został dobudowany do istniejącego już budynku Prezydium Powiatowej Rady Narodowej budynek nowy, w którego piwnicach - zgodnie z ówczesną doktryną obronną - zostało utworzone stanowisko kierowania Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej. Schron zwiedzać można oczywiście również dziś.

Większość obiektów, w ramach wydarzenia, zaprosiło w swoje progi od godziny 17, niektóre atrakcje dostępne były już jednak wcześniej. Ot, choćby propozycja Muzeum Drukarstwa, gdzie od południa oglądać można było pokaz druku książki pt. „Aforyzmy z Zürau” autorstwa Franza Kafki, a już wczoraj - w ramach 3. Dni Drukarstwa, odbyły się warsztaty typograficzne, w których uczestniczyły setki nowotarskich dzieci. Uruchomiono maszyny drukarskie i introligatorskie, wśród nich unikatową na skalę światową maszynę Helbig&Muller z ręcznym napędem z 1848 roku. Najstarszą taką w Polsce. Dziś również tych atrakcji nie zabraknie.

Wcześniej też - bo o godzinie 16 - w swoje progi zaprosiła galeria BWA Jatki, która - podobnie jak większość obiektów - otwarta będzie do północy.

Do zwiedzania nowotarżanie mają dziś w sumie siedem placówek kultury, a w nich wystawy, wernisaże, spotkania, warsztaty, wykłady, koncerty. Atrakcje pomyślano tak, by zainteresować każdą grupę wiekową.

Program:

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego (Ratusz, Rynek 1)

godz. 17-24 - bezpłatne zwiedzanie ekspozycji stałej i wystaw czasowych: „Nowy Targ na przełomie XIX i XX w., miasto którego już nie ma”, „Jan Paweł II - Miasto Nowy Targ, przeszłość i obecność”, „Assamblage” Gabriel Szyrszeń.
godz. 17 - rozpoczęcie 13. Nocy Muzeów. Rozdanie nagród i wernisaż wystawy pokonkursowej: „Kim mógłbyś być 100 lat temu? Zawody i zajęcia naszych pradziadków”.
godz. 17.30 - spotkanie z autorką książki „Do roboty” Katarzyną Radziwiłł i ilustratorką Sylwią Jaskierską. Stoisko Wydawnictwa „Muchomor” z Warszawy (możliwość zakupu książek).
godz. 20 - koncert zespołu Ładne Kwiatki
godz. 21.30 - oprowadzanie po wystawie czasowej Gabriela Szyrszenia „Assamblage” i warsztaty z artystą.

Muzeum Drukarstwa (ul. Jana III Sobieskiego 4) - 3. Dni Drukarstwa

godz. 17-24 - bezpłatne zwiedzanie ekspozycji stałej i wystawy czasowej prof. Zbigniewa Bajka pt. „Granice Tożsamości”.
godz. 17.30-23 - spotkanie z żywą historią druku typograficznego. Pokazy druku na najstarszej maszynie drukującej w Polsce z 1848 r., wykonywanie druków okolicznościowych.
godz. 19.30-20.30 - wykład „Feniks spod Tatr” - rewitalizacja maszyny typograficznej Helbig & Müller z 1848 r. prowadzenie: Eryk Woźniak i Janusz Karpiński.

Dworzec Kolejowy PKP (I i II piętro) wraz z Wieżą Wodną na stacji kolejowej (Kolejowa 164)
godz. 17-24 - bezpłatne zwiedzanie wystaw: „Nowotarscy artyści z cyklu Twórcy Pogranicza Polsko- Słowackiego” - w trakcie warsztaty „Do dzieła!” w Galerii Artystów Polsko-Słowackiego Pogranicza, „Kombinat Podhale w procesie przemian gospodarczych i społeczno-kulturowych na pograniczu polsko-słowackim (1955-1992)” (Dworzec PKP).
godz. 17-24: zwiedzanie infrastruktury kolejowej z początku XX w. oraz wystawy malarstwa Doroty Pęksy. (Wieża Wodna).

Galeria Sztuki BWA „Jatki”, oddział Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu (ul. Tadeusza Kościuszki 4)

godz. 16-24 - zwiedzanie Galerii, Czytanie kolorów dotykiem - budowanie bazy dla tworzących audiodeskrypcje, w piwnicach galeryjnych - wystawa ze zbiorów Galerii.
godz. 16-17.30 - malowanie prac inspirowanych wystawą
godz. 19 - wernisaż wystawy malarstwa Beaty Zuby pt. „…przenikanie góry 585…”

Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr. Jana Bednarskiego (ul. Nadwodnia 5)

godz. 17-22 - zwiedzanie Bursy i wystaw stałych: „Dzieje Bursy Gimnazjalnej w dokumencie i fotografii utrwalone”, „Doktor Jan Bednarski: Lekarz, społecznik i budziciel polskości 1860 - 1926”, „Zdjęcia i zapisy z kronik Mieszkańców Internatu (Bursy), „Kosmos - miejsce z zachowanym oryginalnym wnętrzem internatu z przełomu lat 70/80 XX w.”
Zwiedzanie pracowni Gabriela Wolskiego - tworzenie witraży (niespodzianki)
Hania Stasińska-Rybka z kl II L.O. Goszczyńskiego zaśpiewa jazz- standardy muzyki. Absolwentka Szkoły Artystycznej POSSA w Zakopanem.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu. Filia w Nowym Targu (ul. Królowej Jadwigi 1)

godz. 17-24 - zwiedzanie wystawy historycznej pt. „Informacja, reklama, propaganda, manipulacja czyli moje zawsze na wierzchu!". Tematyczny quiz oraz warsztaty artystyczne tworzenia plakatu.

Schron w Urzędzie Miasta - Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu (ul. Krzywa 1)

godz. 17-22 - zwiedzanie ekspozycji stałej i schronu.

p/
Może Cię zainteresować
komentarze
z tąd18.05.2024, 23:11
Pierwszy raz widziałem zwiedzających w Muzeum Drukarstwa (bywam często w jego okolicy)wybudowanego za ciężkie miliony.Mogło by być to Muzeum Drukarstwa w starej drukarni na Szkolnej a w tym nowym budynku powinno być muzeum o Podhalu,Góralach,owcach(o oscypkach,gręplowaniu wełny,tkactwo,wikliniarstwo).
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl