13.11.2019, 15:05 | czytano: 6314

Kontrole drogowe na nowych zasadach

7 listopada br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. Zachowano większość dotąd obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej, ale doprecyzowano dotychczasowe procedury działania służb.
Nowe przepisu dopuszczają na przykład postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Oznacza to, że kontrole drogowe mogą być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych samochodów.
Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie zastosuje się do któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis choć obowiązuje już od wielu lat i nie jest nowością będzie teraz egzekwowany.

Wprowadzone rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

Usprawnione mają być też kontrole trzeźwości - w sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy z osobna.


oprac. wo/ Małopolska Policja
(KGP)
komentarze
Tak29.08.2020, 21:32
"Wprowadzone rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej." - przecież policjanci z Nowego Targu do tej pory zawsze "zapraszali" do radiowozu, co gdzie indziej jest niespotykane - widać podpisane mandatu to w Nowym Targu "czynność procesowa".
Daro20.02.2020, 09:00
500 plus niewiedzą teraz skąd i za co brać kasę,nie mam nic na 500 plus ale tym co naprawdę trzeba dać.
Zawodowiec15.11.2019, 21:21
Coraz to gorzej
kozik13.11.2019, 19:15
Yanosik jest, damy rade
Zobacz pełną wersję podhale24.pl