13.06.2024, 19:12 | czytano: 2369

Aktor, ratownik TOPR i sportowiec z nagrodami burmistrza Zakopanego (zdjęcia)

Krzysztof Najbor, Adam Marasek, wnuczka Józefa Gąsienicy-Sobczaka, fot. Marcin Szkodziński
Krzysztof Najbor z Teatru im. Stanisława I. Witkiewicza, Adam Marasek - ratownik TOPR i biathlonista Józef Gąsienica - Sobczak tegorocznymi laureatami nagrody burmistrza Zakopanego.
Podczas dzisiejszej (13 czerwca) uroczystej sesji Rady Miasta Zakopanego wręczone zostały nagrody burmistrza Zakopanego. Nagrody powędrowały do osób, które nie tylko rozsławiły Zakopane w Polsce i za granicą, ale także do osób, które dbają o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie mieszkańców.
Krzysztof Najbor jest aktorem Teatru im. Stanisława I. Witkiewicza w Zakopanem, ale także można było zobaczyć go w rolach filmowych. Znany jest m.in. z ról Mephistophilisa, Belzebuba, Poncjusza Piłata, Barabasza, dyrektora filharmonii w mrożkowej „Rzeźni” czy proboszcza w gombrowiczowskiej „Operetce”. Bardzo chętnie udziela się w lokalnych wydarzeniach jak Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…”, Wystawie „Siła i patos. Barokowy świat Mistrza Rubensa”, 100-leciu odzyskania niepodległości i powołania Rzeczypospolitej Zakopiańskiej, 100-leciu III Powstania Śląskiego w Zakopanem, Festiwalu „Inspirowane górami” im. Ewy i Macieja Berbeków, Zakopiańskim Festiwalu Literackim, Orszaku Trzech Króli.

Adam Marasek od 1974 związał się z ratownictwem. Najpierw jako ratownik GOPR, a następnie TOPR. Wziął udział w ponad 460 wyprawach ratunkowych. Słowa przysięgi: „na każde wezwanie Naczelnika lub jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się (…) w celu poszukiwań zaginionego i niesienia mu pomocy” stały się jego mottem życiowym. Działa jako starszy Instruktor Ratownictwa Górskiego TOPR, czynny Przewodnik Tatrzański I-szej klasy, Międzynarodowy Przewodnik Wysokogórski, instruktor i wykładowca SITN - PZN i Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA. Od wielu lat skrupulatnie prowadzi kronikę TOPR.

Józef Gąsienica-Sobczak ze względu na stan zdrowia nie mógł osobiście odebrać nagrody. W jego imieniu zrobiła to wnuczka Aleksandra Michalik. Nagrodzony, to znakomity biegacz narciarski i biathlonista. Jako członek Klubu Sportowego WKS Legia Zakopane, czterokrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w latach 1956, 1960, 1964 i 1968. Udział w siedmiu mistrzostwach świata w biathlonie zaowocował srebrnym medalem w Elverum w 1965 roku i dwoma medalami w Garmisch-Partenkirchen w 1966 roku.

opr. e/r
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl