10.02.2024, 08:55 | czytano: 157

Telewizja naziemna, cyfrowa i kablowa – czym się różnią? (art. sponsorowany)

Pierwsza stacja telewizyjna pojawiła się w Polsce w latach 30. XX wieku. Technologia ta przeszła ogromną rewolucję i dziś oferuje użytkownikom nie tylko kanały, ale i filmy na życzenie. Trudno znaleźć dom lub mieszkanie, w którym nie byłoby telewizora. Warto zatem wiedzieć, jakie są rodzaje telewizji?

W Polsce można odbierać kanały za pomocą kilku rodzajów telewizji: naziemnej, cyfrowej i kablowej. Pierwsza z nich charakteryzuje się tym, że poza opłacaniem abonamentu radiowo-telewizyjnego, jest w pełni darmowa. Pozwala na odbiór sygnału pochodzącego z rozmieszczonych licznie w całym kraju nadajników.

Trzeba mieć na uwadze, że w ramach telewizji naziemnej dostępne są jedynie podstawowe kanały, w tym również te lokalne. Nie ma możliwości odbioru treści płatnych. Do takich da się otrzymać dostęp po wykupieniu abonamentu u operatorów takich jak Play.

Telewizja cyfrowa to nieco poszerzona wersja telewizji naziemnej, ponieważ również nie wymaga opłacania abonamentu, ale daje dostęp do większej liczby kanałów. Aby móc korzystać z tego udogodnienia, trzeba kupić specjalny odbiornik w postaci dekodera.


Nazywa się ją również telewizją satelitarną, ponieważ odbiera sygnał za pomocą anteny satelitarnej. W jej ramach można oglądać programy dostępne zarówno w telewizji naziemnej, jak i odbierane z satelity. Dzięki temu wybór kanałów staje się znacznie większy.

Jak sama nazwa wskazuje, telewizja kablowa to taka, która przekazuje sygnał za pomocą kabli. Te mogą być światłowodowe lub koncentryczne w zależności od dostępności w danym miejscu. W ramach tej usługi dostępne są zarówno programy telewizyjne, jak i radiowe.

Aby korzystać z telewizji kablowej, należy wykupić abonament u operatora. W ofertach dostawców znajdują się pakiety, do których zaliczają się różnorodne rodzaje kanałów. Często można korzystać również z dodatkowo zakupionych filmów w ramach VOD.

Telewizja naziemna czy satelitarna?


Telewizja naziemna to dobry wybór dla osób, które chcą uzyskać dostęp do telewizji możliwie jak najniższym kosztem. Sprawdzi się u użytkowników, którym zależy jedynie na odbiorze podstawowych kanałów i nie potrzebują wielu dodatkowych udogodnień np. w postaci programów muzycznych. Chcą mieć jedynie dostęp do informacji i móc spędzić wolne chwile przed telewizorem.

Telewizja cyfrowa wiąże się z nieco większym wydatkiem, bo trzeba zaopatrzyć się w dekoder i antenę. To rozwiązanie idealne dla osób, dla których kanałów w telewizji naziemnej jest za mało. Co ważne, w ramach tej usługi otrzymuje się dostęp do wielu kanałów obcojęzycznych. To dobra opcja dla osób uczących się języków.

Czy antena satelitarna może odbierać telewizję naziemną? Nie, ponieważ do odbioru tych sygnałów wykorzystuje się inne odbiorniki. W ramach telewizji cyfrowej da się jednak oglądać kanały oferowane przez telewizję naziemną.


Naziemna telewizja cyfrowa a kablówka


Kiedy podejmuje się decyzję pomiędzy naziemną telewizją cyfrową a kablówką, trzeba przeanalizować koszty. W pierwszym przypadku konieczny będzie jedynie zakup sprzętu, podczas gdy kablówka wymaga podpisania umowy z operatorem i uiszczania comiesięcznego abonamentu. Opłaty za usługę wynoszą zwykle kilkadziesiąt złotych i są dostępne w różnych wariantach.

Każdy dostawca proponuje kilka wersji umów, aby klient mógł dopasować je do swoich potrzeb i budżetu. W pierwszej kolejności należy ocenić swoje potrzeby dotyczące kanałów, aby sprawdzić, w ramach których abonamentów da się je wykupić. Następnie warto skupić się na innych benefitach.

W ofertach telewizji kablowych można spotkać się bowiem z takimi usługami jak programy na życzenie czy nagrywanie treści. Opcja VOD to świetny sposób na oglądanie kinowych hitów w domowym zaciszu. Niektóre tytuły pojawiają się w ofertach niedługo po swoich premierach. Wystarczy uiścić niewielką opłatę i zyskuje się dostęp do filmu na określony czas.

Telewizja kablowa to opcja zdecydowanie dla bardziej wymagających klientów niż naziemna. Sprawdzi się m.in. u pasjonatów sportu czy rodzin z dziećmi, którzy potrzebują dostępu do wielu kanałów tematycznych, by oglądać ulubione rozgrywki czy włączać maluchom ciekawe bajki.


W ramach kablówki można liczyć na najlepszą jakość dźwięku i obrazu, co ma znaczenie szczególnie dla użytkowników zainteresowanych technologiami i korzystających z nowoczesnych telewizorów. Usługa pozwala w pełni wykorzystać potencjał sprzętowy i cieszyć się imponującymi wrażeniami podczas seansów.

Przed wyborem pakietu dla siebie warto przejrzeć oferty różnych dostawców, w tym np. Play, aby wybrać jak najlepszą opcję dla siebie. Trzeba też zastanowić się nad kwestią wyboru telewizji naziemnej a cyfrowej. Może okazać się, że wcale nie trzeba wykupować usługi, aby pozyskać dostęp do pożądanych kanałów.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl