23.12.2015, 13:17 | czytano: 1287

Promocja najnowszej publikacji Muzeum Tatrzańskiego

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie miała miejsce premiera wydawnictwa „Konferencja tatrzańska. Wokół Zakopanego i sztuki Władysława Hasiora”, która jest rezultatem zeszłorocznej wizyty badaczy i artystów, która odbyła się w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem.
„Publikacja „Konferencja tatrzańska. Wokół Zakopanego i sztuki Władysława Hasiora” zbiera materiały z sympozjum zorganizowanego podczas Konferencji tatrzańskiej, spotkania twórców i teoretyków sztuki w górskim kurorcie, Zakopanem. Ich prace, dyskusje i prezentacje poświęcone były awangardowej tradycji miejsca, artystom z nim związanym, a także mitologii miasta i otaczającej go natury. Nawiązując do historii zakopiańskiej kolonii artystycznej - grupy pisarzy i artystów, dla których u schyłku dziewiętnastego wieku Zakopane stało się centrum intelektualnej debaty i źródłem inspiracji, Konferencja stawiała pytanie o jego twórczy potencjał.
Punkt wyjścia dla rozważań stanowiła twórczość rzeźbiarza, Władysława Hasiora (1928 – 1999). Przez całe życie związany z Zakopanem, był jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów powojennej Polski. Charyzmatyczny autor pomników, rzeźb, assamblaży, akcji efemerycznych i scenografii, podróżując i czerpiąc z zagranicznych doświadczeń, w swej sztuce pozostawał zawsze bliski tatrzańskiej kulturze materialnej, obrzędowości i symbolice. Prowadzony przez Muzeum Tatrzańskie remont autorskiej galerii artysty i związane z nim prace nad jego archiwum zaowocowały nowymi badaniami nad jego twórczością i działalnością edukacyjną.” /ze Wstępu kuratorki Konferencji tatrzańskiej Kasi Redzisz/

Publikacja „Konferencja tatrzańska. Wokół Zakopanego i sztuki Władysława Hasiora” została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego w ramach programu „Otoczenie. Wokół Władysława Hasiora”.

Konferencja tatrzańska (4-6 grudnia 2014 r.) zrealizowana została z dotacji Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, dofinansowana ze środków Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego
 
Program artystyczny dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego i Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego.
 
Partnerzy organizacyjni: Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Kino Sokół, Dworzec Tatrzański
 
Zrealizowano przy wsparciu Instytutów Kultury Polskiej w Londynie, Sztokholmie i Paryżu.
 
Dodatkowe wsparcie: Grand Hotel Stamary, Centralny Ośrodek Sportu Zakopane, Hotel Skalny, Restauracja Konstantynówka, Karpla Konsulting, Osman Djajadisastra, Future Tech Marcin Słodyczka, Maciej Stasiński, Kropla Krynicy, Sabała Karczma – 1879 – Hotel.

Źródło: materiały prasowe
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl