24.08.2023, 10:08 | czytano: 226

5 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej (art. sponsorowany)

Prąd drożeje coraz szybciej, a ceny u niektórych dostawców potrafią zwalić z nóg. Jeśli po kolejnej podwyżce zastanawiasz się, jak oszczędzać prąd, poniżej podpowiadamy kilka rozwiązań.
Wyłączaj światła
Tak, wiemy, to banalne – ale nigdy za mało powtarzania. Możemy się założyć, że w twoim domu jest przynajmniej jedna osoba, która nie gasi światła, wychodząc z pokoju. A jeszcze bardziej prawdopodobne, że jest tylko jedna, która to robi! Dopilnujcie gaszenia świateł za każdym razem, gdy wychodzicie z pomieszczenia na dłużej niż 5 minut. Nawet mała lampka może wygenerować duże zużycie prądu, gdy długo pozostaje włączona bez potrzeby.
Pamiętaj także o energooszczędnych żarówkach. Są one droższe, ale naprawdę się opłacają. Dobra żarówka energooszczędna będzie służyć ci nawet przez sześć lat lub dłużej (przy normalnym, codziennym użyciu).

Zdecyduj się na licznik na kartę
Licznik przedpłatowy umożliwia doładowanie prądu przy pomocy kart prepaidowych zamiast umowy abonamentowej. Oznacza to, że dokładnie kontrolujesz zużycie energii i wiesz, kiedy i o ile przekraczasz budżet. Możesz także umówić się ze współlokatorami, że kto nie pilnuje gaszenia świateł, ten kupuje następne doładowanie energii. Oto najwięksi dostawcy, którzy umożliwiają zamontowanie i doładowanie licznika przedpłatowego: PGE, Energa, Tauron, Enea.

Gotuj energooszczędnie
Czy wiesz, że jeden przedmiot może pomóc ci znacznie zaoszczędzić prąd podczas gotowania? Ten cudowny produkt to zwyczajna pokrywka do garnków i patelni. Przykrywanie potraw podczas ich przygotowywania pozwala zachować ciepło w naczyniu i znacznie zmniejszyć temperaturę płytki potrzebną do gotowania czy duszenia. Przykrywasz – zmniejszasz – oszczędzasz. Proste i skuteczne.

Wyłącz stand-by i wyjmij ładowarki z gniazdek
Wiele osób sądzi, że pozostawienie urządzeń w trybie stand-by wystarczy, żeby nie generować zużycia prądu. Tak naprawdę przechodzą one wtedy w tryb niskiego zużycia energii, ale wciąż jej potrzebują. W przeciętnym domu jest od kilku do kilkunastu takich urządzeń, które przez większość czasu pozostają włączone do sieci elektrycznej. Pamiętaj więc, żeby zawsze wyłączać je z gniazdka, a z pewnością zauważysz oszczędności energii.
Kolejną rzeczą, która generuje niekontrolowane zużycie prądu, jest ładowarka do telefonów, laptopów i innych urządzeń elektronicznych. Odruchem powinno być zatem odłączanie ich od prądu, gdy tylko twoje urządzenie będzie naładowane.

Kupuj urządzenia energooszczędne
Ilekroć kupujesz nowe urządzenie AGD, zwróć uwagę na klasę energooszczędności. Im wyższa, tym zazwyczaj sprzęt będzie droższy, ale zwróci się to w postaci znacznie mniejszego zużycia prądu. Jeśli tylko możesz, wybieraj urządzenia oznaczone klasą A, ewentualnie B – oznaczone na etykietach kolorem zielonym.
Na koniec warto wspomnieć, że niższe zużycie prądu jest przyjazne nie tylko dla portfela, ale także dla środowiska naturalnego. Wybierz oszczędność i ekologię – mamy nadzieję, że nasze porady będą w tym pomocne.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl