27.04.2016, 14:52 | czytano: 1539

Koncert spiskiego zespołu muzyki dawnej Scepus Baroque na festiwalu Anima Mundi w Kielcach

Festiwal Barok na Spiszu znalazł już swoje stałe miejsce w wakacyjnym krajobrazie Spisza. Koncerty, które odbywają się w pięknych, zabytkowych kościołach mają już swoją wierną publiczność. W tym roku festiwal odbędzie się po raz piąty, a tematem przewodnim będą narodziny baroku.
W ramach festiwalowych działań został powołany do życia zespól muzyki dawnej Scepus Baroque, który swą nazwę wziął od łacińskiej nazwy Spisza. Celem istnienia zespołu są występy nie tylko w ramach festiwalu Barok na Spiszu, ale też reprezentowanie barokowego Spisza na innych festiwalach.
Tak było w ostatnią niedzielę, gdy zespól zainaugurował XXVII kielecki festiwal Anima Mundi. W pięknym, urokliwym miejscu, jakim jest kościół oo. Pallotynów na wzgórzu Karczówka został wykonany koncert muzyki barokowej Ameryki Łacińskiej, którego premiera odbyła się w Niedzicy podczas III festiwalu Barok na Spiszu.

Ideą, która przyświecała powstaniu tego programu była historia inkaskiej księżniczki Uminy i legenda o ukrytym na zamku w Niedzicy skarbie Inków. W składzie zespołu, obok znakomitych muzyków polskich wystąpili także muzycy meksykańscy.

Koncert pełen energii, zaskakujących rytmów, ciekawych instrumentów perkusyjnych, śpiewany zarówno po hiszpańsku i po łacinie, ale także w językach indiańskich keczua i nahuatl zrobił wielkie wrażenie na słuchaczach. Owacje na stojąco, bisy i ogromny kosz kwiatów były miłym zwieńczeniem tego pięknego koncertu. Zespól wystąpił w składzie: Katarzyna Wiwer, Julieta Gonzalez, Piotr Olech, Maciej Gocman, Piotr Zawistowski, Dominika Małecka, Alicja Sierpińska, Karolina Koślacz, Andrzej Zawisza, Anna Wiktoria Swoboda, Bartosz Sałdan oraz Daniel Zorzano, dyrektor artystyczny tego projektu.

Poniżej zamieszczamy relację zdjęciową, publikowaną dzięki uprzejmości Radia Kielce.

źródło: materiał prasowy
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl