04.08.2014, 18:13 | czytano: 1826

Dożynki Parafialne oraz VIII Gminne Zawody Jeździeckie im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Rogoźniku

Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek , Rada Sołecka wsi Rogoźnik , właściciel Stadniny Koni *Dworna* Jan Bobek oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik zapraszają 24 sierpnia do Rogoźnika na Dożynki Parafialne oraz VIII Gminne Zawody Jeździeckie im. Ks. Prof. Józefa Tischnera. Imprezie patronuje Podhale24.pl.
W tym roku podobnie jak w latach poprzednich wspólnie organizujemy na terenie Stadniny Koni „Dworna” w Rogoźniku VIII Gminne Zawody Jeździeckie połączone z Dożynkami Parafialnymi , którym patronuje Ks. Prof. Józef Tischner.

W niedzielę 24 sierpnia o godz.10.30 serdecznie zapraszamy do Kościoła Parafialnego w Rogoźniku na Dożynkową Mszę Świętą podczas której podziękujemy Panu Bogu za zebrane w tym roku plony. Wyrazem tego podziękowania będą złożone na ołtarzu wieńce dożynkowe wykonane przez mieszkańców Rogoźnika i Starego Bystrego.
Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Tak jak dawniej tak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich , bo przypominają , że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stół w naszym domu chleb.

Po Mszy Św. spotkamy się na terenie Stadninie Koni „DWORNA”, gdzie odbędą się zawody jeździeckie - cztery konkursy w skokach przez przeszkody , a mianowicie :
-Konkurs w skokach przez przeszkody – wysokość 50 cm. o PUCHAR SOŁTYSA WSI ROGOŹNIK
-Konkurs w skokach przez przeszkody – wysokość 70 cm. o PUCHAR STADNINY KONI „DWORNA”
-Konkurs w skokach przez przeszkody – wysokość 80 cm. o PUCHAR RODZINY TISCHNERÓW
-Konkurs w skokach przez przeszkody – wysokość 100 cm. o PUCHAR WÓJTA GMINY NOWY TARG .

Oprócz zawodów jeździeckich , przez cały dzień będzie nam również towarzyszyć cała impreza kulturalna .
Wystąpią na scenie : Wioletta Hajnos z Rogoźnika , zespół Folklorystyczny „ Śpis „ z Nowej Białej , zespól góralski „ Turnie ” ze Starego Bystrego , w muzycznym klimacie Ameryki Południowej wystąpi zespół „ AJAYU FUSIÓN BOLIVIA”. Na zakończenie góralski kabaret „Truteń „ bawił nas będzie humorem powiązanym z tradycyjnym śpiewem i gwarą góralską.

Przez cały czas trwania imprezy odbywa
się będzie loteria fantowa pod nazwą „ Wspieraj jeździectwo ” , a w niej wiele interesujących nagród w tym główna nagroda prawdziwy KOŃ.

Na zakończenie ognisko i zabawa taneczna.

Podczas całej imprezy nie zabraknie grilla, „wojskowej” grochówki z kotła , tradycyjnego góralskiego jedzenia , do tego napoje chmielowe i dobrze zaopatrzony bufet. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci w tym, dmuchane zamki , trampoliny oraz stoiska z zabawkami i wiele innych atrakcji.

Organizując naszą imprezę chcemy poszerzać grono dzieci i młodzieży uprawiających sporty czynne w tym jeździectwo. Naszym celem jest również podtrzymywanie tradycji regionalnych jakimi są niewątpliwie organizowane w naszej miejscowości od wielu lat dożynki. Zachęcamy również całe rodziny do czynnego wypoczynku w dobrej i radosnej atmosferze. W głównej mierze za cel stawiamy rozwój miejscowości i poprawę warunków życia mieszkańców przez propagowanie sportu, turystyki i kultury regionu.

Organizując to przedsięwzięcia mamy na celu ściągniecie do miejscowości jak największej liczby turystów.
W trakcie trwania imprez zarabiają takie organizacje jak:
 Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. ks. prof. J. Tischnera, która dzięki zarobionym środkom zakupiła do szkoły wyposażenie ułatwiające naukę dzieciom, miedzy innymi nagłośnienie, telewizor, aparat fotograficzny, kamerę.
 OSP Rogoźnik. Druhowie dzięki pozyskanym środkom wyremontowali częściowo remizę, zakupili cześć sprzętu bojowego i umundurowania.
 OAZA, dzieci w większości zarobione pieniądze przekazały na cele charytatywne, a pozostałe na organizację konkursów parafialnych.
 Koło Gospodyń Wiejskich , które za zarobione pieniądze doposażyło swój „warsztat” celem promowania tradycji regionalnych.
 Drużyna harcerska ,która propaguje w śród dzieci i młodzieży hasła Bóg, Honor, Ojczyzna, zaś zarobione środki przekazuje na cele charytatywne i statutowe , w tym roku brali udział w państwowych obchodach 70 rocznicy bitwy na Monte Cassino
 Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik zarobione środki zamierza zainwestować bezpośrednio w poprawę infrastruktury lokalnej , oraz pośrednio poprzez udział w projektach Unii Europejskiej

Zawody Jeździeckie połączone z dożynkami konsolidują społeczność wiejską i parafialną. W realizację tej imprezy mieszkańcy Rogoźnika wkładają co roku bardzo dużo własnych sił , środków i poświęcenia.

W zawodach jeździeckich biorą udział zawodnicy z całej Polski, a także ze Słowacji. Na imprezę zapraszani są i goszczą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej , a także przedstawiciele lokalnej władzy samorządowej w tym wójtowie, burmistrzowie i starostowie . / również ze Słowacji. /

Na imprezę przybywają goście z całej Polski i zagranicy, przez cały czas trwania imprezy przewija się nawet kilka tysięcy uczestników. Zeszłoroczne zawody oraz towarzyszący festyn cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wielu sympatyków jeździectwa , osób dorosłych , młodzieży i dzieci , obserwowało imprezę oraz uczestniczyło w dodatkowych atrakcjach.

Liczymy, że w tym roku na nasze zaproszenie odpowie również duża ilość klubów jeździeckich oraz odwiedzi nas duża ilość osób kibicujących. Na pewno będziemy starali się uświetnić naszą imprezę dodatkowymi atrakcjami , a pomysłów na pewno nam nie zabraknie.

Atrakcji jest naprawdę niemało , dlatego wszystkich jeszcze raz serdecznie zapraszamy 24 sierpnia do Rogoźnika.

Szczegółowy program :
Godz. 10.30 – Msza Święta Dożynkowa w kościele parafialnym p. w Św. Andrzeja Boboli w
Rogoźniku

STADNINA KONI „Dworna „ - Rogoźnik 86
SCENA

Godz. 12.00 – Powitanie zaproszonych gości przez Sołtysa Rogoźnika.
Godz. 13.30 - Występ wokalny Wioletty Hajnos z Rogoźnika.
Godz. 14.30 - Występ Zespołu Folklorystycznego „ Śpis „ z Nowej Białej.
Godz.16.00 - Występ zespołu góralskiego „ Turnie ” ze Starego Bystrego.
Godz.18.30 - Rozstrzygniecie loterii fantowej „ Wspieraj Rogoźnik „ – główna nagroda KOŃ .
Godz.18.45 - Występ zespołu „AJAYU FUSIÓN BOLIVIA”.
Godz.20.30 – Występ kabaretu „TRUTEŃ„.
Godz. 21.30 - Zabawa taneczna.
Godz. 2.00 - Zakończenie imprezy.

STADNINA KONI „ Dworna „ - Rogoźnik 86
PARKUR

Godz. 12.30 – Konkurs w skokach przez przeszkody – wysokość 50 cm. o puchar Sołtysa wsi
Rogoźnik.
Dekoracja zwycięzców konkursu .
Godz. 14.00 - Konkurs w skokach przez przeszkody – wysokość 70 cm. o puchar Stadniny Koni
„Dworna”.
Dekoracja zwycięzców konkursu .
Godz. 15.30 - Konkurs w skokach przez przeszkody – wysokość 80 cm. o puchar rodziny
Tischnerów.
Dekoracja zwycięzców konkursu .
Godz. 17.30 – Konkurs w skokach przez przeszkody – wysokość 100 cm. o puchar Wójta Gminy
Nowy Targ.
Dekoracja zwycięzców konkursu

Sołtys Wsi Rogoźnik - Kazimierz Zubek, Vice Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Rogoźnik - Adam Hajnos i właściciel Stadniny Koni „Dworna” – Jan Bobek
Zobacz pełną wersję podhale24.pl