05.07.2024, 11:30 | czytano: 921

Warsztaty kuśnierskie - nabór

Ruszył nabór na warsztaty kuśnierskie organizowane przez Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu. Ich celem będzie kształcenie w kierunku zasad projektowania ubioru regionalnego Łuku Karpat, technik szycia, wyszywania, a także wykorzystania odpowiednich materiałów do stworzenia wyrobu kuśnierskiego. Pierwsze zajęcia już 12 lipca.
Warsztaty kuśnierskie dadzą możliwość zdobycia wiedzy oraz umiejętności tworzenia regionalnego okrycia; m.in. serdaków czy kożuchów. Podstawą warsztatów będzie opanowanie umiejętności wykonania formy i szablonu podstawowych wyrobów kuśnierskich. Warsztaty te odbywać się będą w profesjonalnym zakładzie kuśnierskim w Poroninie.
Instruktorem będzie znany w swoim fachu Stanisław Gąsienica-Wawrytko. Od wielu lat prowadzi własną pracownię kuśnierską. Jego wielkim zaszczytem było uszycie serdaka dla Ojca Świętego Jana Pawła II.

Cechą charakterystyczną wyrobów Stanisława Gąsienicy-Wawrytko jest precyzja wykonania i bogactwo zdobień, które są najbardziej rozpoznawalnymi symbolami kultury ludowej. Pan Stanisław jest rozpoznawalną postacią regionalnego rękodzieła. Jego serdaki i kożuchy same w sobie są marką. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Udział w zajęciach jest płatny. Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Rejestracja wstępna przez formularz na stronie MCK Sokół
Zajęcia trwać będą od lipca 2024 do czerwca 2025 roku.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
MM06.07.2024, 11:49
Po co ten Instyt....,gdzie ten honor góralski.Może bez płacenia zachęcajmy,a nauczycielowi coś niech Instytut Dz... wynagradza.
Sdssss05.07.2024, 23:53
Coraz mniej zakładów, chiński wyrób, nawet wygarbowanej, wykończonej skóry zalewa Polskę, a oni będą mówić o regionalnym wyrobie. Jest parę zakładów które jeszcze walczą, pomimo rosnących cen prądu, odpadów, pracownika i ogrzewania. Ale za parę lat nie będzie nikogo, tylko szycie,albo handel gotowym produktem bo nie będzie się produkcja na podhalu opłacać.
Płacić za warsztaty umierającego rynku, trochę słabo :-)
wojtek05.07.2024, 11:46
ładne dziedzictwo jak trza zapłacic
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl