24.03.2014, 15:54 | czytano: 1872

Salon Marcowy 2014 - Nowy tatrzański dzień, cz.3

zdj. organizatora
ZAKOPANE. W ostatni piątek, 21 marca b.r. w „Jasnym Pałacu” odbyło się kolejne spotkanie w ramach „Salonu Marcowego”. Tym razem gościem specjalnym był Jego Eminencja ks. bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.
Organizatorzy zaproponowali temat do dyskusji: Na progu nadziei - w jaki świat idziemy ? Czy święty z Karpat Jan Paweł II jest dla nas drogowskazem?
W spotkaniu uczestniczyła również młodzież z dwóch klas humanistycznych LO im. O. Balzera w Zakopanem.
Moderatorem w czasie salonu był Franciszek Bachleda-Księdzularz, który rozpoczął spotkanie od przypomnienia czasu i miejsc w Zakopanem, w których bywał Jan Paweł II.

Mamy świetną okazję spotkać się z osobą, która wielokrotnie zetknęła się z osobą „świętą” i to w dwóch znaczenia – przenośnym i dosłownym. Mamy zaszczyt gościć u nas biskupa naszej diecezji, czyli naszego duchowego pasterza – dodał Bachleda-Księdzularz.

Następnie biskup Ryś przedstawił postać papieża – Polaka jako człowieka nadziei. Podał kilka sytuacji z życia Ojca Świętego, które o tym świadczą.

Dwaj filozofowie, prof. Michalski i prof. Tischner zapytali papieża jak to jest możliwe, by człowiek, który przeżył dwa totalitaryzmy, może mieć w sobie tyle nadziei. Odpowiedzią było przywołanie dwóch postaci – Adama Chmielowskiego (brata Alberta) i o. Maksymiliana Kolbego. Pierwszy był człowiekiem nadziei w czasach zaborów, w niewoli rosyjskiej, a drugi w czasie II wojny, w obozie koncentracyjnym.

Innym przykładem nadziei Jana Pawła II był czas stanu wojennego w Polsce. Papież interesował się sytuacją swojej ojczyzny każdego dnia, pisał do władz komunistycznych upominając się o wolność dla internowanych, o „Solidarność”, wreszcie przyjechał w 1983 roku z pielgrzymką i odwiedził wiele miejsc. Kardynał Macharski powiedział do mnie (do biskupa Rysia): Stan wojenny kiedyś się skończy. Ważne jest jakimi ludźmi będziemy po nim.

Zdaniem księdza biskupa Jan Paweł II „widział” nadzieję w człowieku, a nie w samym samym świecie.

W Konstytucji RP jest też zapis o człowieku: Godność przypisana jest do człowieka. Jan Paweł II uważał, że „Solidarność” w sprawie pracy „mówi’ odwrotnie niż ideologia komunizmu. W komunizmie praca jest walką klas, a w „Solidarności” jej działacze uważają, że praca to dobro wspólne czyli solidarność.
Na koniec bp Ryś przywołał słowa papieża Pawła VI: Rozwój jest wtedy, kiedy rozwija się cały człowiek i każdy człowiek.

Później były pytania do biskupa Grzegorza Rysia. Oto niektóre z nich.
Andrzej Skupień: Na naszych spotkaniach mamy osoby dorosłe, ale mamy też młodzież, dla której Jan Paweł II jest postacią historyczną. Może wy macie pytanie do księdza biskupa w tej właśnie perspektywy ?

Jerzy Roszkowski: Chcę księdza biskupa zapytać o spotkanie, które księdzu najbardziej utkwiło w pamięci, niekoniecznie spotkanie na Podhalu ?

Jacek Kowalski: Dziękuję organizatorom za zaproszenia księdza, który mówi zdecydowanie inaczej niż nasi „wielebni” proboszczowie, zarówno jeśli chodzi o treść i formę.

Andrzej Gąsienica-Makowski: Czy w sferze wartości dzisiejsza postawa Rosji jest przeciwstawieniem postawy Europy Zachodniej?

Zapraszamy na ostatnie spotkanie „salonowe”, które odbędzie się 27 marca br. o godzinie 17.00, jak zwykle w siedzibie TARPiK w „Jasnym Pałacu”.

Adam Kitkowski
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl