We wtorek 18 czerwca w Krakowie zorganizowana zostanie konferencja naukowa poświęcona tożsamości góralskich wspólnot, zgłębieniu bogatej historii, tradycji i kultury tych grup.
Podczas konferencji naukowcy, badacze, regionaliści, aktywiści społeczni oraz przedstawicie środowisk twórczych, a także studenci spotkają się, by wymieniać się wiedzą i doświadczeniem dotyczącym dawnych i współczesnych praktyk kulturowych mieszkańców gór. Dyskusje i prezentacje będą się skupiać na różnorodnych aspektach tożsamości, obejmując m.in. język, muzykę, sztukę, stroje, architekturę, zwyczaje, relacje społeczne, sferę wierzeń i wyobrażeń, a także współczesne wyzwania związane z zachowaniem i promocją kultury obszarów górskich. Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny, łącząc wiedzę z zakresu antropologii, historii, etnologii, socjologii, kulturoznawstwa, sztuk pięknych oraz innych pokrewnych dyscyplin. Ponadto, planowane są wydarzenia kulturalne towarzyszące konferencji. "Mamy nadzieję, że konferencja przyczyni się do pogłębienia wiedzy na temat tożsamości, wzmacniając przy tym więzi społeczne, promując dziedzictwo kulturowe oraz inspirując do dalszych badań i działań. Konferencja jest również skierowania do studentów, doktorantów oraz sympatyków gór i wszystkich, prowadzących badania z zakresu studiów nad Góralami i aspektami góralskimi" - informują organizatorzy spotkania, którymi są Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II, Krakowski Oddział Związku Podhalan im. Włodzimierza Wnuka, Rada Naukowa Związku Podhalan, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Góral Studies Center – Centrum Badań Góralskich, Instytut Neofilologii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Orawy im. ks. Ferdynanda Machaya.Konferencja rozpocznie się o godz. 13.00 na terenie Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie
Organizatorzy planują wydanie publikacji naukowej.
Szczegóły dostępne są tutaj.
s/
Nasz region zawsze opierał się kodyfikacji i unifikacji, klasyfikacji i stereotypizacji, witkiewiczowskiemu niwelizmowi. Kultura górali to pragnienie i pogoń za oryginalnością i wolnością, próba ucieczki od cywilizacji, którą dla nich od wieków uosabiało wielkie miasto. Wawrzyniec Żuławski udając się w góry nie zabierał ze sobą żadnych pieniędzy, wsiadając do pociągu w wielkim mieście uciekał od nierozerwalnie z nimi związanej cywilizacji by udać się do surowego żywiołu gór, które rzeźbiły oryginalne ludzkie charaktery, pełne indywidualizmu, samodzielności i niezależności. A teraz organizuje się w Krakowie konferencję naukową by szczycącym się swoim indywidualizmem i dumnym ze swej oryginalności góralom na siłę powiedzieć kim są. Narzucić góralowi tożsamość to tak jakby zamknąć ptaka w klatce i kazać mu pięknie śpiewać, a raczej napisać obok na karteczce że ten ptak niegdyś pięknie śpiewał, i dać guzik za naciśnięciem którego z głośnika poczną się wydobywać uzgodnione przez naukowców na konferencjach, wygenerowane komputerowo dźwięki pokazujące jak ten ptak powinien był śpiewać gdyby był na wolności. Albo jak przykuć motyla do gabloty i powiesić na ścianie, obszernie go opisując; motyl będzie w ten sposób miał tożsamość, ale będzie martwy, pozbawiony żywotnej treści.