29.12.2021, 09:20 | czytano: 1666

Tabletki EllaOne – mechanizm działania, koszt, skuteczność (art. sponsorowany)

Przykładem antykoncepcji awaryjnej, stosowanej po ryzykownym stosunku seksualnym w celu uniknięcia ciąży, jest preparat EllaOne. Tabletka opóźnia owulację, chroniąc tym samym komórkę jajową przed zapłodnieniem. Jej skuteczność zależna jest od czasu przyjęcia, co utrudnia nieco fakt, że wydawana jest jedynie z przepisu lekarza. Co trzeba o niej wiedzieć?
EllaOne – skuteczność i mechanizm działania
Składnikiem czynnym tabletek ellaOne, należących do antykoncepcyjnych środków awaryjnych, jest octan uliprystalu. Jego działanie związane jest z hamowaniem bądź opóźnianiem owulacji, a ta – jak wiadomo – jest niezbędna, by pacjentka zaszła w ciążę. Niedopuszczenie do owulacji, gdy w drogach rodnych kobiety znajdują się plemniki, to nieco „gra na czas”, pozwalająca zredukować ryzyko zajścia w ciążę. Mechanizm działania tabletki związany jest z owulacją, co oznacza, że nie działa ona w przypadku ciąży już istniejącej i nie przyczynia się do jej przerwania (nie jest poronna).
Warto wiedzieć, że skuteczność ochrony przed ciążą ściśle powiązana jest z czasem od stosunku, w jakim połknięta zostanie tabletka EllaOne. O tym, ile utrzymuje się w organizmie, informuje producent w ulotce, jednak w tym miejscu należy zaznaczyć, że na zażycie leku kobieta ma maksymalnie 5 dni od stosunku. Nie warto zwlekać, gdyż tabletka będzie najskuteczniejsza, gdy zostanie przyjęta w pierwsze 24 godziny od stosunku. W przypadku wymiotów, które pojawią się bezpośrednio po zażyciu leku, zalecane jest przyjęcie kolejnej dawki możliwie jak najszybciej.

ellaOne – tabletki, na które potrzebujesz recepty
Nie każdy może „od ręki” kupić w aptece EllaOne. Tabletki te wydawane są bowiem jedynie z przepisu lekarza, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by była to e-recepta online, będąca efektem konsultacji zdalnych. Taka recepta przez Internet na EllaOne możliwa jest na przykład na stronie NaszaRecepta.pl. Zaletą tego rozwiązania jest szybkość kontaktu ze specjalistą, a wiadomo, że w przypadku antykoncepcji awaryjnej skuteczność działania związana jest z czasem zażycia leku. Gdy potrzebna jest recepta na EllaOne, koszt, który będzie musiał ponieść pacjent, to cena prywatnej konsultacji zdalnej z lekarzem i oczywiście koszt zakupu leku w aptece.
Realizacja e-recepty online w aptece nie różni się niczym od realizacji recepty wystawianej stacjonarnie. By kupić lek, należy okazać kod kreskowy e-recepty lub podyktować farmaceucie jej czterocyfrowy kod i dokonać uwierzytelnienia swoim numerem PESEL. To pacjent decyduje, którą metodę wykupienia leku woli w danej sytuacji wybrać. Wykupić lek w imieniu jednej osoby może również druga, o ile ma dostęp do wspomnianych wyżej danych.

Tabletki EllaOne – koszt, z którym trzeba się liczyć
Załóżmy, że pacjentowi przepisana została tabletka EllaOne. Ile kosztuje ona w aptece to jedna z kwestii, które zastanawiają wiele pacjentek. Oczywiście cena może tu wahać się w różnych aptekach, więc ciężko podać jedną kwotę, na którą należy się przygotować. Zazwyczaj mowa o widełkach wynoszących 80-150 zł, choć zmienia się to zależnie od miasta i apteki oraz innych czynników.
Należy pamiętać, że stawiając na prywatne konsultacje u lekarza, których efektem może być recepta na antykoncepcję awaryjną, cena tabletki w aptece to nie wszystko. Trzeba będzie dodatkowo pokryć koszt konsultacji prywatnej. Ten jednak stacjonarnie bywa znacznie wyższy od konsultacji online, więc jeśli pacjentka nie potrzebuje przy okazji dodatkowych badań, warto rozważyć Internet. Cena zdalnych konsultacji często jest nawet ponad trzykrotnie niższa od ceny prywatnej wizyty stacjonarnej u specjalisty.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl