16.02.2024, 18:00 | czytano: 287

"Serce, moje serce" - ludowe pieśni o miłości

Już 16 lutego w Spółdzielczym Domu Kultury przy ul. Kopernika 12 w Nowym Targu, w godz. 18:00 – 20:30 odbędzie się spotkanie z tradycyjnymi pieśniami o miłości.

Słowianie o tym ważnym uczuciu głównie śpiewali w czerwcu, podczas Nocy Kupały, ale gros pieśni miłosnych z owym świętem wcale nie jest związanych.

Miłość jest tematem uniwersalnym, a pieśni liryczne stanowią największy zbiór nie tylko pieśni ludowych, ale muzyki czy sztuki w ogóle. W dzisiejszych czasach luty to miesiąc św. Walentego, a 14 lutego powszechnie uznawany jest za dzień romansu i oddania. W średniowieczu wierzono, że ptaki łączą się w pary właśnie w połowie lutego. Pomyślałam, że jest to dobry czas by przyjrzeć się motywowi porywu serca bliżej.

Na spotkaniu jak zawsze pojawią się pieśni z różnych regionów Słowiańszczyzny.

Zaczniemy od ćwiczeń oddechowych, emisyjnych i wokalnych, dzięki czemu otworzymy nasze głosy i ciała na swobodne i przyjemne spotkanie z pieśniami. Nauczymy sie kilku z nich, zarówno w jednogłosie jak i w wielogłosie. Z pewnością poczujecie różnicę w ich wykonywaniu. Szczególnie pięknym doświadczeniem jest współbrzmienie w wielogłosie. Opowiem Wam jak zwykle kilka ciekawostek etnograficznych, zaznajomię Was z rytmiką czy harmoniami poszczególnych utworów, osadzając je w kontekście różnych regionów - zachęca Agnieszka Banaś

Zobacz pełną wersję podhale24.pl