25.05.2024, 15:11 | czytano: 3165

V Podhalański Festiwal Modelarski Ciupaga 2024 (zdjęcia)

Fot. Piotr Dobosz
NOWY TARG. Rozpoczął się dwudniowy Podhalański Festiwal Modelarski „Ciupaga 2024”. Dziś i jutro warto zajrzeć do goszczącej tradycyjnie już imprezę Szkoły Podstawowej nr 11 przy pl. Evry, bo faktycznie, jest co oglądać, wiele plastikowych i kartonowych modeli to istne cudeńka.
To już piąta edycja festiwalu, organizowanego przez 5-osobową Grupę Modelarską Nowy Targ. Trzech modelarzy to nowotarżanie, jeden rabczanin i jeden zakopiańczyk.
- Działamy nieformalnie, modelarstwo to nasza pasja, nasze hobby, spotykamy się, wspólnie uczestniczymy w krajowych i zagranicznych eventach, konkursach - opowiada Grzegorz Siuta, który wraz z Pawłem Jethonem sprawują pieczę nad festiwalem. Przy okazji promują miasto.

5 lat temu modelarze wpadli na pomysł organizacji imprezy w stolicy Podhala i można śmiało stwierdzić, że wrosła już ona w jej pejzaż. W organizacji pomagają im rodziny i przyjaciele, Paweł wcześniej dopina wszystkie formalności, Grzegorz dba o social media.

W tym roku 530 modeli samolotów, samochodów, czołgów, statków zgłosiło do konkursu 135 modelarzy z Polski i Słowacji. Kategorii jest kilkadziesiąt, sędziowie będą mieć więc sporo pracy i nieraz zapewne trudny orzech do zgryzienia.

Festiwalowi towarzyszą otwarte dla każdego warsztaty modelarskie, prowadzone przez Jana Marciszewskiego z Zakopanego i Konrada Majchrowskiego z Rzeszowa.
Jak zwykle specjalną kategorią jest „Nojpiykniyjsy Polowac”, czyli konkurs dla modeli lotniczych, na patrona którego modelarze wybrali kapitana - pilota Tadeusza Schiele - zakopiańczyka, taternika, szybownika, pisarza i pilota myśliwskiego, walczącego w bitwie o Anglię w krakowskim Dywizjonie 308. Nowotarscy modelarze nawiązali kontakt z mieszkającym w Wielkiej Brytanii wnukiem bohatera, oni również są autorami jesionowej tabliczki z szachownicą, znajdującej się na jego grobie w Zakopanem.

Dziś modele w SP nr 11 podziwiać można do godziny 18, jutro - do 14, kiedy to nastąpi ogłoszenie wyników i ceremonia zakończenia festiwalu, z udziałem burmistrza Grzegorza Watychy, który objął patronat nad imprezą.
p/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl