06.07.2024, 10:45 | czytano: 730

Wystawa "Spiszak w powstaniu warszawskim" (zdjęcia)

By upamiętnić 80. rocznicę śmierci bł. ks. Józefa Stanka – pallotyna, żołnierza AK i kapelana, Spiszaka, który zginął w Powstaniu Warszawskim, przy kościele w Łapszach Niżnych uroczyście otwarto wystawę „Spiszak w Powstaniu Warszawskim”.
Siedem plansz tworzących ekspozycję przygotowane zostało w ramach projektu o tej samej nazwie, co wystawa realizowanego przez GOK w Łapszach Niżnych. Plansze ustawiono tuż obok kościoła od strony drogi, gdzie na ścianie jego budynku znajdują się tablice poświęcone pamięci błogosławionego Łapszanina i gdzie podczas wielu uroczystości związanych z jego postacią składane są kwiaty. Autorem tekstów z wystawy jest Julian Kowalczyk, historyk, regionalista i autor publikacji o bł. ks. Józefie Stanku.
Podczas inauguracji wystawy prowadzonej przez łapszańskiego proboszcza ks. Grzegorza Książka, głos zabrali: dyrektor GOK-u Krystyna Milaniak, Julian Kowalczyk i wójt gminy Jakub Jamróz. Spotkanie zakończyła modlitwa za wstawiennictwem bł. ks. J. Stanka. Niedzielna prezentacja obrazów opisujących życie błogosławionego Spiszaka zgromadziła wielu zainteresowanych, mieszkańców wsi i regionu, jak i turystów goszczących na Spiszu, a przygrywająca spiska kapela w składzie: Kaczmarczyk Patryk, Kowalczyk Grzegorz i Kapołka Piotr zachęcała do zatrzymania się i wczytania w dzieje naszej historii. Wystawę można oglądać w Łapszach Niżnych do 21 lipca, potem przez najbliższe miesiące będzie dostępna dla oglądających w kolejnych wsiach gminy Łapsze Niżne.

Mat. prasowe, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
mieszkaniec!23.07.2024, 10:29
Głos zabierali ludzie którzy nie mają bladego pojęcia co się działo na Spiskiej ziemi! Bohater tej ziemi niech spoczywa w spokoju!
Hm.....09.07.2024, 09:47
Były tłumy głównie z urzędu gminy! Sami histerycy nie historycy niech umęczony bohater tej ziemi śpi snem spokojnym.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl