22.08.2014, 14:10 | czytano: 2631

Uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi oraz Medali "Pro Patria" (zdjęcia)

W Starostwie Powiatowym w Nowym Targu miała miejsce uroczystość wręczenie przez szefa Urzędu d.s Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Stanisława Ciechanowskiego - Krzyży Zasługi oraz Medali „Pro Patria”.
Krzyż Zasługi jest nadawany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej osobom szczególnie zasłużonym dla państwa, natomiast Medalem „Pro Patria” honorowane są osoby wyjątkowo zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.
Wśród odznaczonych znaleźli się kombatanci II wojny światowej, ofiary represji systemu komunistycznego, jak również osoby zasłużone dla zachowania pamięci o historii naszej Ojczyzny.

Po uroczystym wręczeniu nadanych odznaczeń głos zabrał Minister Jan Ciechanowski, który podkreślił ogromną rolę Podhala w walce o wolną Polskę, a także podziękował gościom za pomoc w przekazywaniu młodemu pokoleniu najważniejszych wartości, którymi oni sami od lat się kierują. Minister podkreślił również, jak dużym polskim sukcesem jest samorządność oraz zaznaczył, że współpraca samorządów różnego szczebla z kombatantami jest dowodem pamięci ze strony państwa polskiego o naszych bohaterach. Podczas spotkania swą wypowiedź wygłosił również Prezes Zarządu Głównego w Krakowie Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej i Więźniów Politycznych Franciszek Oremus, który wspominając słowa Papieża Jana Pawła II nawoływał do odważnych, głośnych wypowiedzi o ojczyźnie oraz podkreślił jak ważna jest nasza pamięć o ludziach o nią walczących.

Złotym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni Franciszek Kursa oraz Władysław Wiercioch, natomiast Srebrny Krzyż Zasługi odebrali Stefan Skalski i Robert Władysław Furca.

Medalami „Pro Patia” uhonorowano: Franciszka Oremusa, Macieja Downara Zapolskiego, Helenę Waksmundzką, Kazimierza Pajerskiego, Tadeusza Jahna, Józefa Miehle, Fryderyka Wartę oraz Stanisława Wierzyckiego.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu
Może Cię zainteresować
komentarze
Maciej24.08.2014, 09:00
Do KIKO.
Jak będziesz w prostej linii potomkiem Akowców i będziesz zorganizowany statutowo w Światowym Związku Żołnierzy AK czy podobnej strukturze; - kombatanckiej, będziesz mógł występować w mundurze lub w godnym innym stroju kombatanckim. Podobnie robią Grupy Rekonstrukcji Historycznej etc.
- Nie musisz być uczestnikiem wojny, jedynie możesz kultywować tradycje wojenne, a Statut zezwala...
To tyle w wyjaśnieniu, resztę znajdziesz w książkach lub w Internecie.
Pozdrawiam Maciej.
AK Kraków24.08.2014, 06:41
Oremus- Zbrodnia w Lanckoronie.
kiko23.08.2014, 21:51
Ci mundurowi, ile mieli lat, jak się zakończyła wojna?
góralka23.08.2014, 10:58
Aha, zbliżają się wybory i POpaprańcy robią, co mogą. Ale swoją drogą - dziwię się niektórym z odznaczonych, że je przyjęli...
AK23.08.2014, 09:19
Wyglądają jak sowieci z tymi orderami.
Maciej23.08.2014, 08:49
Wystawili wnioski:
Organizacyjnie "partyzanci" ( organ poza rządowy, też uważająca się za kombatantów) wystawia wnioski - dlatego są ci a nie inni odznaczani, a wcześniej czekali 2 lata na to rozpatrzenie i wręczenie. Byli i tacy, którzy otrzymali wyróżnienie z wniosku ŚZŻAK - jak dyr. miejscowej szkoły - Brawo. Prezes Zarządu przy ŚZŻAK, M.D.Z. w ostatniej chwili otrzymał (20.08. br.) Medal - stricte z puli Ministra U. ds. K. i O. R. w W-wie. Medal Pro Partia.
Sam nie znał listy osób, którzy będą tego dnia wyróżniani....
To info w dopełnieniu portalowych zapisów o tym fakcie zapisane w skrócie... "Mleko się rozlało".
Pozdrawiam Maciej
Burok22.08.2014, 20:55
No cóż trudno mieć pretensje do Prezydenta że nadał , trudno mieć pratensje do Ministra że nadal i wręczał - ale można miec pretensje do wnioskodawcy że złożył taką a nie inna listę do odznaczenia .
Obserwator miasta22.08.2014, 18:38
No tak swoim medale przypinają a Ci, którzy naprawdę na nie zasługują, działając od lat i dbają o popularyzację historii miasta i regionu, niestety są nie dostrzegani i wprost pomijani. Mają bowiem czelność mieś swoje własne zdanie. Smutne to jest niestety oj smutne
BOŻE WIDZISZ I NIE GRZMISZ!22.08.2014, 15:08
no niektorzy odznaczeni to chyba powinni być chyba za fałsz, obłude i lizusostwo ! /.../ Ja na miejscu Tadzia Dżona to bym unikał takich publicznych demonstracji - ale trzeba miec honor...

Naruszenie regulaminu. Moderator.
TADEUSZ MORAWA22.08.2014, 14:13
SKANDAL
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl