17.03.2022, 18:34 | czytano: 1202

Przemyt ludzi - co wiadomo o tym karygodnym procederze? (art. sponsorowany)

Co jakiś czas nasza - wydawałoby się uporządkowana - rzeczywistość, pokazuje swoje gorsze oblicze. Dzieje się tak, gdy policja lub inne służby odkrywają makabryczne znaleziska. Bardzo często związane są one z przemytem ludzi. Jedno z nich miało miejsce dość niedawno, bo w 2019 roku pod Londynem, gdzie w przyczepie tira odkryto 39 martwych ciał. Ta tragedia, jak wiele innych tego rodzaju, ma związek z nielegalną imigracją, której intensywność niestety nie słabnie.
Jak przebiegają szlaki przemytu?
Wedle statystyk Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) liczba nielegalnych imigrantów przedostających się do Unii Europejskiej jest dużo mniejsza niż we wcześniejszych latach. Dane te mogą być jednak mylące.  Pewne jest to, że przemyt ludzi wciąż pozostaje bardzo dochodowym zajęciem dla różnej maści przemytników. Chociaż państwa europejskie przeznaczają coraz większe środki na kontrolę nielegalnej imigracji, to główne szlaki wjazdowe na Stary Kontynent od lat pozostają praktycznie te same.
Zdecydowana większość migrantów dostaje się do Europy drogą lądową lub morską -  zwłaszcza przez Morze Śródziemne - rzema trasami. W ostatnich latach pierwszym miejscem docelowym dla przybyszów z innych kontynentów jest Grecja. Docierają tu szczególnie obywatele państw afrykańskich, ale też Pakistanu, Syrii i Afganistanu. Przeważnie chcą oni dotrzeć do takich bogatych krajów jak Niemcy, Szwecja i Wielka Brytania. Gdy już opuszczą Grecję, pokonują drogę na północ przez Chorwację lub Bułgarię, a także Serbię lub właśnie Węgry Tam szybko zostają “przejęci” przez gangi zajmujące się przemytem, umożliwiające imigrantom poruszanie się po całym kontynencie. 


Brutalne mafie i wielkie pieniądze
Mafie korzystają z tych samych kanałów do przemytuludźmi, których używa się do innych nielegalnych działań, zwłaszcza do przemytu narkotyków. Nieprzypadkowo nielegalna migracja to prawie tak samo dochodowy biznes jak handel narkotykami. I tak samo zbiera śmiertelne żniwo. Według Europolu przemyt imigrantów w Europie przynosi krocie - to biznes wart do 6 miliardów euro rocznie. Konfiskaty sprzętu pokazują, z jak ogromnymi pieniędzmi mamy do czynienia. Przemytnicy mają do dyspozycji zaawansowane, najnowsze urządzenia i akcesoria, między innymi szybkie komputery, wysokiej jakości drukarki, laminatory, maty wyciszające. Nie dziwi więc, że fałszerze są w stanie dostarczyć wszelkiego rodzaju dokumentów:, nie tylko paszporty, dowody tożsamości czy zezwolenia  na pobyt, ale też akty małżeństwa, przerobione zdjęcia, potwierdzenie ojcostwa, oświadczenia o poważnych chorobach itp. 
Jak widzimy, przemyt ludzi to jeden z większych problemów współczesnego świata. Mieszkańcy bogatych krajów nie spotykają się z nim na co dzień, lecz dla żyjących w biednych regionach świata to codzienność. Chcą wydostać się z krajów, gdzie nie ma perspektyw, trwa wojna lub panuje głód, więc szukają wszelkich sposobów na to, by zmienić swój los. Przemytnicy to wykorzystują i pod pozorem pomocy zarabiają krocie na przewożeniu ludzi, nie licząc się z ich zdrowiem i życiem. Na Węgrzech najczęściej sam przemyt (np. prowadzenie samochodu) jest dokonywany przez osoby, które mają problemy finansowe, straciły pracę itp. Często obiecuje się im szybką pracę, że wystarczy przejechać samochodem z punktu A do punktu B. Często nawet nie wiedzą oni, że popełniają poważne przestępstwo. Mafie wykorzystują takich ludzi. 
Być może mieliśmy do czynienia z przemytem ludzi bądź chcemy pomóc takiej osobie, ale nie wiemy, do kogo się zgłosić. Polecamy Kancelarię Adwokacką Kecser, która zajmuje się między innymi sprawami związanymi z przemytem ludzi.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl