19.08.2014, 20:02 | czytano: 2085

48. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju - podsumowanie (video)

zdj. Henryk Janusz Olkiewicz
W dniach od 9 - 16 sierpnia w Krynicy Zdroju odbył się 48. Festiwal im. Jana Kiepury. Festiwal od pierwszej swojej edycji, jaka się odbyła z inicjatywy Stefana Półchłopka popularyzował nie tylko twórczość wielkiego artysty Jana Kiepury, którego 48, rocznica śmierci minęła 15 sierpnia br., lecz także polskiej kultury w sferze opery operetki i utworów musicalowych.
Festiwal im. Jana Kiepury już przeminął, ale nie przeminęły na pewno dźwięki arii operowych, operetkowych i musicalowych wykonywanych przez solistów i orkiestry uczestniczących w tegorocznym festiwalu, który można zrecenzować jednym zdaniem: najwyższy, światowy poziom repertuarowy, wykonawczy i organizacyjny.
Łącznie dziewięć koncertów głównych oraz cztery koncerty towarzyszące, codzienne spotkania z melomanami w ramach Klubu Festiwalowego, podczas których miały miejsce spotkania z artystami występującymi na festiwalu oraz pokazy multimedialne i warsztaty operowe Maestry Walewskiej. To były niezapomniane i intensywne dni festiwalowe przepełnione muzyką i śpiewem, poczuciem, że operetka ma się dobrze i długo będzie się w tej kondycji miała.

Potwierdziła to licznie przybywająca na koncerty publiczność, potrafiąca docenić i dobór repertuarowy, i występujących artystów, bawiąc się przy tym wspólnie z Nimi.Tegoroczny festiwal był także pierwszym, którego organizatorzy rozpoczęli współpracę z Operą Krakowską, Jej dyrektor - Bogusław Nowak był gospodarzem większości festiwalowych koncertów, a co podkreślali zarówno widzowie, jak i występujący artyści, owa współpraca wyszła na dobre krynickiemu festiwalowi.

Dzięki tej współpracy przygotowany program festiwalu był bogaty i zróżnicowany, a przed liczną publicznością wystąpiły wielkie sławy opery, operetki i musicalu.

Tegoroczny festiwal to bogaty i zróżnicowany festiwalowy program przygotowany wspólnie przez Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gminę Krynica-Zdrój i Operę Krakowską, dzięki czemu osiem festiwalowych dni stały się jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń muzycznych nie tylko o zasięgu ogólnokrajowym, ale chyba europejskim, przyciągającym rzesze miłośników najpiękniejszych utworów operetkowych, operowych, musicalowych, jak i muzyki okresu międzywojennego.
Wśród wykonawców tegorocznego Festiwalu im. Jana Kiepury byli tacy wykonawcy, jak: Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Krystyna Tyburowska, Bożena Zawiślak-Dolna oraz Tomasz Kuk, Michał Kutnik, Adam Sobierajski, Jan Wilga i Adam Zdunikowski.

W poszczególnych koncertach wystąpiły ponadto Małgorzata Walewska, Wioletta Chodowicz, Ewa Vesin, Mariusz Godlewski i Pavlo Tolstoy, czy Jacek Wójcicki.

Artystom towarzyszyły orkiestry: Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy, Krakowska Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela, Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, Salonowa Orkiestra CAMERATA pod kierunkiem Wiesława Murzańskiego i Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Na pewno ogromną atrakcją dla festiwalowych widzów był występ artystów Teatru ,,Rampa’’ w koncercie ,,MUSICALOVE’’.
Organizatorzy krynickiego festiwalu już przygotowują się do kolejnych dwóch edycji festiwalu, ze szczególnym nastawieniem na festiwal w 2016 r, kiedy to przypada 50 rocznica śmierci patrona festiwalu Jana Kiepury.

Henryk Janusz Olkiewicz
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl