07.07.2024, 12:44 | czytano: 491

Jubileuszowy XX Festiwal Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
RABKA-ZDRÓJ. Muzeum Orkana zaprasza w lipcu i sierpniu na XX Festiwal Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka. Dyrektorem Artystycznym wydarzenia jest Wojciech Stanisław Gracz.
Tegoroczną serię koncertów, 18 lipca (każdy z koncertów rozpoczyna się o godzinie 17.00) zainauguruje przyjaciel festiwalu i naszego muzeum - Silvio Notarbartolo, następnie 1 sierpnia wystąpią Miriam Wójciak(organy), Kinga Brandys - Wójciak (sopran) i Magdalena Wójciak (sopran), 15 sierpnia będziemy gościć Katarzynę Gierlę (sopran), Mateusza Zuzańskiego (skrzypce) i Wojciecha Gracza (organy). Finałem Festiwalu będzie koncert Michała Białko (organy) i Marka Polańskiego (skrzypce) – 29 sierpnia.
Kamil Kowalczyk był naukowcem, dokumentalistą, kronikarzem i pasjonatem rabczańskiej historii.

Urodził się w 1986 roku, uczył się w Wyższym Krakowskim Seminarium Duchowym, którego zwieńczeniem były święcenia kapłańskie w roku 2012, i rozpoczęcie posługi w parafii. Św. Wojciecha w krakowskich Bronowicach. Mszę prymicyjną ks. Kamil odprawił w swojej ukochanej Rabce. W wieku 17 lat napisał książkę o rabczańskich miejscach kultu(‘Miejsca kultu religijnego w Rabce-Zdroju’), później w ‘Szlakiem rabczańskich kapliczek’ spisał historię wybranych rabczańskich kapliczek, a w ‘Rabczańskim drzewiej, czyli 450 lat parafialnej historii’ prześledził parafialne dzieje. Badania Kowalczyka zostały także zawarte w ‘Rabce Juliana Zubrzyckiego’ czy ‘Zarysie dziejów Krzczonowa i Zawadki. Był oddanym katechetą, którego misją było dbanie o pamięć tak zwanej ‘małej ojczyzny’, uwielbiał grać na organach, pytać i rozmawiać, nade wszystko rozmawiać. Zmarł 16 września 2013 roku, na progu rozpoczęcia studiów doktorskich na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Pozostawił po sobie notatki, niedokończone zdania, słowa, które miały przerodzić się w kolejną publikacje, i dziedzictwo, którego niepisanym świętem jest Festiwal Organowy w Muzeum Orkana.

Dyrekcja muzeum pragnie podziękować Mateuszowi Morzywołkowi, prezesowi zarządu Banku Spółdzielczego w Rabie-Wyżnej; Leszkowi Świdrowi, burmistrzowi miasta Rabki-Zdroju i Tomaszowi Hamerskiemu, staroście nowotarskiemu za nieocenione wsparcie organizacyjne i finansowe jubileuszowej edycji Festiwalu.

Cena biletów – 25 zł.

źródło: organizatorzy, s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl