Tak jak przez ostatnie dwa miesiące, również w ten piątek o 18.00, pod strzechą Domu Ludowego zgromadziło się wielu wspaniałych gości, by wraz z artystą Janem Jachymiakiem uroczyście otworzyć wystawę.
Rozległa się muzyka i śpiew góralski: „Górole, górole, góralsko muzyka. Cały świat obyndzies, ni ma takiej nika!”. Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” ciepło powitał wszystkich, a szczególnie bohatera tego wernisażu - Jana Jachymiaka, autora wielu wspaniałych obrazów na szkle. Jego postać przybliżył zebranym gościom starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski. Jan Jachymiak urodził się w 1930 roku w Tylmanowej. Będąc kilkunastoletnim chłopcem rzeźbił w drewnie. Profesor Różycki zainteresował się jego pracami i zachęcił do rozpoczęcia nauki w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Tutaj zapoznał się z tajnikami malarstwa na szkle. Pod okiem profesora Jana Samuela Miklaszewskiego malował pierwsze obrazki z motywem ptaka i stylizowanej gałązki. Po raz pierwszy zaprezentował swoje prace w 1951 roku na Konkursie Sztuki Ludowej w Nowym Sączu, gdzie otrzymał I nagrodę i wyróżnienie. Po dwóch latach został zaproszony do udziału w konkursie pamiątkarstwa podhalańskiego w Zakopanem. Obrazy o niezwykłej kolorystyce i oryginalnej kompozycji wzbudziły zainteresowanie zarówno jurorów jak i profesjonalnych plastyków. I tak rozpoczęło się 30 lat wypełnionych wystawami w Polsce, Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji, Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Austrii, Jugosławii i Belgii. W bukowiańskim Domu Ludowym mamy zaszczyt prezentować ponad 60 obrazów inspirowanych „Redykiem karpackim”, a noszących tytuł „Brońcie pasterstwa”. Wyjątkowy dobór kolorów, żywiołowość tryskająca z obrazów, to tylko dwa z wielu powodów sprawiających, że nad każdą pracą z osobna, trzeba zatrzymać się i chwilę podumać.
W dowód uznania za całokształt pracy artystycznej Jan Jachymiak został odznaczony Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego „Krzyż Małopolski”. Nagrodę wręczył mu Jacek Krupa – wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Wszyscy zebrani odśpiewali prosto z serca płynące „Niechaj żyje, niechaj żyje!”.
Wernisaż uwieńczył tegoroczny cykl wystaw „Dusza na dłoni”. Dlatego też organizatorzy złożyli podziękowania wszystkim, którzy wsparli te letnie spotkania ze sztuką: Andrzejowi Gąsienicy-Makowskiemu – Staroście Tatrzańskiemu, Stanisławowi Łukaszczykowi - Wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska, Edwardowi Tyborowi – Prezesowi Tatrzańskiego Banku Spółdzielczego, Januszowi Stachoniowi - Prezesowi Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Bukowiny Tatrzańskiej oraz właścicielom karczm: „Szymkówka”, „Pod Dębem”, „Bury Miś”, „Szarotka”, „Skalnica”, „U Michałków” , „U Leśnego” i „Giewont”, którzy ufundowali poczęstunki na poszczególnych wernisażach.
Źródło: Bukowiańskie Centrum Kultury, zdj. Wojciech Kubina