20.05.2024, 14:36 | czytano: 2260

Wicewojewoda małopolska z wizytą w Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych w Nowym Targu i Zakopanem

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Kontrole żywności: u producenta, w sklepie i na granicy. Czuwanie nad higieną i czystością miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży. Szeroko rozumiana edukacja w zakresie profilaktyki zdrowotnej i szczepień. To tylko wybrane zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej. O tym, z jakimi wyzwaniami mierzą się Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w Nowym Targu i Zakopanem, rozmawiała dzisiaj z kierownictwem i pracownikami tych jednostek I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
– Stan sanitarny, higieniczny obiektów nadzorowanych przez PSSE ma ogromne znaczenie. Mam tu na myśli chociażby gastronomię czy obiekty noclegowe. Szczególnie na Podhalu, regionie atrakcyjnym i popularnym turystycznie, gdzie liczba gości jest duża przez cały rok, Państwa praca jest nieoceniona – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
Wspólnie z przedstawicielami PSSE w Nowym Targu wicewojewoda Elżbieta Achinger wizytowała także przejście graniczne w Chyżnem. Także tam prowadzone są m.in. kontrole sanitarno-epidemiologiczne żywności przewożonej w samochodach ciężarowych.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
sawuarek i wiwarek20.05.2024, 20:40
Na półkach w sklepach spożywczych na Podhalu ciągle leży żywność która wciąż nie posiada jeszcze pełnej specyfikacji na opakowaniach jeśli chodzi o zawartość substancji odżywczych, minerałów (aż po ilość selenu, boru, litu i molibdenu) i witamin (aż po specyfikację jaka forma i w jakiej ilości witamin A, B12, kwasu foliowego, itd.), o stopniu zagrożenia rozwojem pleśni danego środka spożywczego, itd., brakuje również certyfikatów Sanepidu na etykietkach które gwarantowałyby kupującemu że dany środek spożywczy nie posiada nadmiaru substancji szkodliwych dla zdrowia, wciąż często nie wiadomo ile konkretnie jest jednostek ppm herbicydów w wystawianych na półki owocach i warzywach, ile ppm antybiotyków i innych szkodliwych dodatków, np. fosforanów, itp. znajduje się w mięsie, rybach, kiełbasach. Ludzie potrzebują wiedzieć nie tyle co jedzie na TIR-ach, ale konkretnie co znajduje się w pojedynczych opakowanych przezroczystym plastikiem towarach konsumpcyjnych w sklepach, jakie i ile wartości odżywczych, a nie że wszędzie jest mnóstwo tekstów drobnym drukiem w przeróżnych językach UE, ale informacji żadnej. Czy wizyta pani wicewojewody poprawi coś w tych ważnych dla ludności obszarach?
strach się bać20.05.2024, 20:26
Mam nadzieję, że to jakieś ćwiczenia.
???20.05.2024, 17:07
To widocznie z tego powodu były trudności z czystą wodą w niektórych wodociągach?
Nowotarżanka20.05.2024, 16:33
Nadzór budowlany w Nowym Targu do natychmiastowej likwidacji, nie potrzeba żadnej kontroli, tam pracują sami SPECJALIŚCI
Nadzór20.05.2024, 14:44
przydałaby się kontrola z ministerstwa w nadzorze budowalnym
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl