25.06.2024, 08:00 | czytano: 2928

Z wizytą u stulatki

Fot. Anita Żegleń Wójt Gminy Poronin / Facebook
100. urodziny obchodziła Anna Monika Stryjeńska-Syrziste z Poronina.
Z tej okazji odwiedziła ją wójt Anita Żegleń z sołtysem Marcinem Chowańcem oraz Reginą Korczak-Watycha z biura promocji. - Niemal przez cały ten czas związana jest z Poroninem. Przed wojną przyjeżdżała tu w czasie każdych wakacji, a później zamieszkała na stałe pod Galicową Grapą w Willi Stryjna. Pamięta księdza Możdżenia, aptekę pana Erychleba, Kółko Rolnicze, sklep Kiernickiego i festyny w olszynkach nad Zakopianką - mówi wójt. - Dziś podczas niemal dwugodzinnej naszej rozmowy pojawiły się wątki rodzinne (stryj Karol oraz jego żona Zofia – słynna malarka), historyczne (bracia Kupcowie, działalność konspiracyjna w AK pani Anemony ps. „Monika”), społeczne (spotkania pod domem z mieszkańcami Stołowego podążającymi do kościoła w Poroninie) oraz wiele innych - relacjonowała we wpisie na Facebooku.
Jubilatka otrzymała upominki oraz listy gratulacyjne od premiera i wojewody.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Ewav26.06.2024, 10:01
No ma Pan Juhas rację. W 1945 przewidziała, że w 2024 roku dostanie dodatek do emerytury i w tym celu dodała sobie lat ????.
xxx25.06.2024, 21:34
@Janosik żal ci dodatków dla 100 latków,a czy tak samo podchodzisz do emerytur i różnych dodatków dla byłych pracowników SB,UB,TW i resortowych? To też nasze pieniądze,a podobno wszystko co odebrane będzie przywracane.A zanim nastały Urzędy Cywilne,funkcjonowały Księgi Kościelne i wyznaniowe,oraz pewnie inne zapisy.
Janosik25.06.2024, 11:09
Podstawą do ustalenia daty urodzenia, jest akt urodzenia. I teraz proszę uzmysłowić sobie ten akt z przed 100 lat. Pierwsze akty stanu cywilnego zostały wprowadzone w okresie zaborów i regulowały je wtedy przepisy państw zaborczych. Cześć takich akt przechowujemy w Archiwach Państwowych, ale wiele z nich nie zachowało się do obecnych czasów. Państwowa, powszechna i jednolita w całym kraju świecka rejestracja stanu cywilnego została wprowadzona dopiero po II wojnie światowej (dekretem z 25 IX 1945 r.). Wtedy też powołano nowe urzędy stanu cywilnego, które tworzą i przechowują. Dlatego też do tych rzekomo przeżytych 100 lat należy podchodzić sceptycznie. Ja mam psa, który jest u mnie 11 lat, ale nie wiem ile miał lat, jak go przygarnąłem. W skrajnym przypadku mógłbym mu dać w przeliczeniu na ludzkie życie ponad 100 lat. Co mi tam, niech se babka ma te 100 lat, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że teraz 1 marca br. dla nowych stulatków dodatek do emerytury wynosi 6246,13 zł brutto. A to przecież nasze pieniądze.
M25.06.2024, 10:23
Czy redakcja nie pomyliła zdjęcia? Aż się wierzyć nie chce, że ta Pani ma 100 lat. Wszystkiego najlepszego dla Pani i kolejnych 100 lat!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl