18.06.2022, 12:35 | czytano: 2688

Auto-myjnia czy detailing?

Czym jest myjnia samochodowa nie trzeba nikomu wyjasniać. Począwszy od garażowych ręcznych myjni po automaty zlokalizowane choćby przy stacjach paliw - znamy je wszyscy i częściej lub rzadziej korzystamy z nich.
Jedni wybierają nowoczesne myjnie automatyczne gdzie stosunkowo tanio i szybko można umyć swoje auto, inni, w trosce choćby o lakier korzystają z myjni tradycyjnych, gdzie mycie odbywa się ręcznie.
Coraz częściej w przestrzeni tej pojawia się hasło detailing, ale co to dokładnie znaczy? Trochę to moda i sposób na odróżnienie myjni zautomatyzowanych od tych, gdzie ktoś z rzemieślniczą starannością zadba o nasz samochód, z drugiej jest to cały szereg działań pielęgnacyjnych dotyczących wnętrza i karoserii pojazdu.

Wiele razy przekonywani byliśmy o wspaniałym wpływie nowoczenych samochodowych kosmetyków profesjonalnie aplikowanyhc na karoserię. Pokazywano nawet zdjęcie na których piękne, ślniące i nowe pojazdy prezentowały się wspaniale. No właśnie … nowe! Nie sztuką jest sprawić by nowy samochód, z nowym nieuszkodzonym eksploatacją lakierem zrobił piorunujące wrażenie, sztuką byłoby sprawić by efekt taki osiągnął na przykład 10-letni samochód.

Takie właśnie wyzwanie przyjęła działająca w Nowym Targu przy ul. Królowej Jadwigi 17 firma Podhale Pro Detailing a obiektem ich starań został nasz firmowy samochód - liczący sobie okrągłą dekadę Lexus.
Samochód w kolorze czarnym z lakierem noszącym wszelkie ślady 10-letniej eksploatacji, co prawda bez wypadków czy stłuczek ale pełny rys i rysek opowiadających różne historie z liczących sobie w jego przypadku 150 tysięcy kilometrów podróży. Stan lakieru przed rozpoczęciem pracy przez specjalistów z Podhale Pro Detailing zobaczyć można na zdjęciach.


Nasz samochód został dokładnie umyty po czym przystąpiono do korekcji lakieru, czyli polerowania. Na koniec nałożona została powłoka grafenowa, która ochroni naszego Lexusa na długie lata. Całość prac przy takim średniej wielkości samochodzie zajmuje od 15 do 20 godzin, w zależności o stanu lakieru i zakresu usługi.

Efekt? Zobaczcie sami! Na nas zrobił piorunujące wrażenie. Rysy zniknęły, nawet te które wydawały się na tyle duże, że zostaną z nami na zawsze. Lakier jest świeży i błyszczący i na prawdę wygląda tak, jak w dniu kiedy obieraliśmy nowe auto!
Takie auto to prawdziwe wyzwanie - mówi Pan Krzysztof - z Podhale Pro Detailing. Podczas codziennej eksploatacji lakier traci swoje właściwości - zmienna pogoda, mechaniczne uszkodzenia czy wielokrotne mycie - wszystko to wpływa na lakier i sprawia że jest matowy i wyblakły. Widać to szczególnie na czarnych i bardzo ciemnych kolorach.
- Po renowacji takiej jaką przeprowadziliśmy dla redakcji podhale24.pl i po innych podobnych zabiegach zastosowane preparaty „utwardzają” się w ciągu kilku, kilkunastu dni. W tym czasie należy unikać mycia, a już na pewno mycia w myjniach automatycznych. Po tym czasie nowe powłoki uzyskują już pełne parametry ochronne, choć dla ich trwałości producent zabrania mycia w automatach.

Koszt takiego detailingu zależy od wielkości samochodu i zakresu prac, ale liczyć trzeba się z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od zakresu prac, po poza karoserią możemy zdecydowac się jeszcze na profesjonalne czyszczenie i zabezpieczenie skór samochodowych wraz z wnętrzem pojazdu bądź zabezpieczenie felg powłoką ceramiczną.

Czy warto? Naszym zdaniem warto! Dziesięcioletni samochód po tych zabiegach wygląda jak w dniu, w którym odbierany był z salonu. Na profilu Podhale Pro Detailing na fb.com znaleźć można zdjęcia wielu innych wykonanych prac, i to nie tylko samochodów!


wo/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
PLAK23.06.2022, 02:21
Hasło Auto Detailng to JEDEN WIELKI PIC NA WODĘ!!! Wystarczy zastosować sprawdzone od lat (nim powstało to szumne hasło) środki do polerowania, woskowania i pielęgnacji i efekt będzie taki sam za 1/8 ceny!!!

Prawdziwa Sztuka Auto Detailngu polega na skorygowaniu większych wad lakieru - głębsze rysy, wgniotki i wad tapicerki - małe dziury, rozcięcia, wytarcia, małe ubytki... Wtedy okazuje się że żaden DETAILER w promieniu 100km tego nie ogarnie... A takich profesjonalistów co to potrafią - prawdziwych fachowców jest bardzo niewielu..

No ale nowa MODA na Auto Detailing powoduje, że ludzie są skłonni zapłacić 10x tyle ile jest warta pasta polerska, wosk czy spray do cockpitu bo jest niby EKSKLUZYWNEJ MARKI i ZASTOSOWANO W NIM KOSMICZNY SKŁAD... Głupich nie sieją, rodzą się... :)
OOOO21.06.2022, 08:54
Ja płacę 400zł za to samo u pana Pawła na ul. Składowej 7A, polecam!
POlak20.06.2022, 18:48
Osobiście polecam myjnie GARBO na ul.krakowskiej :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl