08.07.2024, 18:44 | czytano: 1675

Poeci z różnych zakątków kraju spotkali się w Rogoźniku (zdjęcia)

zdj. organizatora
Za nami VI Rogoźnicka Watra, czyli tradycyjne spotkanie poetów. Poniżej - relacje z tego wydarzenia - okiem poety i współorganizatora.
I znów trafiliśmy w okienko pogodowe. Dla imprez plenerowych jest to bardzo ważne, nasze ciche prośby do świętego Marka zostały wysłuchane. Solidny to patron, pewnie zdążył polubić nasze lipcowe spotkania w Rogoźniku. W tym roku mieliśmy sporą konkurencję zarówno w Zakopanem, na Orawie, jak i w Mieście, jednak większość oczekiwanych gości i tak przyjechała na Watrę, pod gościnny dach sołtysa Kazimierza Zubka.
Program Watry stali bywalcy znają na pamięć. Witamy się z miłymi gośćmi oraz uczestnikami najserdeczniej, jak umiemy. Pamiętamy również o tych, którzy z naszego grona odeszli, czas przecież nie stoi w miejscu. Poświęcamy chwilę należnej im ciszy.

Rozpoczynamy piosenką w wykonaniu Natalii Bieniek z Rogoźnika.

Potem – mimo, że większość się już zna – przypominamy sobie sprawnie „who is who”.

Po chwili przy mikrofonach już jest prof. Anna Mlekodaj wyjaśniająca, czym się powinno różnić spotkanie poetów od spotkania poetyckiego i potwierdza, że to drugie określenie, bardziej pasuje do atmosfery panującej na Watrze w Rogoźniku. Poeci brawami chętnie to akceptują. Później zapraszamy na zaimprowizowaną mównicę kolejnego gościa. Jest nim artysta rzeźbiarz z Kościeliska Andrzej Bukowski Palorz. Opowiedział nam o swoich rzeźbach w drewnie, znajdujących się w wielu polskich kościołach. Wypowiedź poparł wystawą swoich unikalnych dzieł. Drugim – dla kontrastu – rzeźbiarzem, który również przywiózł swoje dzieła – ale w kamieniu, był Piotr Bies z Rabki. Znany w kręgach kultury nie tylko jako nauczyciel rzeźby w zakopiańskim Kenarze, ale również jako poeta i twórca scenariuszy o tematyce biblijnej. Jego wystąpienie, zakończone wierszem, żywo zainteresowało „widownię”.

Dalej już szło po staremu, każdy czytał swój wiersz. Rozpoczęliśmy od beniaminków: Agnieszki Obrochty z Rogoźnika i Piotra Gwiżdża z Lipnicy Małej. I tak po kolei z przerywnikami muzycznymi Piotra Kłeczka z żoną i Marii Chruściel wszyscy poeci dokonali prezentacji.

A później… później zaczęły się wieczorne rozmowy przy ognisku. Tą część integracyjną i swobodną wszyscy lubią najbardziej. Poeci, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, strażacy i oficjele, bratają się. Trzask polan rzucanych do ognia zagłuszają salwy śmiechu i nawoływania. Wspólne zdjęcia, wspomnienia. Ot, prawdziwa Watra Rogoźnicka… na którą przyjdzie nam czekać, kolejny rok.

Krzysztof Kokot
-----

VI Rogoźnicka Watra za nami.!
Dziękuje wszystkim za obecność na tym wspaniałym poetyckim spotkaniu!
Rogoźnik był w tym dniu poetycką stolicą Podhala z czego jestem bardzo dumny!
Bardzo się cieszę, że tylu wspaniałych poetów i gości zawitało do Rogoźnika.
Dziękuje za wspaniałe wiersze, zwłaszcza te o mojej miejscowości.

Jestem zaszczycony i cieszę się, że swoją obecnością zaszczycili tegoroczną „Watrę Rogoźnicką” poeci: Piotr Bies, Maria Chruściel, Bogda Bodzia Chwierut, Paweł Gwiżdż, Danuta Hajnos (przedstawiła wiersze syna Maćka), Adriana Jarosz, Wiesław Karliński, Julian Klamerus, Piotr Kłeczek, Jolanta Koj, Krzysztof Kokot, Barbara Korczyk, Mirosław Kowalski, Adam Kwiatek, Renata Lipkowska, Katarzyna Miarczyńska-Kłeczek, Agnieszka Obrochta, Anna Olesińska, Wojtek Ornacki, Irena Stopa, Wanda Szado-Kudasikowa, Izabela Wójcik i Teresa Zarycka.
Oprócz licznego grona poetów mieliśmy zaszczyt gościć: proboszcza Parafii Rogoźnik ks. Andrzeja Bukalskiego, Jana Smarducha, byłego wójta Gminy Nowy Targ, Prof. Annę Mlekodaj, Józefę Kuchtę – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, Iwonę Faltyn - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie., Macieja Tokarza – radnego miasta Nowy Targ, Małgorzatę Woźniak z Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji Urzędu Gminy Nowy Targu, Prezesa Klubu Świętego Andrzeja Boboli Rogoźnik/Stare Bystre w Chicago Romana Tylkę wraz z małżonką, Danutę Bułę i Czesławę Stoch reprezentujące Gminną Bibliotekę Publiczną w Rogoźniku, Andrzeja Bukowskiego Palorza z Kościeliska – artystę rzeźbiarza, dr Piotra Biesa – artystę rzeźbiarza z Rabki, Irenę Stopę – artystkę która zna i przekazuje młodym dawne wierzenia, tradycje i obrzędy, Danutę Hajnos, Marka Sprocha, Pawła Łabę oraz Stanisława Górza – członków Rady Sołeckiej Wsi Rogoźnik, Adama Pałkę – prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźniku, Stanisława Kułacha – naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźniku.

Już dzisiaj zapraszam do Rogoźnika na VII Rogoźnicką Watrę.

W tym miejscu chciałem serdecznie podziękować tym wszystkim którzy pomogli mi w zorganizowaniu tego spotkania:
 Krzysztofowi Kokotowi pomysłodawcy spotkań za pomoc organizacyjną,
 Gminie Nowy Targ za współfinansowanie dzisiejszego spotkania,
 Paniom z KGW w Rogoźniku za przygotowanie przepysznego poczęstunku.
 Radzie Sołeckiej Wsi Rogoźnik i Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Rogoźnik za pomoc finansową i organizacyjną.
 OSP Rogoźnik z prezesem Adamem Pałką i komendantem Stanisławem Kułachem na czele za pomoc organizacyjną.
 Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Rogoźnik.
 Stanisławowi Staszlowi za nagłośnienie tej imprezy.

Podziękowania kieruję dla Urzędu Gminy Nowy Targ i Sołectwa Rogoźnik za współfinansowanie spotkania. Liczę na hojność również w przyszłym roku.

Wójtowi Gminy Nowy Targ Wiesławowi Parzygnatowi dziękuje za objęcie Patronem Honorowym VI Rogoźnickiej Watry.
Jeszcze raz dziękuje i do zobaczenia za rok.

" Z rzeczy świata zostaną tylko dwie.
Dwie tylko : poezja i dobroć...... i nic więcej."
Cyprian Kamil Norwid

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie.

Kazimierz Zubek, sołtys Rogoźnika
Może Cię zainteresować
komentarze
poeta09.07.2024, 08:57
Radny Maciej też recytował?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl