19.06.2014, 00:00 | czytano: 964

Bukowiański Dom Ludowy zaprasza

Na długi weekend bukowiański Dom Ludowy przygotował kilka imprez. Znany jest też program wakacyjny. Szczegóły poniżej.
W piątkowy wieczór scena Domu Ludowego będzie należała do aktorów Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka. O godz. 20.00 przedstawią komedię „Skąpiec”. Sztuka ta zabierze widzów w świat góralskich damsko-męskich przekomarzań i rodzinnych rozterek.
Na spotkanie z góralskim folklorem zapraszamy w sobotę o godz. 18.00. Jeżeli tylko nie będzie padać na scenie przed Domem Ludowym (w razie niepogody wewnątrz budynku) będzie rozbrzmiewać muzyka i śpiew dziecięcych zespołów regionalnych „Orlynta” i „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.

Przed nami również XXX Jubileuszowy Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych.

Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej organizowany pod patronatem Towarzystwa Kultury Teatralnej jest spotkaniem najlepszych wiejskich teatrów z woj. małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i opolskiego. Zespoły oceniane są w kategorii teatrów dramatycznych i obrzędowych. Najlepsze zespoły rekomendowane są na Centralne Spotkania Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Celem spotkania jest przede wszystkim popularyzacja dorobku teatrów wiejskich poprzez umożliwienie prezentacji przedstawień poza lokalnym środowiskiem, doskonalenie zespołów i instruktorów poprzez konfrontacje dokonań oraz pomoc metodyczną, a także inspirowanie zespołów do sięgania po nowe formy wypowiedzi teatralnej.

Wakacje na wesoło i ludowo w BCK „Dom Ludowy”

Na tegoroczne wakacje Dom Ludowy przygotował szeroką gamę wydarzeń kulturalnych, spotkań ze sztuką zarówno dla dzieci i dorosłych.

2 lipca rozpoczynają się „Teatralne środy”. Co tydzień o godzinie 20.00 bukowiański Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka zabierze publiczność w świat góralskiego humoru. Rozterki Gazdy: jak dobrze wydać za mąż ukochaną córkę, a tym samym pomnożyć majątek, co lepsze nowoczesność czy tradycja są podłożem do wielu pełnych komizmu sytuacji, które niejednokrotnie rozbawią widza, pokażą ludzkie przywary jak i wskażą wzorce godne do naśladowania.

Od 3 lipca w każdy wakacyjny czwartek o 20.00 odbywać się będą „Góralskie posiady” - spotkania ze śpiewem, tańcem, góralską muzyką w wykonaniu zespołów regionalnych z Gminy Bukowina Tatrzańska.
Dla dzieci przygotowano „Wakacyjne śpasy” - zajęcia folklorystyczno-plastyczne podczas których nie można się nudzić! Jak co roku będziemy malować, lepić z plasteliny, wycinać z papieru i bibuły, a także robić wiele, wiele innych ciekawych rzeczy. Nie zabraknie również zagadek, gier i zabaw na świeżym powietrzu.

W piątkowy wieczór 11 lipca o godzinie 18.00 odbędzie się pierwszy wernisaż z cyklu wakacyjnych wystaw „Dusza na dłoni”. Codziennie za wyjątkiem piątków w godzinach od 10.00 do 20.00 będzie można oglądać rękodzieło zarówno regionalne, jak i sztukę nowoczesną: malarstwo na szkle, płótnie, rzeźbę, fotografikę, bibułkarstwo, metalurgię, skórnictwo, „modę góralską” i inne.

22 lipca (wtorek) o godzinie 20.00 odbędzie się autorskie spotkanie z Zbigniewem Sikorą połączone z promocją książki pt. „Krwawy Ślad”. Opowieść o bohaterach z Podhala walczących z hitlerowskim okupantem.

Od 13 do 17 sierpnia odbędą się 48. „Sabałowe Bajania” - Festiwal Folkloru Polskiego czyli Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Jak co roku na wszystkich gości czekają artyści, którzy miłują tradycję, rodzimą kulturę i co najważniejsze pielęgnują ją na co dzień w swoich małych ojczyznach. Istotą „Sabałowych Bajań” jest ogólnopolski konkurs, jednak nie zabraknie podczas „Bajań” koncertów folkowych, Ogólnopolskiej Wystawy Twórczości Ludowej połączonej z Kiermasz Sztuki Ludowej, Degustacji Potraw Regionalnych i wielu innych atrakcji.

opr.s/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl