ZUBRZYCA GÓRNA. Pokazy rzemiosł i zajęć gospodarskich, degustacje, koncerty, konkursy, warsztaty, występy teatralne, wystawy - atrakcje dla całych rodzin. Wszystko to złożyło się na doroczne Święto Borówki zorganizowane w Orawskim Parku Etnograficznym.
W tym roku obchodzone były przy okazji dwie rocznice: 420 i 240 lat - podwójne urodziny dworu Moniaków oraz 350. rocznica nobilitacji sołtysich rodów Orawy. Stąd i dworskie klimaty - w tym koncert Zespołu Muzyki Dawnej Floripari.W amfiteatrze przez cały dzień trwały występy, koncerty i inscenizacje. Wystąpili m. in. Zespół Koliba z Orawki, zespół Nowa Orawa, Zespół Mały OwCoK z Jabłonki, Młodzieżowy Zespół Regionalny Trzebunianie z Muzyką Trzebuńskie Kliszczaki z Trzebuni, Zespół Regionalny Juzyna z Zawoi, Zespół Orawianie im. Heródka z Lipnicy Wielkiej-Przywarówki, a wieczorem zaprezentowali się muzycy wawelscy - Floripari.
Nie zbrakło warsztatów dawnych zajęć i rzemiosł w XVII-wiecznej Polsce, takich jak: kaletnik, fajczarz, cyrulik i pisarz gminny, były pokazy wyrobu tradycyjnych naczyń glinianych na kole garncarskim, warsztaty ręcznego wyrobu cegły, węgłowanie drewna, wyrób gontów, prezentacja tradycyjnego rzemiosła, dawnych form i urządzeń pokazy i prezentacje zwyczajów i jadła z regionu Pienin - Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, warsztaty zdobienia zawieszek przygotowane przez Stowarzyszenie Art Orawa, lody i ciasta przygotowane przez firmę Ignacy Polański, wystawa grupy zabytkowych motocykli Orły PRL.
Oczywiście było też "coś dla ciała", czyli mnówstwo wspaniałego jedzenia, o co zadbały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Orawy: Chyżne, Lipnica Mała, Lipnica Wielka, Orawka, Podwilk, Zubrzyca Dolna i Zubrzyca Górna.
opr. s/ zdj. Jakub Wojtyczek