17.05.2023, 16:39 | czytano: 245

Jakie elementy obejmuje osprzęt żeglarski i gdzie można je kupić? (art. sponsorowany)

Zakres wyposażenia potrzebnego do bezpiecznego i komfortowego żeglowania jest bardzo szeroki. Obejmuje on m.in. osprzęt żeglarski, czyli szereg elementów pomocniczych maszyn i urządzeń technicznych niezbędnych do ich prawidłowego działania. Co dokładnie obejmuje ta kategoria? Czym musi się charakteryzować osprzęt żeglarski i gdzie go kupić?

Czym charakteryzuje się osprzęt żeglarski?


Osprzęt żeglarski obejmuje wiele typów bardzo ważnych akcesoriów, bez których nie można sobie wyobrazić prawidłowego funkcjonowania omasztowania, olinowania oraz ożaglowania. Są to elementy pełniące zróżnicowane funkcje, ale mają też kilka cech wspólnych. Są to m.in. wytrzymałość, niezawodność i przystosowanie do wykorzystania w tzw. trudnych warunkach. Aby osprzęt żeglarski uzyskał te właściwości, produkuje się go ze starannie dobranych materiałów – przede wszystkim stali nierdzewnej (A2) i kwasoodpornej (A4).

Osprzęt żeglarski nierdzewny jest nie tylko bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale również charakteryzuje się podwyższoną odpornością na korozję, nawet w wilgotnym środowisku. Jest to bardzo istotne podczas przebywania na wodzie. W żegludze morskiej najczęściej stosuje się natomiast elementy wykonane ze stali kwasoodpornej, które są także odporne na słone powietrze i wodę. Wszystkie cechy osprzętu żeglarskiego sprawiają, że niejednokrotnie znajduje on zastosowanie także na lądzie – np. w budownictwie.

Osprzęt żeglarski – jakie elementy obejmuje?


Z czego dokładnie składa się osprzęt żeglarski? Do niezbędnych akcesoriów dla żeglarzy zaliczają się np.:
 • liny żeglarskie – służące m.in. do obsługi takielunku, występujące w wielu grubościach i wariantach różniących się splotem; dzięki temu są przystosowane do różnych zastosowań;
 • bloczki żeglarskie – elementy systemu naciągu lub regulacji takielunku, które umożliwiają płynne operowanie linami oraz ich blokowanie; są dostępne w różnych wariantach;
 • knagi żeglarskie – okucia umożliwiające unieruchomienie lin lub ich szybkie zwolnienie; są dostępne w różnych wariantach dopasowanych do mocowania liny;
 • szekle żeglarskie – umożliwiające łączenie lin z hakami, śrubami z uchem itp., jest to rodzaj klamry stanowiącej część takielunku i produkowanej w wielu kształtach.
To jedynie kilka przykładów elementów, jakie zalicza się do osprzętu żeglarskiego. Na pokładzie zastosowanie znajdują bowiem również:
 • karabińczyki,
 • łańcuchy,
 • zawiasy,
 • zaciski i kausze,
 • krętliki,
 • przelotki,
 • haczyki,
 • ucha i wiele innych.
Są to elementy współpracujące przede wszystkim z linami, ożaglowaniem czy omasztowaniem.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty obejmującej profesjonalny osprzęt żeglarski na stronie: https://inoxa.pl/osprzet-zeglarski


Knagi to osprzęt żeglarski o bardzo szerokim zastosowaniu. Współpracują m.in. z linami cumowniczymi, fałowymi czy takielunkiem.

Gdzie kupić osprzęt żeglarski?


Gdzie najlepiej kupić osprzęt żeglarski? Nie musisz szukać specjalistycznego sklepu dla żeglarzy. Wysokiej jakości elementy znajdziesz także w hurtowniach i sklepach specjalizujących się w sprzedaży elementów ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Asortyment hurtowni INOXA obejmuje bardzo szeroki wybór elementów zaliczanych do osprzętu żeglarskiego. Są one wykonywane z najwyższej jakości materiałów, co zapewnia ich trwałość i funkcjonalność.
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl