17.09.2012, 21:28 | czytano: 3834

Święto najstarszej ulicy w Zakopanem (zdjęcia)

zdj. Regina Watycha
ZAKOPANE. Przejazdem powozami konnymi do Starego Kościółka, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji mieszkańców ul. Kościeliskiej - rozpoczęło się doroczne święto najstarszej ulicy w Zakopanem.
Na Pęksowym Brzyzku zapalono znicze na grobach mieszkańców ul. Kościeliskiej. Po zabytkowym cmentarzu oprowadzał m. in. Jan Karpiel Bułecka.
Zorganizowany został m. in. konkurs wiedzy o ulicy Kościeliskiej i jej mieszkańcach, konkurs dla dzieci przedszkolnych zatytułowany „Najstarsza ulica w Zakopanem – Kościeliska”, konkurs na najpiękniejszy ogródek, na ciasto, na najlepiej ubraną gaździnę („Przezieracka skrzyni”), na „Hrubego gazdę”, najlepszą nalewkę, śpiew pasterski (solowy i grupowy), sweter góralski.

Burmistrz Janusz Majcher i przedstawiciele Związku Podhalan odwiedzili także najstarszego i najmłodszego mieszkańca ul. Kościeliskiej.

Święto zakończyły posiady poświęcone śp. Włodzimierzowi Wnukowi w 20 rocznicę śmierci. Spotkanie poprowadzili Joanna Wnuk – Nazarowa i Witold Wnuk.

Ulica Kościeliska to najstarsza ulica Zakopanego. Wraz ze Skibówkami i Krzeptówkami stanowi drogę wyjazdową na zachód. Ulicę otacza ludowa zabudowa góralska. Nazwa ulicy pochodzi od wsi Kościelisko, do której przed wydzieleniem ulicy Skibówki biegła Kościeliska.

s/ zdj. Regina Watycha
Może Cię zainteresować
komentarze
Artur27.09.2012, 19:30
Nie zgadzam się z tym, że to hermetyczne święto, mieszkam w Gdyni, a w Tatry przyjeżdżam dwa razy w roku. Byłem na tej imprezie, dobrze się bawiłem i nie czułem się intruzem.
Pozdrawiam wszystkich zakopiańczyków!!!!
tatar19.09.2012, 06:46
Wielu mieszkańców czeka na swieto Krupówek.Kiedy zostanie ustanowione przez swojaków? Już chyba nadszedł czas .
Bukovianin18.09.2012, 19:41
Ale swojski, wiejsko - sielankowy klimat Zakopanego. Jakie miasto taka nazwa
krzyss18.09.2012, 17:34
selimi mistrz hahahahaha
zakopion17.09.2012, 22:01
Nawet wzielibyśmy udział w tych obchodach , ale stały się one tak hermetyczne ,ze nie ma co tam szukać. Opanowane przez kilka rodzin i monotematyczne. Jeszcze kilka lat i umrze to niby świeto smiercią naturalną. Jest to przykre , ale prawdziwe. Bawcie sie ostomili i czekajcie końca.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl