21.07.2022, 08:36 | czytano: 544

Przechowywanie opon: jak robić to prawidłowo? (art. sponsorowany)

Opony samochodowe stanowią jedyny element pojazdu, który dotyka podłoża, utrzymując masę auta i ciężar pasażerów. Są najintensywniej eksploatowanym elementem samochodu i wymagają szczególnej troski, a ogumienie sezonowe nawet wtedy, gdy nie jest używane.
Jak przechowywać sezonówki wraz z felgami w prawidłowy sposób, aby nie traciły swoich właściwości i przestawały być zdatne do użytku zbyt wcześnie?

Opony zdjęte: co teraz?


Zanim w ogóle przechowywanie będzie mogło się zacząć, należy ogumienie starannie wymyć ze wszystkich substancji i pozostałości organicznych, wyjąć kamyczki spomiędzy lameli, usunąć chemikalia. Dlaczego jest to tak istotne? Z prostej przyczyny: niektóre substancje mogą prowadzić do uszkodzenia opony, pozostając na jej powierzchni zbyt długo. Pół roku to sporo czasu na to, aby wyrządzić szkody w ogumieniu, o których czasem można przekonać się dopiero wtedy, gdy auto wyjedzie na drogę.


Do mycia wystarczy łagodny dla ogumienia preparat, którego skład nie będzie przepełniony silnymi środkami. Mogą uszkadzać strukturę opony, dlatego warto korzystać z mniej inwazyjnych środków i ciepłej wody do mycia ogumienia samochodowego. Każdy sklep z artykułami samochodowymi czy dobra hurtownia opon powinny mieć w ofercie tego typu środki. Jeśli masz wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniego preparatu, zapytaj sprzedawcę, a na pewno doradzi odpowiedni środek.
Po umyciu i osuszeniu opon należy je oznaczyć. Oznaczenia wykonuje się po to, aby szybko się dowiedzieć, gdzie wcześniej spoczywała opona. Wtedy będzie można umieścić ją w tym samym miejscu lub zmienić jej pozycję i prawidłowo zamontować w innym. Podczas nakładania opon kierunkowych należy zachować szczególną ostrożność! Po oznaczeniu opon warto pokryć je środkiem konserwującym. Felgi należy starannie umyć, by toksyczne pozostałości – na przykład z klocków samochodowych czy spalin – nie naruszały ich struktury.

Jak przechowywać sezonówki i w jakim środowisku?


Wilgotność powietrza w pomieszczeniu do przechowywania opon nie może przekraczać 70 procent, a opony nie mogą spoczywać przy źródle ciepła takim jak grzejnik czy piec. Nie wolno przechowywać opon na podwórzu, tarasie, balkonie – wilgoć i chłód doprowadzą do ich przedwczesnego zużycia.
Przechowywanie opon bez felg należy przeprowadzać w pozycji pionowej. Zapobiega ona odkształcaniu się ogumienia, bo znajdują się one w swoim naturalnym ułożeniu. Zaleca się także obracanie opon co trzydzieści dni o 90 stopni, by uniknąć jakichkolwiek odkształceń struktury ogumienia.
Ostatecznie opony można przechowywać na boku, jednak nigdy nie wolno ustawiać jednej opony na drugiej. To prosta droga do ich odkształcenia i utraty właściwości jezdnych, a potem przedwczesnego zużycia. Nie należy także wieszać opon na stopce.
A co z kołami, a więc oponami założonymi na felgi? Tutaj panuje bardzo duża dowolność, bo guma, z której wykonano opony, jest zabezpieczona przed odkształceniem przez felgę. To oznacza, że położenie kół bokiem jedno na drugie nie jest złym pomysłem. Warto jednak zmniejszyć ciśnienie ogumienia, by jego ciężar opierał się na felgach, nie zaś ścianach bocznych.
Przechowywanie opon nie musi być trudne. Wystarczy, że będziesz pamiętał o kilku wskazówkach z tego artykułu, a z pewnością Twoje ogumienie będzie gotowe na każdy nadchodzący sezon!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl