05.07.2024, 13:57 | czytano: 1191

Słowacja bliżej w Krakowie

Krąg przyjaciół Towarzystwa Słowaków
Pod patronatem Wiesława Wojasa, Konsula Honorowego Republiki Słowackiej i Redakcji Żivot, odbył się w krakowskiej siedzibie Towarzystwa Słowaków w Polsce wernisaż prac fotograficznych, przybliżających najpiękniejsze miejsca kraju po drugiej stronie Tatr.
Wystawa fotogramów jest kontynuacją cyklu wydarzeń, związanych z XXX-leciem Republiki Słowackiej i równoległych rocznic, związanych z jej uczestnictwem w NATO i Unii Europejskiej. Nieprzypadkowo więc zostało do tego wybranych z wielu setek zdjęć, trzydzieści pięknych obrazów słowackiej przyrody, historii czy architektury. Obrazy te zawarła na swoich fotogramach nowotarżanka, Iwona Dworska, zafascynowana pięknem górskich krajobrazów, miłośniczka pieszych wędrówek i zdobywania tatrzańskich szczytów.
Iwona Dworska i Ludwik Molitoris

Po ubiegłorocznej ekspozycji prac Iwony Dworskiej w foyer nowotarskiego hotelu Ibis Styles, fotogramy trafiły do Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Białej, stając się inspiracją dla konkursu plastyczno-literackiego, zorganizowanego dla młodzieży szkolnej na Spiszu. Uchwycone przez autorkę piękno w fotografii miało więc wymiar edukacyjno-kulturowy, jakże potrzebny w dzisiejszych skomplikowanych czasach.

Drahoś Dalos

Wernisaż zgromadził w salach przy ulicy Św. Filipa parędziesiąt osób z kręgu przyjaciół Towarzystwa Słowaków w Polsce i jego sekretarza generalnego, Ludwika Molitorisa. Oprócz wystawy fotogramów dodatkową atrakcją był mini koncert słowackiego artysty, Drahośa Dalośa, na gajdach, unikalnym instrumencie zwanym u nas czasem fujarą. Była to znakomita ilustracja muzyczna do ujętej w fotografii Słowacji bliżej…

js/ zdj. Milica Majerikova-Molitoris
Może Cię zainteresować
komentarze
ABC09.07.2024, 20:30
Brawo Słowacy w Polsce! Brawo Słowacja!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl