Każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej). Jest to tzw. ubezpieczenie komunikacyjne. Ale czy jest to jedyne dostępne ubezpieczenie? W żadnym razie. W poniższym tekście postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić jakie rodzaje ubezpieczeń możemy dokupić do obowiązkowego OC i dlaczego warto to zrobić. Zapraszamy do lektury.
Ubezpieczenie komunikacyjne to nie tylko obowiązkowe OC
Zacznijmy od tego, czym jest ubezpieczenie komunikacyjne. Jest to ogólna nazwa dla wszystkich ubezpieczeń związanych z posiadaniem i użytkowaniem pojazdu mechanicznego. Najbardziej znanym i podstawowym rodzajem ubezpieczenia komunikacyjnego jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu, motocykla, skutera. Jego celem jest ochrona osób trzecich, które poniosły szkodę w wyniku wypadku spowodowanego przez posiadacza pojazdu. Ubezpieczyciel z polisy OC pokrywa koszty naprawy uszkodzonego mienia lub leczenia poszkodowanych osób, a także wypłaca ewentualne odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.
Ubezpieczenie OC jest więc niezbędne, aby móc legalnie poruszać się po drogach. Za jego brak grozi kara w wysokości kilku tysięcy złotych. Pomimo swoich zalet, OC nie chroni samego posiadacza pojazdu ani jego pasażerów. Chcąc zapewnić sobie większe poczucie bezpieczeństwa i brak uszczerbku finansowego, warto rozważyć zakup dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Szukasz polisy dla siebie - sprawdź ubezpieczenie komunikacyjne na najtaniejuagenta.pl
O jakie rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych możemy uzupełnić nasze OC?
AC
AC, czyli ubezpieczenie autocasco, jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które chroni nasz samochód przed różnymi ryzykami, takimi jak kradzież, pożar, zalanie, gradobicie, uszkodzenie przez zwierzęta czy kolizja z innym pojazdem. W razie wystąpienia jednego z wymienionych zdarzeń ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy. AC jest szczególnie polecane dla właścicieli nowych lub drogich samochodów. Kradzież lub kolizja są wówczas szczególnie dotkliwe finansowo.
NNW
NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, również jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Do jego zadań należy ochrona zdrowia i życia kierującego oraz pasażerów w razie uczestnictwa w wypadku drogowego. To z polisy NNW, ubezpieczyciel wypłaca świadczenie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci spowodowanej przez wypadek. NNW warto posiadać zawsze, ale szczególnie polecane jest dla osób często podróżujących samochodem, a tym bardziej narażonych na różnego rodzaj zdarzenia.
Assistance
Ubezpieczenie assistance, czyli inaczej pomoc drogowa, jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które zapewnia nam wsparcie w sytuacjach awaryjnych podczas jazdy samochodem. W przypadku różnego rodzaju problemów na drodze możemy liczyć, że w ramach assistance, ubezpieczyciel zapewni nam m.in. holowanie, naprawę usterki na miejscu, dowóz paliwa, wymianę opony czy transport do miejsca docelowego. Assistance podobnie jak NNW jest szczególnie polecane dla osób dużo podróżujących samochodem.
Dlaczego warto kupować ubezpieczenia w pakietach?
Jak widać z powyższego, ubezpieczenie komunikacyjne ma różne opcje. Chcąc mieć kompleksową ochronę , warto zdecydować się na zakup ubezpieczeń w pakietach. Oznacza to, że kilka rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych nabywamy u tego samego ubezpieczyciela. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że możemy liczyć na niższą cenę za cały pakiet, niż gdybyśmy kupowali każde ubezpieczenie osobno. Ponadto mamy ułatwioną obsługę i likwidację szkód, ponieważ w razie potrzeby, kontaktujemy się tylko z jednym ubezpieczycielem.
Podsumowanie
Ubezpieczenie komunikacyjne to zatem nie tylko obowiązkowe OC, ale także kilka innych opcji, które mogą zapewnić nam większe bezpieczeństwo i niższe koszty napraw czy leczenia. Z całą pewnością, warto zapoznać się z różnymi rodzajami ubezpieczeń komunikacyjnych i rozważyć zakupienie ich pakietu. Zyskamy wówczas pełną ochronę na niemal każdą okoliczność, a przy okazji sporo zaoszczędzimy.