Branża energetyczna to niezwykle ważny, kluczowy sektor gospodarki, dlatego też wymaga wielu istotnych działań związanych z monitoringiem, inspekcją oraz modernizacją infrastruktury. W dynamicznie rozwijającym się świecie tradycyjne metody pomiarowe nie zdają już egzaminu. Są kosztowne i czasochłonne. Nieprzypadkowo w ostatnich latach stawia się na drony jako sprawdzone rozwiązanie do przeprowadzania pomiarów, kontroli i oceny stanu technicznego urządzeń w energetyce.
Drony w branży energetycznej - efektywność i szybkość pomiarów
Zmiany zachodzą praktycznie we wszystkich obszarach życia, co wymusza dostosowanie środków do tych wymogów. To szczególnie ważne w kluczowych branżach, odpowiedzialnych za dostarczenie energii. W takich więc sektorach gospodarki trzeba podejmować efektywne i nowoczesne działania. To dlatego wybiera się drony, zwłaszcza do wykonywania pomiarów, gdyż te urządzenia potrafią robić to szybko, a jednocześnie precyzyjnie. I to na dużych obszarach, nawet w trudno dostępnych miejscach.
Dzięki dronom można zawsze je monitorować z powietrza, eliminując konieczność użycia ciężkiego sprzętu czy czasochłonnego transportu pracowników. Drony wyposażone są w nowoczesne czujniki, co pozwala im zbierać dane, które są następnie analizowane przez specjalistów. To naprawdę duża oszczędność czasu i kosztów. To też pomocne w sytuacjach awaryjnych, gdy trzeba działać błyskawicznie. Drony są w stanie zidentyfikować problem już w ciągu kilku godzin, w przeciwieństwie do tradycyjnych pomiarów zajmujących o wiele więcej czasu.
Bezpieczeństwo pracowników to priorytet
O tym, że bezpieczeństwo pracowników jest priorytetem, powinien myśleć każdy przełożony. Czasem jednak, mimo dużych i szczerych chęci, ich zdrowie i życie jest zagrożone. Tak jest szczególnie w tak niebezpiecznych zadaniach, jak inspekcja infrastruktury energetycznej. Niesie to za sobą duże ryzyko, bo połączone jest z pracami na wysokościach i przy słupach energetycznych o potężnym napięciu. Korzystając z dronów, możemy skutecznie zredukować te najbardziej ryzykowne zajęcia. To możliwe, gdyż większość inspekcji można przeprowadzić zdalnie, a więc bez potrzeby fizycznej obecności człowieka na miejscu.
Drony w branży energetycznej - precyzja i zaawansowana analiza danych
Drony to bardzo nowoczesne urządzenia wyposażone w takie technologie, jak kamery termowizyjne, czujniki LiDAR czy kamery o wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu są w stanie dostarczyć dane o niespotykanej wcześniej precyzji. A to zapewnia dokładne pomiary, za pomocą których można precyzyjnie ocenić stan techniczny instalacji energetycznych. Żeby to zobrazować, weźmy przykład kamer termowizyjnych, które potrafią wykrywać różnice temperatury na powierzchniach różnych elementów. Umożliwia to zdiagnozowanie problemów z izolacją czy wykrywanie przegrzewających się komponentów. W efekcie drony zapobiegają awariom i uszkodzeniom, gdyż reagują odpowiednio wcześniej.
Nie ma więc wątpliwości, dlaczego wykorzystanie dronów do pomiarów w branży energetycznej to bardzo dobry pomysł. Po więcej informacji zapraszamy pod adres https://dji-tpi.com.pl/branze/energetyka/.