20.07.2023, 13:51 | czytano: 354

Jakie elementy wskazują na rosnącą adopcję kryptowalut? (art. sponsorowany)

Wiele osób wpisuje w wyszukiwarkę „Bitcoin kurs” aby sprawdzić na jakim etapie jest adopcja Bitcoina. Mylnie rosnący kurs Bitcoina bywa utożsamiany z postępującą adopcją kryptowalut. Tymczasem wycena Bitcoina to tylko wierzchołek góry lodowej. Natomiast jest wiele innych charakterystycznych elementów, które odzwierciedlają dynamikę adopcji tej kryptowaluty. Niektóre z nich przedstawiamy w niniejszym artykule.
Wzrost liczby użytkowników oraz ilość dokonywanych transakcji

Im większa liczba użytkowników, tym większe prawdopodobieństwo, że Bitcoin zyskuje na popularności i powszechnej akceptacji. Szacuje się, że liczba adresów BTC z dodatnim saldem wynosi ponad 44 miliony a ilość dokonywanych transakcji to ponad 250 tysięcy dziennie. Z jednej strony jest to bardzo dużo i takie liczby robią wrażenie. Z drugiej strony oznacza to, że wciąż zaledwie kilka promili światowej populacji posiada jakąkolwiek ilość BTC.

Wzrost akceptacji BTC jako środka płatniczego

Coraz większa liczba przedsiębiorstw, sklepów i usługodawców akceptuje płatności w Bitcoinie. Rozszerzenie sieci miejsc, w których można używać Bitcoina, świadczy o rosnącej adopcji tej kryptowaluty. Nawet w Polsce można znaleźć sklepy, które akceptują płatności kryptowalutami. Niemniej jednak takich punktów handlowych nie jest na tyle dużo żeby można było mówić o powszechnej adopcji. Wciąż punkty handlowe akceptujące płatności w BTC są traktowane raczej jako technologiczna ciekawostka oraz zabieg marketingowy dzięki któremu można przyciągnąć entuzjastów kryptowalut. Nie jest to jednak na tyle silny trend żeby można było mówić o tym, że płacenie za pomocą BTC stało się powszechne.

Prawdopodobnie zeby płatność kryptowalutami była powszechna muszą wyjść temu naprzeciw giganci finansowi tacy jak Visa, MasterCard lub PayPal. Co ciekawe, firmy te widzą potencjał w kryptowalutach i wprowadzają na rynek usługi tego typu. Na przykład Visa zaczęła wprowadzać kryptowalutowe karty. Natomiast PayPal wprowadził usługę o nazwie: „Checkout with Crypto”.

Regulacje i akceptacja prawna
Jednak zainteresowanie ze strony dużych finansowych korporacji oraz coraz powszechniejsze akceptowanie Bitcoina w małych punktach handlowych to nie wszystko. Kluczowe są odpowiednie regulacje prawne tworzące środowisko przyjazne adopcji kryptowalut.

Żeby to było możliwe niezbędne jest zainteresowanie kryptowalutami ze strony rządów. W tym temacie najpopularniejszym przykładem jest Salwador. Państwo to stało się pierwszym krajem, które umożliwiło korzystanie z Bitcoina jako legalnego środka płatniczego.

Przykładowe kraje, które wdrażają ramy prawne wspierające rozwój kryptowalut to między innymi Estonia, Gruzja, Hongkong, Malta, Niemcy oraz USA. Po drugiej stronie barykady są kraje, w których wdrażane są rozwiązania silnie ograniczające obrót kryptowalutami. Przykłady to między innymi Nepal, Pakistan, Bangladesz oraz Chiny.

Coraz gęstsza sieć bitomatów

Coraz gęstsza sieć bitomatów stanowi wyraźny dowód na postępującą adopcję Bitcoina. W Polsce obserwujemy dynamiczny wzrost liczby bitomatów, co przekłada się na większą dostępność tej kryptowaluty dla użytkowników. Bitomaty są namacalnym przykładem na to, że kryptowaluty stają się coraz bardziej dostępne.

Rosnący kurs

Dynamiczny wzrost kursu Bitcoina oraz wielu innych kryptowalut stanowi wyraźny dowód na rosnącą adopcję kryptowalut. Od momentu powstania Bitcoina w 2009 roku, jego wartość niezwykle się zwiększyła, co przyciąga uwagę inwestorów, instytucji finansowych i szeroko pojętej opinii publicznej. Takie hasła jak „Bitcoin kurs" niezmiennie od wielu lat interesują wielu ludzi. Kurs najpopularniejszej z kryptowalut jest śledzony nawet przez te osoby, które czynnie nie inwestują w kryptowaluty. Jest to zagadnienie, które wzbudza zainteresowanie i jest od czasu do czasu komentowane w mediach.

Podsumowanie

Podsumowując, co prawda wiele osób ma świadomość istnienia Bitcoina i innych kryptowalut. Jednak mimo to można uznać, że tempo adopcji nie jest wyjątkowo szybkie. Bitcoin istnieje na rynku od kilkunastu lat i wciąż nie jest powszechnie wykorzystywanym środkiem płatniczym. Większość osób posiadających Bitcoina traktuje go jako spekulacyjną inwestycję, skupiając się na potencjalnym zysku finansowym, zamiast na praktycznym zastosowaniu.
Adopcja kryptowalut wymaga dalszego rozwoju infrastruktury, większej świadomości i zrozumienia technologii blockchain oraz stabilności regulacyjnej. W miarę postępu technologicznego i rozwinięcia ekosystemu kryptowalut, istnieje potencjał dla większej adopcji i powszechnego stosowania kryptowalut jako praktycznego narzędzia płatniczego.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl