30.08.2023, 13:06 | czytano: 316

Używany samochód do 15 tys. złotych – jaki warto kupić? (art. sponsorowany)

Samochody używane w cenie do 15 tys. zł wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów poszukujących praktycznych pojazdów na co dzień. Z jednej strony teoretycznie różnorodne opcje finansowania sprawiają, że można pozwolić sobie na nowy model, ale to właśnie auta z historią oraz z rynku wtórnego wielu fanów motoryzacji często przyciągają.
Samochody za 15 tys. zł to świetna opcja zarówno młodych kierowców, poszukujących kompaktowych i dynamicznych pojazdów, jak i rodziny, które potrzebują auta idealnie dopasowanego do potrzeb. Na rynku jest wiele takich propozycji, więc na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając samochód używany.

Gdzie znaleźć używany samochód w atrakcyjnej cenie?

Choć samochód używany w cenie do 15 tys. zł może być bardzo dobrą inwestycją, to warto przy zakupie uwzględnić przyszłe koszty utrzymania pojazdu. Dotyczy to nie tylko kosztów paliwa, ale także napraw i serwisu. Na ten cel warto już na starcie zachować około 20% wartości zakupu, aby mieć środki na ewentualną wymianę zużytych części. Jak widać, poza ceną i wyglądem samochodu używanego, powinny kupującego zainteresować, więc koszty kosztów poszczególnych elementów eksploatacyjnych – takich jak amortyzatory czy klocki hamulcowe. Niektóre komponenty mogą być trudno dostępne lub też po prostu drogie.

Jak korzystnie ubezpieczyć samochód używany?

Zanim przejdzie się do ubezpieczenia taniego samochodu ubezpieczamy-auto.pl/samochod-do-10-tysiecy/, należy go przed zakupem bardzo dokładnie sprawdzić. Warto inspekcję przeprowadzić w stacji diagnostycznej. Trzeba mieć świadomość, że takie auto osobowe pewną historię ma i raczej nie będzie w stanie idealnym. Już pierwsze obawy powinny być sygnałem, że trzeba odpuścić. Dobry mechanik czy stacja diagnostyczna natomiast pomogą wykryć ukryte wady, które mogłyby być trudne do dostrzeżenia.

Popularne samochody używane

Kupujący wymarzony samochód używany powinien wiele rzeczy przemyśleć wcześniej. Warto określić, gdzie będzie się go użytkować, ile osób będzie korzystać z pojazdu, a także jak duży powinien być pojazd. Oczywiście ważna jest także jego ekonomia oraz komfort. Na przykład samochód typowo miejski nie musu mieć silnika wysokoprężnego, nie tylko ze względu na jego oszczędność paliwa. Takie rozwiązanie niesie ze sobą ryzyko awarii, które mogą wiązać się z wysokimi kosztami napraw. Gdy wybiera się pojazd na dłuższe trasy, można na przykład pochylić się nad autem z silnikiem diesla o sporym przebiegu, ale w dobrym stanie. Może on bowiem nadal dobrze spełniać swoje zadanie przez długi czas. W każdym wariancie nie należy od auta za 15 tys. zł oczekiwać stanu idealnego. Warto jednak rezygnować z luksusowo wyposażonej wersji na rzecz egzemplarza, który ma sprawdzony stan techniczny. Niektóre używane samochody mogą mieć na koncie historię poważnego wypadku. Czasem więc naprawy są przeprowadzane kosztem funkcjonalności, by poprawić wygląd i robić dobre pierwsze wrażenie. Dlatego właśnie obowiązkowo trzeba sprawdzić auto (https://ubezpieczamy-auto.pl/sprawdzenie-samochodu-przed-zakupem/). Wyszukanie zadbanych samochodów używanych może wymagać pewnego nakładu czasu i warto skupić się przede wszystkim na kondycji i sprawności pojazdu, a cechy takie jak wydajny silnik, powinny stanowić drugorzędne kryterium selekcji.

O czym pamiętać przy zakupie auta używanego?

Kluczowym aspektem przy zakupie samochodu używanego jest też to, gdzie je znaleźć. Są różne drogi, ale zawsze warto zminimalizować ryzyko, choć niestety nie da się go całkowicie wyeliminować. Przy wyborze używanego auta zawsze kluczowa jest zasada zdrowego dystansu i ograniczonego zaufania. Samochodów można szukać więc praktycznie wszędzie, a prawdopodobieństwo sukcesu, jak i porażki w każdym miejscu są takie same. Dobrze zachowane auto można znaleźć zarówno u małego niezależnego dealera, jak i u oficjalnego autoryzowanego dealera. Prawdziwe perełki pojawiają się w komisach i w prywatnych ogłoszeniach. Trafiony wybór zależny jest więc od wiedzy kupującego oraz zdolności dokładnego sprawdzenia samochodu. Niezaprzeczalnie poszukiwania solidnego używanego auta wymagają więcej czasu niż na przykład wybór nowego sprzętu AGD. Ale warto go poświęcić, bo w perspektywie to mniejsze koszty w trakcie eksploatacji, jak i w przypadku zamiaru odsprzedaży.

Sprawdź te miejsca, gdy szukasz samochodu używanego

Obecnie większość klientów rozpoczyna poszukiwania używanego samochodu od przeglądania dostępnych ofert w internecie. Wystarczy kilka chwili, by mieć wgląd w aktualną dostępną w Polsce ofertę sprzedaży. Na stronach pojawiają się różnorodne ogłoszenia. To oferty od osób prywatnych, handlarzy, lokalnych komisów, większych firm specjalizujących się w sprzedaży aut używanych, platform sprzedażowych online, a także komisów działających przy autoryzowanych dealerach samochodowych. W prosty sposób można też ustawić kryteria wyszukiwania i filtry, by wyświetlały się tylko te auta, które spełniają oczekiwania. Poza tym warto sprawdzić, gdzie jest samochód, czy sprzedawca ma dobre opinie i jaki jest staż działalności danej firmy. Oczywiście opłaca się też kontaktować się z osobami prywatnymi. Zakup auta bywa czasochłonny. Niektórzy decydują się też na wymianę samochodu.
 
Zobacz pełną wersję podhale24.pl