13.05.2016, 11:14 | czytano: 3468

Problemy z wodą w Czarnym Dunajcu

Znowu skażona jest woda w gminnym wodociągu w Czarnym Dunajcu. Urzędnicy apelują do mieszkańców, aby używali jej tylko po przegotowaniu. Po południu spodziewana jest też decyzja Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zakazie spożywania wody.
Jolanta Bakalarz, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu informuje, że badania mikrobiologiczne zlecone przez gminę Czarny Dunajec wyszły źle. - Procedura jest taka, że czekamy na oficjalne wyniki tych badań. Mają być koło południa. Gdy tylko je dostaniemy, zostanie wydana oficjalna decyzja w sprawie zakazu używania wody z wodociągu - wyjaśnia.
W Referacie Ochrony Środowiska, Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa Urzędu Gminy w Czarnym Dunajcu usłyszeliśmy, wyniki badań kontrolnych pokazały, że "coś w wodzie jest". Co? Nie wiadomo. Zazwyczaj są to bakterie typu kałowego, pochodzące np. z gnojówki spuszczonej w okolicy ujęcia wody. To najczęstsza przyczyna skażenia wody, również w gminie Czarny Dunajec. Urzędnicy, tak jak Sanepid, czekają na oficjalne wyniki badań. Do wody został dodany chlor i profilaktycznie podano do publicznej wiadomości zalecenie, żeby gotować ją przed spożyciem.

Tymczasem piszą do nas na kontakt@podhale24.pl mieszkańcy gminy czarny Dunajec: "Zwracam się z prośbą o przyjrzenie się sprawie zanieczyszczonej wody w miejscowości Czarny Dunajec. W zeszłym tygodniu przez miejscowość przetoczyła się fala zatruć, objawiająca się biegunką oraz wymiotami. Część znanych mi osób znalazła się również tego powodu w szpitalu. Zatrucia dotknęły zarówno dzieci jak i dorosłych. W dniu wczorajszym, tj. 12 maja 2016 roku w niektórych miejscach Czarnego Dunajca pojawiły się informacje z Urzędu Gminy w Czarnym Dunajcu informujące, że \"woda z wodociągu na daje się do spożycia po przegotowaniu\". W informacji brak jest jakichkolwiek informacji na temat tego co skaziło wodę. Nie wiem czy zatruta woda ma związek z opisanymi przeze mnie zatruciami, ale zbieżność czasowa jest zadziwiająca. Jeżeli zatruta woda w wodociągu ma związek z zatruciami, to opublikowanie tej informacji w dniu wczorajszym, biorąc pod uwagę opisane wyżej okoliczności jest przysłowiową \"musztardą po obiedzie\". Na przestrzeni kilku lat jest to kolejna informacja o zatrutej wodzie, która dociera do mieszkańców już po fakcie. Prosiłbym aby Redakcja P24 zajęła się tym problemem i poinformowała mieszkańców, jak często badana jest woda w wodociągu, ponieważ z moich obserwacji wynika, że regularne są jedynie rachunki za pobór wody. Z poważaniem - Czytelnik".

r/
zobacz także
komentarze
Don Pedro17.05.2016, 10:25
Do Aqua:
A potem tą "przerobioną" w waszych organizmach wodą dzielicie się właśnie z Dunajcanami odprowadzając wasze szamba do potoku... Ciekawe jak często wywozisz szambo, albo czy masz przy domu oczyszczalnię...
aaa16.05.2016, 17:56
Aqua13:44, 14 maja 2016
Z jakiej to racji gmina ma budować wodociąg czarnodunajcanom?My wsioki zadbaliśmy sami o dobrą wodę i albo mamy wiercone studnie lub wodociąg zasilany z dobrego źródła.Nie czekajcie na manne tylko zakasajcie rękawy tak jak my.

i później te wsioki ciesząc sie nie ograniczona woda zapomniały juz o kanalizacji wylewając swoje szamba gdzie po podanie .to po co płacimy podatki po co utrzymujemy z podatków sanepidy oczyszczalnie , budowę kanalizacji i wodociągów ?? mamy prawo wymagać i wymagamy w 1 kolejności zadbanie o nasze zdrowie . człowiek ze wsi wyjdzie ale wieś z człowieka nigdy
Aqua14.05.2016, 13:44
Z jakiej to racji gmina ma budować wodociąg czarnodunajcanom?My wsioki zadbaliśmy sami o dobrą wodę i albo mamy wiercone studnie lub wodociąg zasilany z dobrego źródła.Nie czekajcie na manne tylko zakasajcie rękawy tak jak my.
józefa14.05.2016, 12:56
To prawda wszystkie wsie wymienione przez ZEZ posiadają znikomy procent kanalizacji bo z tym problemem gmina Czarny Dunajec też sobie w ogóle nie radzi ...a w samym tylko Chochołowie jest jeszcze sporo prywatnych kwater wielkie szyldy agroturystyka ale mało które gospodarstwo jest podłączone do kanalizacj ...a co tam przecież i tak im nic za to nie grozi ...co do studni też racja my płacimy prądu więcej za hydrofor ale w domu mamy wodę ze studni dobrej jakości...polecam chyba mieszkańcy takiej gminy muszą sami o siebie zadbać...bo wiadomo układy układziki ...ale za to skocznia budiet harosza krasna
Dunajczanin14.05.2016, 10:19
Zrezygnujcie z budowy skoczni bo nie jest ona nikomu potrzebna!! W Zakopanem przecież są skocznie (mała i średnia). Niby dlaczego tam nie można trenować? Myślę, że mieszkańcy Gminy Czarny Dunajec w większości są przeciwni takiej budowie. Wkład własny, który ma iść na tą bezsensowną inwestycję można by własnie przeznaczyć na ujęcie wody dla Czarnego Dunajca. Pozdro!

PS. Być może kiedyś znajdą się inne pieniądze i zbudujecie sobie tą skocznie. Na chwilę obecną są ważniejsze wydatki. Skoro już teraz ktoś z powodu zatrucia trafia do szpitala to coś jest nie tak. Kiedyś może z tego powodu dojść do tragedii. Kto wtedy za to odpowie?
kuracjusz14.05.2016, 09:12
Hahaha, znowu skażona woda? Czarny Dunajec Zdrój.
Malwina14.05.2016, 09:08
Tak, racja dojdą Termy, a wieprezesem zarządu jest Stanisław Bakalarz, coś mi się wydaje, że to mąż p. Jolanty. No i wszystko będzie pozamiatane, p. Jolanta będzie kontrolować termy, przecież nie będzie działać przeciwko swojemu mężowi.
jaga214.05.2016, 07:45
Grunt że sie piyknie ubierają, myć się nie muszą
@józefa13.05.2016, 23:01
Józefa trudno się z tobą nie zgodzić. Jeszcze termy dojdą. A wokół jedno wielkie - że przepraszam - g*** pływa. I co?I nic? Wójt Babicz jest wójtem sporo roków. Ile za jego kadencji powstało odcinków kanalizacji w tej podhalańskiej dziedzinie?
Malwina13.05.2016, 20:16
"Procedura jest taka, że czekamy na oficjalne wyniki tych badań. Mają być koło południa. Gdy tylko je dostaniemy, zostanie wydana oficjalna decyzja w sprawie zakazu używania wody z wodociągu "
Czy ta pani ma równo pod sufitem??????? Czyli dopóki nie zostanie wydana oficjalna decyzja, to można używać tej wody przegotowanej choćby była w niej trucizna... Jest wieczór, a oficjalnych wyników nie ma??? Czy wreszcie ktoś beknie za to??? Prokuraturo informuję cię oficjalnie, o zagrożeniu życia i zdrowia mieszkańców Czarnego Dunajca, a także ludzi robiących zakupy w sklepach, które korzystają z wodociągu.
ma13.05.2016, 20:09
My czekamy na wyniki, a wy ludzie używajcie tej wody przegotowanej choćby okazało się, że nawet przegotowana nie nadaje się do użytku.
swd13.05.2016, 18:39
Ewa nie pij tej wody procentowej
Jan Kowalski113.05.2016, 17:30
Mieszkałem tam:
- rybka moja kochana - pirania - zdechła 7 dni przed komunikatem o stanie wody,
- inne rybki wcześniej - również zdechły około 7-8 dni, przed podaniem komunikatu,
Moja rada taka - kupujecie państwo rybki i obserwujecie. Częsta wymiana wody w akwarium będzie gwarantem bezpieczeństwa w domu.

Choć w tej śmiesznej gminie nic nie może być gwarantowane, gdyż, cytując urzędnika z UG: "to są jakieś czary mary!" - na prawdę cytuję ...

Moja rada - uciekać z tej miejscowości jak najdalej albo robić swoją przydomową stację uzdatniania wody. Koszt - 5-10 tys. zależy od zapotrzebowania i sprzętu.
xxx13.05.2016, 15:32
a co z studniami głębinowymi?
nadal pijemy potok?
abc13.05.2016, 14:40
Radzę bić rury zakładać hydrofory i po bólu brzucha
PasterzPPP13.05.2016, 13:34
Hehehe może być skażona woda ale powiemy państwu za parę godzin jak będziemy mieć akredytowane wynik. Ktoś powinien iść za to siedzieć. Przy takim podejrzeniu automatycznie powinien być zamykany wodociąg bez nakazu sanepidu, tylko przez właściciela czyli gminę.
zez13.05.2016, 12:56
Woda w wodociągu gminnym w miejscowości Czarny Dunajec jest non stop skażona bakteriologicznie. Wytłumaczę to w prosty sposób by zrozumieli to nawet laicy.
Nowy Targ nie mógł sobie poradzić z uzdatnieniem wody z ujęcia w Białym Dunajcu pomimo filtracji złożem, chlorowaniu i ozonowaniu i o wiele lepszej jakości siecią niż w Czarnym Dunajcu. Czy gmina Czarny Dunajec jest w stanie uzdatnić wodę należycie filtrując wodę przez złoże żwiru i chlorując ją bardzo prymitywną instalacją? Przecież wiadomo, że szamba do Czarnego Dunajca spuszczają Dzianisz, Witów, Chochołów, Koniówka, Podczerwone. Jak wiadomo tylko parę procent zabudowań w tych miejscowościach jest skanalizowane.
Drugą sprawą jest stan sieci wodociągowej w gminie nie należycie konserwowanej i budowanej z złej jakości materiałów systemem gospodarczym. W rurach tych znajdują się spore złogi osadów na których rozwijają się bakterie z wody i sieć wtórnie zanieczyszcza wodę.
Konkludując. Nie ma możliwości by woda w tej miejscowości spełniała parametry wody nadającej się do spożycia a władze gminy jak i instytucji kontrolnych zamiatają temat pod dywan kosztem zdrowia i życia obywateli jak i ich pieniędzy.
józefa13.05.2016, 12:29
Problem skażonej wody w wodociągach jest prawie w całej gminie Czarny Dunajec w mojej miejscowości zanim pojawi się ostrzeżenie o skażonej wodzie wielu już choruje ale nic się w tej sprawie nie dzieje ...nie ma funduszy na poprawę jakości wody w urzędzie gminy ...ale zdobyli olbrzymie kwoty na budowę skoczni w Chochołowie tym samym spełniają fanaberie bogatej garstki nowobogackich ...a woda co tam woda ...
ja13.05.2016, 11:48
ale najważniejsze, że opłata abonamentowa jest doliczona do FV .....
Zobacz pełną wersję podhale24.pl