10.04.2025, 11:42 | czytano: 311

Jak szybko pozbyć się siniaka? Sprawdzone sposoby domowe i apteczne (art. sponsorowany)

Chociaż mogłoby wydawać się, że siniaki są domeną dzieci, jako dorośli również nie jesteśmy w stanie ich uniknąć. Nawet niegroźny upadek czy z pozoru delikatne uderzenie może doprowadzić do wystąpienia nieprzyjemnego urazu. Jak szybko pozbyć się siniaka? Poznaj domowe sposoby i środki apteczne, takie jak żel arnikowy Arnigel, dzięki którym Twoja skóra w krótszym czasie odzyska zdrowy wygląd.

Jak szybko pozbyć się siniaka? Domowe sposoby


Czasami niewielkie uderzenie wystarczy, by na naszej skórze pojawił się okazały siniak. Dzieje się tak na skutek uszkodzenia naczyń włosowatych i wylewu krwi. To jej kolor sprawia, że wybroczyna w pierwszej kolejności ma kolor czerwony. Z czasem jej odcień przechodzi w fioletowy i zielonkawy, a następnie w żółty, by finalnie całkowicie się wchłonąć. Standardowo proces ten trwa od 7 do 10 dni, jednak może się wydłużyć, jeśli wylew jest rozległy. Nie da się ukryć, że siniaki są, nie tylko bolesne, lecz także mało estetyczne. Nic dziwnego więc, że chcemy się ich szybko pozbyć. W tym celu możemy wypróbować domowe sposoby:


  • zimne okłady - przykładanie kostek lodu owiniętych w ręcznik lub zimnej łyżki, schłodzonej wcześniej w lodówce, zmniejszy opuchliznę i zahamuje rozprzestrzenianie się siniaka. Zimne okłady najlepiej zastosować w ciągu pierwszych godzin po urazie,

  • okłady z surowego ziemniaka - plaster ziemniaka zadziała przeciwzapalnie i pomoże w regeneracji skóry. Wystarczy przyłożyć go na kilka minut do stłuczonego miejsca.

  • ocet jabłkowy - delikatnie wcierany w skórę poprawia krążenie i wspomaga szybsze wchłanianie się siniaka. Można rozcieńczyć go z wodą i stosować jako kompres,

  • ciepłe kompresy - możemy zacząć stosować je w następnym dniu po wystąpieniu urazu. Dzięki kompresom rozgrzewającym naczynia krwionośne rozszerzają się, a wchłanianie się siniaka postępuje szybciej.


Apteczne środki na siniaki


Siniak w widocznym miejscu - na twarzy, rękach czy nogach powoduje dodatkowy dyskomfort. Kiedy zależy nam na czasie, a domowe metody okazują się niewystarczające, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się apteczne preparaty przyspieszające gojenie się siniaków. Występują one w różnej formie, np. maści czy żeli. Te ostatnie chętnie wybierane są ze względu na lekką konsystencję i szybkie wchłanianie się. Polecanym żelem na siniaki i stłuczenia jest Arnigel, przygotowany na bazie arniki górskiej - rośliny o wielu dobroczynnych właściwościach.


Dlaczego warto wybrać Arnigel - żel z arniką na siniaki i stłuczenia?


Arnika górska od wieków wykorzystywana jest w medycynie i ziołolecznictwie z uwagi na jej działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, ale i przeciwobrzękowe. Zawarte w niej substancje czynne, m.in. laktony seskwiterpenowe czy flawonoidy, przyspieszają wchłanianie siniaków i łagodzą obrzęki. Arnigel to żel z arniką przygotowywany z całej, świeżej rośliny, która trafia do laboratorium w ciągu 72 godzin od jej zebrania. Dzięki temu możliwe jest zachowanie jak największej ilości składników aktywnych, co oczywiście ma wpływ na skuteczność leku.


Jak przyspieszyć wchłanianie się siniaków? Stosowanie żelu Arnigel


Arnigel to lek, który zawsze warto mieć w domowej apteczce, bagażu podręcznym, a nawet torebce. Najlepiej bowiem zacząć stosować go tuż po wystąpieniu urazu. Szybciej użyty będzie w stanie w znaczniejszym stopniu ograniczyć skutki uderzenia. Cienką warstwę żelu wystarczy nakładać na bolesne miejsce 1-3 razy na dobę, przeprowadzając przy tym delikatny masaż. Tak stosowany lek skróci czas wchłaniania się siniaka i sprawi, że skóra szybciej odzyska zdrowy wygląd. Co więcej, w związku z wszechstronnym działaniem arniki górskiej, Arnigel będzie przydatny także w przypadku bólu mięśni po wysiłku fizycznym.


Siniak czy stłuczenie - jak odróżnić?


Żel arnikowy Arnigel można stosować zarówno na siniaki, jak i na stłuczenia. Warto jednak wiedzieć, jak odróżnić oba urazy. Niekiedy może być to przydatne w ustaleniu przebiegu leczenia. Stłuczenie pojawia się na skutek uderzenia lub upadku. Pomimo tego że nie dochodzi tu do przerwania ciągłości skóry, na jej powierzchni pojawia się obrzęk.


Siniak natomiast to efekt uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i wylewu krwi, który skutkuje wystąpieniem charakterystycznego przebarwienia.


Arnigel Postać farmaceutyczna: żel. Substancja czynna: Arnica montana TM, dawka substancji czynnej: TM, 7,00 g w 100 g żelu. Wskazania do stosowania: leczenie miejscowe następstw niewielkich urazów (siniaki, stłuczenia) u dorosłych i dzieci powyżej 1 roku życia. Polecany również w bólach mięśni pojawiających się po intensywnym wysiłku fizycznym. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA, 2 avenue de l'Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja.


To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


16/Arnigel/07.04.2025



Zobacz pełną wersję podhale24.pl