17.06.2024, 12:21 | czytano: 2770

Rozmowy o współpracy polsko-amerykańskiej

Fot. Gminny Ośrodek Kultury w Rabie Wyżnej
W Sieniawie zastępca wójta gminy Raba Wyżna Mieczysław Kurek rozmawiał z przybyłymi ze Stanów Zjednoczonych przedstawicielami rodziny Sylwestra Antolaka, bohatera narodowego USA, pochodzącego z Sieniawy.
Podczas spotkania doszło do rozmów o przyszłej współpracy między polonią amerykańską w stanie Ohio a gminą Raba Wyżna, której tematem ma być celebrowanie pamięci Sylwestra Antolaka - bohatera odznaczonego Medalem Honoru za swoje bohaterstwo podczas II wojny światowej.


Spotkanie w Sieniawie rozpoczęło się od mszy świętej odprawionej po polsku i po angielsku w zabytkowym kościółku św. Antoniego, gdzie wspólnie modlili się z przybyłymi ze Stanów Antolakami, rodzina Antolaków mieszkająca na co dzień w Sieniawie oraz mieszkańcy. Goście odbyli przejażdżkę tradycyjnymi półkoskami i odwiedzili groby rodziny Antolaków. Wspólny obiad obfitujący w tradycyjne polskie dania przygotowany przez miejscowe KGW zwieńczył spotkanie. Wizytę uświetniły góralskie śpiewy i muzyka w wykonaniu grupy artystów z Małej Armii Janosika. W międzyczasie doszło do rozmów o przyszłej współpracy między polonią amerykańską w stanie Ohio, a gminą Raba Wyżna, której tematem jest celebrowanie pamięci Sylwestra Antolaka. W tym celu postanowiono utworzyć Komitet Społeczny, który opracuje Tablicę Pamiątkową oraz zaplanuje miejsce jej osadzenia na terenie Sieniawy i ceremoniał jej odsłonięcia. W rozmowach po stronie polskiej wzięli udział między innymi Mieczysław Kurek – zastępca wójta gminy Raba Wyżna, Tadeusz Chlebek – sołtys Sieniawy, Teresa Rusnak i Sylwia Matejczyk – przedstawicielki sieniawskiej społeczności i aktywistki oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Sieniawie Natalia Matuszek oraz Anna Piaskowy działająca w imieniu GOK w Rabie Wyżnej.



Sylvester Antolak urodził się 10 września 1916 w Saint Clairsville jako najmłodszy syn Teofila i Marii, którzy wyemigrowali z Sieniawy do Ameryki na początku XX wieku. Sylwester urodził się już na amerykańskiej ziemi. W czasie II wojny światowej, walcząc na froncie w Cisterna di Littoria we Włoszech, wykazał się niezwykłą odwagą, co przyniosło mu najwyższe odznaczenie wojskowe w USA – Medal Honoru. Jego bohaterskie czyny, w których zaryzykował własne życie, aby uratować swoich towarzyszy, stały się dla Amerykanów symbolem oddania i poświęcenia.
Warto wspomnieć, że podobne spotkanie odbyło się 5 lat temu, w 2019 roku, również 13 czerwca. Sprawcą obu spotkań i pielęgnowaniem kontaktów z amerykańską rodziną Antolaków jest Sylwia Matejczyk, która zorganizowała te spotkania we współpracy z Teresą Rusnak, sieniawskim Kołem Gospodyń i Gospodarzy oraz aktywnymi mieszkańcami Sieniawy.

Źródło: GOK Raba Wyżna, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Józek18.06.2024, 11:43
@Jo

Wiecno przyjaźń polsko-ukraińsko i polsko-ełropejko.
Janko Muzykant18.06.2024, 09:48
Wysyp mądrości o ?spisku amerykańsko-żydowskim? za 3? 2? 1?
Jo18.06.2024, 00:28
Downiyj była przyjaźń polsko sowiyecko a teroz polsko amarykańsko. Ciejawe jako bee nastympno?
Z gnin617.06.2024, 22:12
Ciekawe co na to Baiden
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl