19.04.2024, 14:26 | czytano: 442

MURATOR doradza - Zobacz, czym się kierować przy wyborze projektu domu? (art. sponsorowany)

Planujesz budowę domu? Dla większości inwestorów to decyzja na lata. Aby zyskać pewność, że wybrany projekt domu skutecznie zaspokoi potrzeby wszystkich domowników, jego zakup warto niezwykle starannie przemyśleć. Czym kierować się, przeglądając dostępne w sprzedaży gotowe projekty domów?


Metraż budynku


Podstawowym kryterium podczas zakupu projektu z kolekcji MURATORA jest powierzchnia użytkowa i wymiary budynku. Powinny być dostosowane do wielkości działki oraz liczby przyszłych mieszkańców. Zazwyczaj wiele osób decyduje się na projekt domu o metrażu w granicach 130-150 m2. Pozwala to na wydzielenie przestronnego salonu z kuchnią, kilku sypialni i dodatkowych pomieszczeń, takich jak łazienka, pralnia czy spiżarnia. Część inwestorów poszukujących oszczędności wybiera jednak projekty o mniejszej powierzchni, które stanowią kompromis pomiędzy przestrzenią a kosztami realizacji inwestycji.
 

Technologia budowy


W sprzedaży dostępne są tysiące projektów architektoniczno budowlanych, które różnią się między sobą technologią budowy. Największą popularnością cieszą się budynki murowane, które są wyjątkowo trwałe, odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz zapewniają sporą swobodę podczas projektowania czy ewentualnej przebudowy. Inwestorzy, którzy natomiast chcą zamieszkać w nowym domu jak najszybciej, nierzadko decydują się na wersję szkieletową. Taka realizacja trwa znacznie krócej i jest zazwyczaj bardziej przystępna cenowo. Domy szkieletowe są równie energooszczędne jak murowane. Uznawane są za przyjazne dla środowiska, oferując dodatkowo zdrowy mikroklimat we wnętrzach. Minusem takiego rozwiązania jest ograniczona możliwość późniejszej przebudowy wnętrza budynku szkieletowego.
 

Planowany budżet


Kolejnym istotnym kryterium dla większości inwestorów przy wyborze projektu domu jest koszt jego budowy. Będzie on w głównej mierze uzależniony od wielkości i stopnia skomplikowania obiektu. Budżet jest dla Ciebie istotny? Oglądając interesujący Cię projekt ze strony https://projekty.muratordom.pl zapoznaj się z zakładką, w której opisano orientacyjne koszty związane z wykonaniem stanu surowego zamkniętego. Sumy niezbędne na wykończenie potrafią być już znacznie bardziej zróżnicowane, co wiąże się z jakością i standardem wykończenia wnętrz.
 

Ilość kondygnacji


Dla sporej części inwestorów ważnym kryterium jest też liczba kondygnacji budynku. Dla rodzin ze starszymi dziećmi lub właścicieli małych działek dobrym wyborem będzie projekt domu z poddaszem użytkowym. Cechuje go mniejsza powierzchnia zabudowy w stosunku do domu parterowego oraz wyraźny podział na część dzienną i nocną, co gwarantuje prywatność domownikom. 

Posiadasz rozległy teren, a może w rodzinie masz osoby starsze bądź malutkie dzieci? Weź pod uwagę budynek parterowy. Znacząco zmniejsza on bariery komunikacyjne, ułatwiając sprawowanie opieki nad seniorami czy pociechami.
 

Optymalna funkcjonalność


Ostatnią kwestią, o której warto pamiętać wybierając projekt domu, jest jego funkcjonalność. Ważne, aby część dzienna i nocna były ze sobą skomunikowane. Dopilnuj, by salon z kuchnią zostały zlokalizowane od strony południowej bądź zachodniej, co pozwoli na ich naturalne oświetlenie. Upewnij się, czy w budynku przewidziano niezbędną strefę gospodarczą – kotłownię o metrażu dostosowanym do planowanego rodzaju opału, a także garaż, pralnię czy spiżarnię. Przyjrzyj się również pokojom pod kątem ich ustawności, która jest szczególnie istotna, jeśli decydujesz się na obiekt z użytkowym poddaszem.

Czeka Cię wybór projektu domu? Stosując się do powyższych rad łatwiej podejmiesz optymalną decyzję, ciesząc się wygodnym i funkcjonalnym budynkiem mieszkalnym.
 
zdjęcie: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska
Artykuł sponsorowany: Projekty domów z firmy MURATOR - https://projekty.muratordom.pl
Zobacz pełną wersję podhale24.pl