09.06.2014, 17:02 | czytano: 1819

Gwiazdy klasyki zjadą się we wrześniu do Zakopanego

6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“, poświęcona wielkiemu polskiemu kompozytorowi Andrzejowi Panufnikowi, przyciągnie do Zakopanego światowej klasy artystów. 13 września festiwal zainauguruje polska premiera dzieła córki kompozytora Roxanny Panufnik w wykonaniu legendarnego The Brodsky Quartet.
Odbywający się w Zakopanem od 2009 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” jest jedną z najważniejszych imprez muzycznych nie tylko na Podhalu, ale też w Polsce. Zawarte w nazwie słowa „… na Szczytach” to zarówno symbol miejsca, w którym festiwal się odbywa, jak również odwołanie do poziomu artystycznego wydarzeń, łączących muzykę klasyczną z innymi dziedzinami sztuki: filmem, teatrem czy fotografią.
Tegoroczna edycja dedykowana jest Andrzejowi Panufnikowi, wielkiemu Polakowi, kompozytorowi, który zdobył światowy rozgłos i uznanie, mieszkając i komponując w Anglii. W programie festiwalu znajdą się zarówno jego dzieła, jak też muzyka kompozytorów brytyjskich, francuskich, włoskich czy niemieckich.

Sensacją Festiwalu będzie polska premiera “Memories of my Father” Roxanny Panufnik. 13 września w Kościele św. Krzyża w Zakopanem, podczas uroczystej inauguracji, w obecności kompozytorki, wykona ją jeden z najsłynniejszych zespołów kameralnych świata - The Brodsky Quartet. Tego wieczoru zabrzmi także muzyka Andrzeja Panufnika oraz Johna Tavenera i Benjamina Brittena. Koncert zapoczątkuje serię wydarzeń, a wśród festiwalowych gwiazd znajdą się tej klasy artyści, co: Apollon Musagete Quartett, Sinfonietta Cracovia, Andrzej Jagodziński, Trio BLUette, Lily Maisky, Jean Luc Tingaud, Marcin Zdunik, Marek Bracha, Grzegorz Kotów i wielu innych.

Obok licznych koncertów, 14 września w Teatrze im. S. I. Witkiewicza odbędzie światowa prapremiera widowiska „Clarissima“ o słynnej niemieckiej pianistce i kompozytorce, żonie Roberta Schumanna. Sztuka, w reżyserii Tomasza Cyza, oparta została na tekście polskiej poetki i pisarki Justyny Bargielskiej.

Festiwalowi towarzyszyć będą pokazy filmów, wystawy, koncerty oraz spotkania w niepowtarzalnej scenerii Domu pod Jedlami z gośćmi honorowymi, m.in.: córką i żoną Andrzeja Panufnika - kompozytorką Roxanną Panufnik oraz mecenas sztuki i muzyki Lady Camillą Panufnik, Pawłem Mykietynem, Justyną Bargielską, Aleksandrą Justą.

Preludium festiwalowych wydarzeń stanie się już 10 czerwca wernisaż fotografii Magdy Hueckel – jednej z najzdolniejszych artystek młodego pokolenia. Wystawa „Przed/Po“ w Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem – to niezwykły dokument poprzedniej, jubileuszowej edycji „Muzyki na Szczytach“, zestawienie ujęć artystów festiwalowych w chwili przedkoncerntowej koncentracji i w momencie odprężenia po występie.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, a głównym partnerem Województwo Małopolskie Małopolska.
Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego. Sponsorami są: ZEW Niedzica Srebrny Sponsor, Bank Zachodni WBK.

Partnerami festiwalu są: Biuro Promocji Zakopanego, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Muzyki i Tańca, Hotel Nosalowy Dwór, Kino SOKÓŁ, Teatr im. S. I. Witkiewicza, Muzeum im. K. Szymanowskiego Willa ATMA, Dom pod Jedlami, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno- Rehabilitacyjny, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, YAMAHA oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury.

Więcej na www.muzykanaszczytach.com.

Źródło: materiały prasowe
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl