08.10.2024, 10:15 | czytano: 1482

Wsparcie psychologiczne w okresie okołoporodowym. Rozmowa z Klaudią Czajką psycholog w nowotarskim szpitalu

Klaudia Czajka
Współczesne mamy coraz częściej mierzą się z wyzwaniami związanymi z ciążą, porodem i połogiem, co może wpłynąć na ich zdrowie psychiczne i emocjonalne. Klaudia Czajka, psycholog z Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu, opowiada o najczęstszych problemach, z jakimi zgłaszają się Pacjentki, metodach wsparcia, które pomagają im przejść przez trudne chwile.
Na jakim etapie pacjentki mogą skorzystać ze wsparcia psychologicznego w naszym szpitalu?
- Wsparcie psychologiczne zapewniamy Pacjentkom na każdym etapie okołoporodowym ? zarówno w czasie ciąży, porodu, jak i połogu. Kobiety trafiają do nas na oddział patologii ciąży, a także po porodzie. W przypadku, gdy Pacjentka potrzebuje dalszej pomocy, kierujemy ją do Centrum Zdrowia Psychicznego działającego przy szpitalu. Ważnym aspektem naszej pracy jest również pomoc Pacjentkom po poronieniach oraz w sytuacjach martwych urodzeń.

- Kluczowe jest emocjonalne wsparcie oraz rozmowa na temat kwestii, które budzą u Pacjentek niepokój. Każdą Pacjentkę traktuję indywidualnie, dostosowując formy wsparcia do jej potrzeb. Ważnym elementem jest również psychoedukacja ? tłumaczę, że niektóre emocje, które mogą pojawić się w ciąży czy połogu, są naturalne i podpowiadam, jak radzić sobie z trudnymi stanami.

Jakie najczęstsze problemy emocjonalne obserwuje Pani u Pacjentek w okresie okołoporodowym?

- Okres okołoporodowy to czas ogromnych zmian, w którym wzrasta ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych. Przyszłe mamy często doświadczają lęku, napięcia, a także obniżonego nastroju. Choć większość tych objawów ma charakter przemijający, to zdarzają się przypadki, kiedy nasilają się one do tego stopnia, że mamy do czynienia z depresją, która jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym u kobiet w ciąży. Objawy depresji są dość typowe ? obniżony nastrój, depresyjna ocena siebie, anhedonia, zaburzony napęd, spowolnienie, szybsza męczliwość, zaburzenia rytmów dobowych, problemy z apetytem (obniżone lub wzmożone łaknienie), trudności z zasypianiem, utrata dotychczasowych zainteresowań, występują stany lękowe oraz lęki na temat ciąży.

Jak wsparcie psychologiczne może wpłynąć na sam poród?

- Ogromną rolę odgrywa przygotowanie psychiczne do porodu. Kobieta, która rozumie, co może się dziać z jej emocjami i ciałem podczas porodu, łatwiej radzi sobie z lękiem. Rozmowa z psychologiem o obawach związanych z porodem sprawia, że Pacjentka czuje się pewniej i bardziej gotowa na to wyzwanie.

Jakie są najczęstsze obawy Pacjentek przed porodem?
- Głównie jest to lęk przed nieznanym. Kobiety często boją się, że nie poradzą sobie z bólem lub że poród nie przebiegnie zgodnie z ich oczekiwaniami. To naturalne, że obawiamy się tego, czego nie znamy, dlatego tak ważne jest uświadamianie przyszłych mam na temat różnych możliwych scenariuszy.

- Bardzo ważna jest rozmowa oraz edukacja na temat mechanizmów stresu i lęku. Dodatkowo stosuję techniki relaksacyjne, takie jak Trening autogenny Schultza czy Trening Jacobsona. Te metody pomagają Pacjentkom wyciszyć się, zrelaksować i lepiej radzić sobie z emocjami w trudnych momentach.

Czy partnerzy i rodziny Pacjentek również mogą liczyć na wsparcie psychologiczne?

- Tak, choć zdarza się to rzadziej. Partnerzy i rodziny rzadko zgłaszają się po wsparcie, ale jeśli istnieje taka potrzeba, udzielam im indywidualnych konsultacji. Wspieranie bliskich kobiety w tym okresie jest równie ważne, ponieważ to oni często są bezpośrednimi świadkami trudnych emocji, które towarzyszą Pacjentkom.

źródło: PSS w Nowym Targu, opr.s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl