29.08.2014, 20:27 | czytano: 1147

"Dla Ciebie śpiewam..."

W ramach ,,OperArt 2014’’ w foyer szczawnickiego Dworku Gościnnego odbył się koncert ,,Dla Ciebie śpiewam...’’.
"OperArt 2014" - jak powiedziała prowadząca koncert Agnieszka Żarska - jest kontynuacją tradycji Dworku Gościnnego z okresu jego świetności na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to szczawnicki Dworek nazywany był Kursalonem, a w jego gościnnych progach występowały takie artystyczne sławy jak - Helena Modrzejewska, czy Ludwik Solski, a odwiedzającym go był między innymi Henryk Sienkiewicz, krzewiąc nie tylko pienińską tradycję, ale najważniejsze kulturalne tradycje przed- i powojennej Polski.
Wczorajszy koncert to występ fantastycznych wykonawców, solistów operowych sopranistki Sylwii Krzysiek i barytona Piotra Kędziora, którym wspaniale akompaniował na fortepianie Mariusz Kłubczuk - członków działającej od 2008 r. Grupy Operowej "Lakme" wywodzącej się od tytułu opery Leo Delibes'a.

Nie bez powodów opis koncertu zacząłem od słów fantastyczni soliści i wspaniały akompaniator. Po prostu prezentujący się szczawnickiej publiczności artyści operowi oraz pianista w repertuarze takich kompozytorów oper i operetek, czy wreszcie pieśni jak - Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Gioacchino Rossini, Gaetano Donizetti, Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini, Imre Kálmán, Johann Strauss, Frederick Loewe potrafili swoim wykonawstwem zachwycić świeżością i naturalnością wykonawczą bez często oglądanej na scenach operowych scenicznej "bufonady".

Natomiast akompaniament fortepianowy Mariusza Kłubczuka, to majstersztyk pianistyczno – akompaniatorski, cechujący się przede wszystkim bardzo dobrym zgraniem z występującymi solistami i nie narzucający się wykonawcom, a im pomagający oraz uzupełniający - co na pewno docenili słuchacze.

Ten występ był po prostu piękną prezentacją utworów muzyki operowej, operetkowej oraz pieśni w sposób, który zachwycał.

Nadto artyści potrafili, choć nie było wokół nich statystów ani orkiestry, czy innych wykonawców ,,zapełnić’’ przestrzeń sceniczną, foyer Dworku Gościnnego w taki sposób, że słuchacze mogli mieć wrażenie, że wokół występujących solistów i akompaniującego pianisty są inni artyści, choć publiczność widziała tylko Sylwię Krzysiek, Piotra Kędziora i Mariusza Kłubczuka.

Jest to nie tylko cenna zaleta artystów operowych i operetkowych, ale też i niezbyt częsta, stąd chyba nie tylko mój, jako widza i sprawozdawcy tego koncertu - zachwyt.
Należy także pochwalić dobór repertuarowy koncertu, który bardzo przypadł do gustu publiczności, czego efektem były bisy, których domagała się publika na zakończenie koncertu.

Podsumowując – takich koncertów i wykonawców w Dworku Gościnnym można życzyć jak najwięcej, a organizatorom Festiwalu OperArt Szczawnica należy życzyć dalszych sukcesów w ramach promocji tego tak wspaniałego miejsca szczawnickiej kultury jakim jest odremontowany Dworek Gościnny.

Dla przypomnienia melomanom pragnę podpowiedzieć, że w ramach Festiwalu OperaArt Szczawnica 2014 odbędą się jeszcze dwa koncerty. Pierwszy, w wykonaniu włoskiego basa Guglielmo Callegari’ego, organisty Arkadiusza Bialica i szczawnickiego Chóru Kameralnego w Kościele pw. św. Wojciecha w dniu 6 września br. oraz 20 września w Dworku Gościnnym koncert Maestry Grażyny Brodzińskiej z akompaniamentem Tomasza Chmiela.

Tekst i fot. Henryk Janusz Olkiewicz
Zobacz pełną wersję podhale24.pl