21.06.2014, 12:21 | czytano: 2545

Dusan Samko - słowacki pilot akrobacyjny - kolejną gwiazdą Nowotarskiego Pikniku Lotniczego

Fot. Michał Adamowski
Niecałe dwa miesiące pozostały do największej imprezy plenerowej w Nowym Targu, jakim jest Nowotarski Piknik Lotniczy. Tegoroczna, VI edycja na pewno nie będzie gorsza niż poprzednie, a już dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że atrakcji wciąż przybywa.
Swój udział w tym jakże ważnym i pozytywnie odbieranym wydarzeniu przez mieszkańców Podhala potwierdzają udział już nie tylko piloci z Polski, ale również z za granicy.
Na nowotarskim niebie, oprócz Grupy Akrobacyjnej Żelazny, zobaczymy również Dusana Samko -słowackiego pilota akrobacyjnego, który przyleci do nas żółtym dwupłatowcem Pitts S-2C. Ten niewielki samolot amerykańskiej produkcji jest bardzo często wybierany przez pilotów akrobacyjnych, między innymi dzięki bardzo krótkiemu promieniowi zakrętu i bardzo dużej mocy silnika jak na tej klasy samolot (260 koni mechanicznych). Pilot siedzący za sterami tej maszyny jest w stanie wykonywać ewolucje podczas których doświadcza przeciążeń od +6G do -5G. Dusan bywał już na polskich lotniskach, ale do Nowego Targu przyleci po raz pierwszy, jego akrobacje to kunszt pilotażu w najlepszym wydaniu!
Podobnie jak Dusana, pierwszy raz gościć będziemy samolot rolniczy jakim jest Zlin Z-37 Ćmelak. Maszyna ta była produkowana w latach 1965-1987, a zaprojektowana została w celach szybkiego opryskiwania pól uprawnych chemikaliami. Ćmelak był również używany do gaszenia pożarów. Samolot mógł zatankować 650 litrów płynów, ale jego największą zaletą była prędkość minimalna (ok 80km/h), która gwarantowała dokładne opryskanie upraw.

Organizatorzy VI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego wciąż pracują nad planem pokazów, a liczba uczestników wciąż rośnie. W najbliższym czasie spodziewamy się kolejnych dobrych wiadomości, którymi z pewnością podzielimy się z Państwem, ale już teraz zalecamy zarezerwowanie sobie weekendu 16-17 sierpnia i spędzenie go na nowotarskim lotnisku.

Źródło: materiały prasowe
Zobacz pełną wersję podhale24.pl