15.09.2014, 14:13 | czytano: 1973

Jan Jachymiak na finał cyklu "Dusza na dłoni" w Bukowiańskim Centrum Kultury (zdjęcia)

Fot. Wojciech Kubina
Tak jak przez ostatnie dwa miesiące, również w ten piątek o 18.00, pod strzechą Domu Ludowego zgromadziło się wielu wspaniałych gości, by wraz z artystą Janem Jachymiakiem uroczyście otworzyć wystawę.
Rozległa się muzyka i śpiew góralski: „Górole, górole, góralsko muzyka. Cały świat obyndzies, ni ma takiej nika!”. Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” ciepło powitał wszystkich, a szczególnie bohatera tego wernisażu - Jana Jachymiaka, autora wielu wspaniałych obrazów na szkle. Jego postać przybliżył zebranym gościom starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski.
Jan Jachymiak urodził się w 1930 roku w Tylmanowej. Będąc kilkunastoletnim chłopcem rzeźbił w drewnie. Profesor Różycki zainteresował się jego pracami i zachęcił do rozpoczęcia nauki w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Tutaj zapoznał się z tajnikami malarstwa na szkle. Pod okiem profesora Jana Samuela Miklaszewskiego malował pierwsze obrazki z motywem ptaka i stylizowanej gałązki. Po raz pierwszy zaprezentował swoje prace w 1951 roku na Konkursie Sztuki Ludowej w Nowym Sączu, gdzie otrzymał I nagrodę i wyróżnienie. Po dwóch latach został zaproszony do udziału w konkursie pamiątkarstwa podhalańskiego w Zakopanem. Obrazy o niezwykłej kolorystyce i oryginalnej kompozycji wzbudziły zainteresowanie zarówno jurorów jak i profesjonalnych plastyków. I tak rozpoczęło się 30 lat wypełnionych wystawami w Polsce, Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji, Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Austrii, Jugosławii i Belgii.

W bukowiańskim Domu Ludowym mamy zaszczyt prezentować ponad 60 obrazów inspirowanych „Redykiem karpackim”, a noszących tytuł „Brońcie pasterstwa”. Wyjątkowy dobór kolorów, żywiołowość tryskająca z obrazów, to tylko dwa z wielu powodów sprawiających, że nad każdą pracą z osobna, trzeba zatrzymać się i chwilę podumać.

W dowód uznania za całokształt pracy artystycznej Jan Jachymiak został odznaczony Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego „Krzyż Małopolski”. Nagrodę wręczył mu Jacek Krupa – wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Wszyscy zebrani odśpiewali prosto z serca płynące „Niechaj żyje, niechaj żyje!”.

Wernisaż uwieńczył tegoroczny cykl wystaw „Dusza na dłoni”. Dlatego też organizatorzy złożyli podziękowania wszystkim, którzy wsparli te letnie spotkania ze sztuką: Andrzejowi Gąsienicy-Makowskiemu – Staroście Tatrzańskiemu, Stanisławowi Łukaszczykowi - Wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska, Edwardowi Tyborowi – Prezesowi Tatrzańskiego Banku Spółdzielczego, Januszowi Stachoniowi - Prezesowi Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Bukowiny Tatrzańskiej oraz właścicielom karczm: „Szymkówka”, „Pod Dębem”, „Bury Miś”, „Szarotka”, „Skalnica”, „U Michałków” , „U Leśnego” i „Giewont”, którzy ufundowali poczęstunki na poszczególnych wernisażach.
I tak dobiega końca „Dusza na dłoni” 2014. Przez dwa miesiące zaprezentowano 17 artystów. Wystawy zobaczyło ponad 1000 osób. Dziękujemy za wiele słów uznania, które Państwo kierowaliście zarówno pod adresem artystów jak i organizatorów. Mamy nadzieję, że spotkamy się znów za rok. Szczegółowe informacje o nowej edycji będą zamieszczane na naszej stronie internetowej www.domludowy.pl. Już dziś zapraszamy na „Letnie spotkania z Duszą 2015”!

Źródło: Bukowiańskie Centrum Kultury, zdj. Wojciech Kubina
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl